WAYUSA - TAJEMNÝ NÁPOJ Z EKVÁDORUPharmDr. Jan Martin, Ph.D.

V minulém díle seriálu o kofeinových drogách jsme se zabývali cesmínou paraguajskou a dnes si představíme její méně známou sestru - wayusu (Ilex guayusa Loes.). Vyskytuje o něco severněji, v Ekvádoru, Peru, Bolívii a nejzápadnějších částech Kolumbie a Brazílie. Také dává přednost o něco vyšším nadmořským výškám.

Wayusa nebo též guayusa patří k tradičním léčivým rostlinám jihoamerických indiánů - první důkazy o jejím používání pochází z období kolem roku 500 n. l., kdy její listy byly v úhledném balíčku vloženy do hrobky neznámého andského šamana. Tato hrobka byla nalezena poblíž vesnice Niño Corin na území dnešní Bolívie. Pravděpodobně je ale historie wayusy ještě mnohem starší. Do Evropy se začala ve významnějším množství dovážet až v minulém století. Vzhledem k postupně rostoucí poptávce došlo k výraznému úbytku těchto stromů ve volné přírodě a dnes naprostá většina produkce pochází z plantáží. 

 

Tradičně se listy užívají buď čerstvé, nebo se suší, přičemž sušené listy mají výraznější aroma. Z listů wayusy se připravují dva typy nápojů. Jeden odpovídá naší přípravě čaje, kdy se 4 až 5 listů jednoduše zalije asi půl litrem horké vody. Slouží jako běžný nápoj k osvěžení a plní funkci čaje nebo kávy.  

Druhá verze spočívá ve vytvoření silného odvaru, kdy se velké množství listů vaří ve vodě i několik hodin a během varu se další listy wayusy přidávají. Vzniká silný, odporně chutnající nápoj, který domorodé obyvatelstvo užívá jako rituální, a to buď v malých dávkách na zvýšení pozornosti a odstranění únavy před lovem, nebo ve větších dávkách před bojem, kdy bojovníci kmene vydrží beze spánku i několik dní. Někdy slouží i k propláchnutí žaludku a střev, kdy se po vypití nápoje úmyslně vyvolává zvracení. Vysoké dávky údajně také vyvolávají věštecké sny, v tomto případě je ale pravděpodobné, že halucinace se dostavují spíše z vyčerpání po příliš dlouhé nespavosti způsobené drogou. Nedá se ani vyloučit příměs jiných rostlin zajišťující halucinogenní účinek.

Wayusa obsahuje prakticky totožné látky jako maté: kofein (obvykle kolem 2,5 %) a menší množství theobrominu (0,04 %), doprovázené dalšími látkami jako jsou například flavonoidy, třísloviny a saponiny.

Co se týká účinků, tento druh cesmíny je zatím méně prozkoumán než cesmína paraguajská. Z tradice a podle obsahových látek je však jasné, že účinek bude obdobný jako u yerba maté, jen o trochu intenzivnější. 

 

Nálev má povzbuzující účinky díky obsahu kofeinu má účinky asi jako silnější káva. I ostatní pozitivní efekty na lidský organizmus se odvíjí od vysokého obsahu kofeinu. Dochází tedy ke stimulaci nervové soustavy - odstranění únavy, posílení ostražitosti a chuti k aktivitě. Kromě toho také povzbuzuje srdeční činnost a zesiluje výkonu svalů. Wayusa může hrát i pomocnou roli v terapii obezity podobně jako yerba maté a pravděpodobně také mírně snižuje hladinu krevního cukru. Vzhledem k vyššímu obsahu flavonoidů a tříslovin má poměrně vysokou aktivitu jako antioxidant a může i přispívat k potlačování zánětlivých procesů. V tomto ohledu je srovnatelná se zeleným čajem.

 

Pokud byste chtěli wayusu vyzkoušet a udělat si mírně povzbuzující nápoj příjemné chuti, stačí jedna čajová lžička sušených řezaných listů na šálek. Přelijte horkou vodou a nechte 5 minut stát. Nejlepší chuti dosáhnete v kombinaci s citrónem. 

......

K problematice by vás mohlo také zajímat:


LESK A BÍDA KOFEINU
TAJEMSTVÍ KOLOVÉHO OŘÍŠKU
GUARANA - OČI AMAZONSKÉHO PRALESA
MATÉ - NÁPOJ PODÁVANÝ V TYKVI

Více o problematice léčivých rostlin z úst PharmDr. Jana Martina na online konferenci HealthComm Professional 

Zpět