STŘÍPKY



VLKŮM SE U NÁS ZAČÍNÁ DAŘIT, MŮŽETE JE POMOCI MAPOVAT

Vlci se opětovně zabydlují v naší krajině. Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území České republiky se v roce 2020 nacházelo v ČR alespoň částečně 22 vlčích teritorií, 19. z nich v pohraničních oblastech. Vlčí pár, který se před několika lety usadil v Beskydech, přivedl letos zjara na svět vlčata. Potřetí v řadě se narodila mláďata také ve smečce v Javorníkách na moravsko-slovenském pomezí. Úspěšné rozmnožování se podařilo potvrdit terénním pracovníkům a zoologům z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně. Další vývoj obou smeček mohou v Beskydech a v Javorníkách pomoci mapovat také dobrovolníci tzv.Vlčích hlídek. Registrace na úvodní školení je na webu Šelmy.cz.

„Potvrzení rozmnožování vlků představuje pro Chráněnou krajinnou oblast Beskydy významnou událost. Věřím, že tak jako rysové, stanou se i vlci trvalou součástí zdejší přírody. I v následujících měsících budeme pohyb vlčích rodin v Beskydech a Javorníkách podrobně sledovat. Uvítáme také poznatky o pohybu vlků a dalších velkých šelem od veřejnosti na e-mailu stopy@selmy.cz," uvedl Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA.


PROBUĎTE SVÉ SMYSLY V MUSEUM OF SENSES V PRAZE

Muzeum Smyslů nabízí 50 různých exponátů umístěných v rozmanitých ekosystémech, které vás vezmou na fantastickou cestu za oživením vašich smyslů a probuzení těch, o nichž jste ani nevěděli, že je máte. Zajděte si do Jindřišské ulice v centru Prahy a zažijte realitu jinak. Jste připraveni na jiný úhel pohledu? Zažijte nepředstavitelné, vyzkoušejte si svět plný pocitů a optických iluzí.

Otestujte své smysly v tomto výjimečném muzeu. Otevřeno je denně včetně neděle. Zakoupení vstupenek nebo objednání skupinové prohlídky či rodinné oslavy na https://muzeumsmyslu.cz/

 


DUETA PRO SV. ANNU

V atriu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se uskuteční v pátek 3. září 2021 v 19. hodin benefiční koncert nazvaný „Dueta pro sv. Annu". Koncert navazuje na spolupráci nemocnice s Městským divadlem Brno, která vznikla během covidové pandemie. Autorem nápadu a projektu „Dueta pro sv. Annu" je herec, režisér a šéf muzikálové scény Městského divadla Brno Petr Gazdík. Ten v průběhu pandemie nemoci COVID-19 v roce 2021 se svými kolegy nahrál a nazpíval postupně devět písní a věnoval je jako podporu všem zdravotníkům ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Na koncertě zazní nejen dueta, ale také další muzikálové hity, které zazpívají společně s Petrem Gazdíkem Alena Antalová, Kristýna Daňhelová, Johana Gazdíková, Svetlana Janotová, Viktória Matušovová, Markéta Sedláčková, Martina Severová, Ivana Vaňková a Lukáš Vlček.

„Moc bych si přál, aby zdravotníci u sv. Anny věděli, že si jejich nasazení a úsilí zachraňovat lidské životy všichni opravdu vážíme - nejen teď, ale i kdykoliv jindy. Mám zprávy o tom, že je naše dueta v průběhu pandemie opravdu potěšila, a tak se moc těším, že nejen jim, ale i všem příchozím uděláme radost osobně," říká hlavní protagonista projektu Petr Gazdík a doplňuje ho ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimil Vajdák: „Jsem rád, že se můžeme závěrem léta takhle sejít a dopřát si díky Městskému divadlu Brno přímo v nemocnici kulturní zážitek. Doufám, že budeme ve spolupráci pokračovat a třeba se z podobných benefičních koncertů stane tradice."

Vstupné na koncert je dobrovolné, případný výtěžek „poputuje" DobroCentru u sv. Anny, jehož dobrovolníci pomáhají pacientům zpestřit různými činnostmi pobyt v nemocnici. (fnusa.cz)


DENÍK ZE ŽIVOTA S ALZHEIMEREM POMÁHÁ NEMOCNÝM I PEČUJÍCÍM

Mezinárodní den Alzheimerovy choroby připadá každoročně na 21. září. Připomínáme si ho již od roku 1994 a jeho cílem je především zvýšit povědomí široké veřejnosti o této závažné nemoci, která bývá jednou z nejčastějších příčin demence, vedoucí k závislosti nemocného na každodenní pomoci další osoby. Nemoc postihuje především pacienty v seniorském věku, ale ohrožuje i mladší jedince. Jen v České republice trpí demencí odhadem 170 000 lidí. Během následujících 30 let by se ale tento počet mohl podle odhadů odborníků dvojnásobit. 

Pár dní před Mezinárodním dnem Alzheimerovy choroby vychází v Česku jedinečná knížka s názvem Deník ze života s Alzheimerem. Přibližuje strhující příběh jedné rodiny, která se stará o svoji těžce nemocnou maminku.

Anotace knihy ZDE 

 

Ke každé kapitole emočně silného příběhu jsou připojené komentáře odborníků, kteří autorčiny popisy doplňují o vlastní náhled na věc a odborné rady, podložené nejmodernějšími poznatky jednotlivých disciplín. Z těchto komentářů se čtenáři například dozvědí, jak správně reagovat na agresivitu nemocného, jak ideálně nastavit jeho denní řád, jak se zachovat, když jejich blízký přestává dbát o hygienu, a v neposlední řadě také to, jak pečovat i o vlastní duševní a tělesné zdraví a jak při službě druhým nezapomínat na sebe. Svoje expertní rady a zkušenosti do knihy vepsala řada odborníků: psychologové, psychiatři, neurologové, ale také sociální pracovníci, právníci nebo duchovní doprovázející. Ti všichni se zamýšlejí, jak nejlépe pomoci rodinám, které se doma starají o pacienty s Alzheimerovou nemocí a jak dobře zvládnout veškeré výzvy, které tato nemoc přináší.

Kniha vyšla ve vydavatelství Pragma ve spolupráci s organizací Dementia. Smyslem činnosti Dementia I.O.V., z.ú. je osvěta, vzdělávání a poradenství. Podporuje neformální pečující i instituce, které poskytují péči lidem trpícím Alzheimerovou nemocí nebo některým typem demence. Organizace působí zejména ve Středočeském kraji, ale realizuje i několik evropských projektů, mimo jiné zahájila provoz sítě „Poraden Včera", zaměřených na mezioborové odborné poradenství pro seniory a jejich pečující. (www.euromedia.czwww.dementia.cz)


Zpět