NEJLEPŠÍ RECEPT PRO ZDRAVÍLetošní 23. Den lékáren chce připomenout a zdůraznit spolupráci lékařů a lékárníků, která nabyla na ještě větší intenzitě právě v době pandemie covid-19. Každodenní praxe obou zdravotníků spočívá v mnohem širším spektru činností, než jen v obecně známém zjednodušení: jeden předepíše, druhý vydá. Letošní Den lékáren tak provází motto: „Spolupráce lékárníka a lékaře je nejlepší recept pro vaše zdraví." Kampaň pro veřejnost probíhá ve více než 1 300 lékárnách napříč celou ČR, a to od 14. do 20. června 2021.

V posledních letech významně přibývá informací o nemocech, o lécích a doplňcích stravy, a právě tady je nesmírně důležitá součinnost lékárníků a lékařů. Jedině od nich, nikoli od některých zdrojů na internetu, dostane zájemce objektivní informaci.

Léky jsou citlivá komodita

Následující informace všichni pracovníci lékáren dobře znají, ale je dobré připomenout si alespoň základní momenty jejich denní práce za tárou i v zázemí lékárny:

„Jde o spolupráci, o které pacient obvykle ani neví," říká k tomu Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK. „Dozví se o ní často až v případě, když jej lékárník upozorní na nějaký problém. V době covidu se dramaticky zvýšil počet e-receptů. Zpočátku pacienti v lékárně obtížně, ti starší i pomaleji, hledali ve svých mobilech QR kódy, ale podařilo se nám prosadit a spolu se státní správou vyřešit situaci jednoduše, pouze nahlédnutím do občanského průkazu."

Role farmaceuta a lékárny 

Lékárníci, jak všichni víme, nejen vydávají léky. Obvykle přidávají k léku i další informace a podrobnosti o jeho užívání, o možných kontraindikacích, kombinacích s jídlem, o délce užívání atp.

Čas od času objeví lékárníci na receptu lékové chyby; buď špatnou kombinaci léčiv, nesprávné užívání nebo dávkování, „přepsání" - omyl při psaní receptu. Společně s lékařem vždy najdou řešení.

Samozřejmostí v denní činnosti jsou i přípravky připravované přesně pro konkrétní pacienty - léky doslova „šité na míru". Nejsou to jen klasické roztoky, masti a další, ale také parentální roztoky, enterální výživa, radiofarmaka a chemoterapeutika.

Lékárny vydávají léčiva a zdravotnický materiál i lékařům do ordinací a do nemocničních oddělení, připravují i speciální dezinfekci a obvazový materiál, injekce a různé zvlášť náročné lékové formy.

V poslední době se lékárníci zapojili i do práce kolem očkování proti covidu v centrech a v nemocnicích. Při ředění koncentrovaných vakcín jim pomáhají i studenti farmaceutických fakult.

Informace o dostupnosti léků

Pacienti oceňují, že lékárny objednají právě vyprodaný lék a obvykle už druhý den je k dispozici. Stává se však, že z různých důvodů dojde k neplánovanému výpadku některého léčiva. V těchto případech lékárníci kontaktují lékaře. „Některá léčiva - například antiepileptika, psychofarmaka nebo například léky na onemocnění štítné žlázy - nelze zaměňovat, většinu ostatních se stejnou účinnou látkou lze nahradit," doplňuje Mgr. Krebs.

I psychologie tu má význam

Lékárníci musejí mít hodně trpělivosti se staršími pacienty, kteří si nepamatují názvy svých léků, a tak je motivují k vytvoření jejich seznamu. Do něj je vhodné zařadit i potravinové doplňky nebo čaje, které si senior kupuje. Potom je možné zabránit nežádoucím reakcím, duplicitě některých přípravků nebo například častému zneužívání léků proti bolesti.

Významnou část práce lékárníka je i poradenství - při výběru zdravotnických pomůcek, inkontinenčních výrobků, vitaminových přípravků a vůbec celého sortimentu lékárny. Když srovnáme nabídku lékáren před rokem 1989 a dnešními možnostmi, je to změna opravdu radikální.

Tři symboly letošního Dne lékáren

Letošní Den lékáren má tři symboly: mozek symbolizuje využití vědomostí ke správné farmakoterapii a celoživotní vzdělávání zdravotníků, oko znamená osobní kontakt a interakci s pacientem - na tom nic nezmění ani sebelepší elektronizace zdravotnictví, srdce je symbolem empatie zdravotníků s pacienty. Letos ČLnK pořádá již 23. ročník tradiční akce, konkrétně připadá Den lékáren na čtvrtek 17. června 2021.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět