HOMEOPATIE ZA TÁROU: KLOUBYPravidelný sloupek ze světa homeopatie připravuje pro Magazín PharmDr. Lenka Štýsová.

Celý život nás nosí a pomáhají hýbat se celému tělu. Po určité době mohou začít bolet. Mám na mysli naše malé i velké klouby. Příčin bolestí může být mnoho. Únava, namožení, úraz, zánět, degenerace,... Při dlouhodobých potížích je vhodné zvolit velký konstituční lék, který má v obraze podobné potíže, které trápí nemocného. Výběr tohoto léku je vhodné ponechat na homeopatovi - lékaři. Co ale můžeme udělat sami, je pomoci ulevit od bolesti.

Léků na bolest je celá řada. Velmi důležitým bodem pro výběr jsou okolnosti - modality, při kterých se bolest zlepšuje nebo zhoršuje. Mezi nejmarkantnější patří čtyři - pohyb a klid, chlad a teplo.

Bolest zlepšující se v klidu

Bryonia - tento homeopatický lék má velký vliv na kloubní serózy, zejména synoviální tkáně. Je to vlastně vystýlka vnitřku kloubu. Pokud se bolesti zhoršují sebemenším pohybem a lepší se v naprostém klidu, je to jasná indicie pro tento lék. Kloub může být citlivý na dotek, zarudlý a horký. Bolest se zlepšuje mírným tlakem na bolavé místo a lokálním zahřátím. Modalita tohoto léku je naprosto charakteristická a platí pro jakoukoliv bolest - i bolest hlavy u chřipkového stavu a podobně. Užívá se v ředění 9C 2-4x denně 5 granulí dle bolestí.

Nux vomica - tento lék má velice široké použití. Kromě vlivu na zažívání (pálení žáhy, zácpa, hemoroidy), kýchání a alergie má vliv i na bolesti. Jedná se o spastické bolesti převážně v bederní oblasti. Nemocný se musí při otočení na druhý bok posadit. Bolesti se zhoršují chladem a ležením na bolavé straně. Bolest se zlepšuji v klidu, teplem a teplými obklady. Velice často jsou kromě bolestí u nemocných přítomny i další příznaky léku Nux vomica. Podle podobnosti se užívá v ředění 9C až 15C.

Colocynthis - jedná se o lék křečovitých záchvatovitých bolestí především v bederní oblasti. Bolesti se zlepšují předklonem, flexí a silným stlačením bolavého místa. Bolest se zlepšuje teplem. Pohyb bolest zhoršuje. Užívá se v ředění 9C, popř. 15C dle bolestivých záchvatů.

Ledum palustre - výborně zabírá na bolesti kloubů, které začínají od chodidel a postupně se rozšiřují výše. Je vhodný u revmatismu, kdy jsou klouby nateklé, horké a většinou mají bledou barvu, popř. nafialovělého odstínu. Bolesti zhoršuje teplo postele a jsou horší v noci. Bolest se lepší v klidu a studenými obklady. Lék se užívá v ředění 9C dle potřeby 2-4x denně.

Bolest zlepšující se pohybem

Rhus toxicodendron - tento lék působí na vazivo a pojivo. Bolest je většinou největší na začátku pohybu a s rozhýbáním se bolest zmírňuje (odrezivění kloubů). Bolesti se zhoršují v klidu, ve vlhku a chladu.

Ruta graveolens - působí hlavně na šlachy a periost. Ztuhnutí kloubů není tak výrazné jako u Rhus tox. Zlepšuje pružnost vazů. Užívá se dle bolestí 3-4x denně v ředění 9C.

Dulcamara - bolesti jsou většinou způsobeny vlhkou zimou - po prochladnutí, při dešti, na podzim u vlhkého a chladného počasí. Bolest se zlepšuje pohybem, v klidu jsou bolesti horší. Užívá se v ředění 9C 2x denně.

Kalium bichromicum - bolest má rychlý začátek i konec a zlepšuje se pohybem. Většinou se jedná o bolest v oblasti kostrče, která je horší v sedě. Kalium bichromicum zabírá také na levostranné bolesti v kříži, které vystřelují do končetiny. Bolest se zlepšuje pohybem a ohnutím končetiny.

Bolest zlepšující se chladem

Ledum palustre - lze použít i u bolestí způsobené dnou.

Bolest zlepšující se teplem

Rhus toxicodendron - bolesti se zlepšují za slunečného teplého počasí

Bryonia

Nux vomica

Colocynthis

Zpět