ZAČÍNÁ SEZÓNA NEMOCÍ Z NACHLAZENÍPharmDr. Gabriela Kroupová
vedoucí lékárník, výkonná ředitelka lékáren Ave Group 

Blíží se podzim, čas plískanic, padajícího listí, ale také období častých nachlazení a chřipkových onemocnění. Myslím si, že jsme také všichni nervózní, jak bude probíhat případná další vlna epidemie nemoci covid-19, která určitě přijde. Otázkou je, s jakou razancí udeří.

Podzim je mimo jiné i obdobím návratu dětí do školek a škol, a s ním spojená vyšší nemocnost, kterou v lékárnách následuje četnější zájem rodičů o přípravky na podporu imunity.

„Na dodání vitamínů, minerálů a podporu imunity by měla stačit pestrá a vyvážená strava." Je tomu ale skutečně tak? Mají děti pestrou stravu s velkým obsahem ovoce a zeleniny? Já to tak úplně nevidím. Proto bych se ráda otázce podpory imunity a možnosti zkrácení doby léčby chřipky a nachlazení věnovala i v mém aktuálním článku. Svoji pozornost bych ráda upřela na jednu z našich nejtradičnějších rostlin - budu se věnovat bezu černému.

Magická česká tradice

Keři černého bezu dříve byly připisovány magické účinky. Lidé věřili, že jejich obydlí ochrání před čarodějnicemi a před bleskem. Možná to funguje, ale rozhodně platí, že svou vůní odpuzuje hmyz, hlodavce, a hlavně je zdrojem zdraví prospěšných látek. O tom, do jaké míry byl ceněn, vypovídá i známé přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni."

Biologicky aktivní látky

Bez černý je cenným zdrojem flavonoidů. Plody černého bezu jsou bohaté na cukry, organické kyseliny, antokyany a další polyfenoly. Flavonoidy jsou známé především pro své antioxidační vlastnosti. Brání krevní lipoproteiny o nízké hustotě (LDL) před oxidační modifikací, která může být příčinou rozvoje aterosklerózy. Rovněž mají chemopreventivní úlohu v organismu. Mají schopnost blokovat iniciaci nádorového procesu, zastavit buněčný cyklus a indukovat buněčnou smrt přednostně v rakovinných buňkách. Vykazují i řadu jiných biologických účinků jako např. antialergické, antibakteriální, antivirové a protizánětlivé působení, čímž zabraňují vzniku chronického zánětu.

Rychlé zvládnutí obtíží 

V návaznosti na období chřipek a nachlazení mě zaujal účinek antibakteriální a antivirový a samozřejmě i podpora imunity, která je i součástí zdravotního tvrzení „on hold". Dle výsledků randomizované studie účinnosti a bezpečnost perorálního extraktu bezinky v léčba chřipky A a B extrakt z plodů černého bezu zkracuje dobu léčby chřipky o 4 dny, tím se pacientovi dříve uleví a není nutné užívání úlevových léčivých přípravků. Souhrnně důkazy získané z pěti klinických studií zahrnujících 936 dospělých naznačují, že mono-bylinné přípravky ze Sambucus nigra L. berry (S.nigra), pokud jsou podány do 48 hodin od nástupu akutní respirační virové infekce, mohou snížit trvání a závažnost příznaků běžného nachlazení a chřipky. Antivirové a antimikrobiální vlastnosti byly prokázány v extraktech a bezpečnost černého bezu se odráží ve schválení Amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, obecně uznávané jako bezpečné. Důležité je však zmínit kvalitu extraktu z černého bezu. 

Na kvalitě záleží

V lékárně bychom měli pracovat s takovými produkty, které mají deklarovaný obsah extraktu z plodů černého bezu, abychom mohli odborně stát za účinky, které byly potvrzeny studiemi. Protože takových moc v nabídce nemáme. Za mě s produkty z černého bezu můžeme pracovat jak v oblasti podpory imunity, tak se nabízí i jako odborný příprodej při řešení chřipky a nachlazení.

Myslím, že i když černý bez je stále předmětem mnohých dalších studií, stojí za to s ním pracovat.

Reference:
1. PIETTA, P. Flavonoids as Antioxidants. Journal of Natural Products. 2000, 63, 1035-1042 11.
2. HOLLMAN, Peter C. H.; HERTOG, M.; KATAN, M. Analysis and health effects of flavonoids. Food Chemistry. 1996, 57, 43-46 12.
3. DADÁKOVÁ, E.; KALINOVÁ, J. Determination of quercetin glycosides and free quercetin in buckwheat by capillary micellar electrokinetic chromatography. J. Sep. Sci. 2010, 33, 1633-1638
4. RUSSO, M. et al. The flavonoid quercetin in disease preventiv and therapy: Facts and facies. Biochemical Pharmacology. 2012, 83, 6-15
5. Porter RS, Bode RF. A Review of the Antiviral Properties of Black Elder (Sambucus nigra L.) Products. Phytother Res. 2017 Apr;31(4):533-554. doi: 10.1002/ptr.5782. Epub 2017 Feb 15. PMID: 28198157.
6. Harnett J, Oakes K, Carè J, Leach M, Brown D, Cramer H, Pinder TA, Steel A, Anheyer D. The effects of Sambucus nigra berry on acute respiratory viral infections: A rapid review of clinical studies. Adv Integr Med. 2020 Dec;7(4):240-246. doi: 10.1016/j.aimed.2020.08.001. Epub 2020 Aug 22. PMID: 32864330; PMCID: PMC7443157.


Firemní prezentace

Mohlo by vás k problematice zajímat:

COVID 19 A DĚTI. NEZAPOMNĚLI JSME ŘEŠIT TAKY JEJICH IMUNITU?

Zpět