Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny3D VÁNOČNÍ SOUTĚŽPro zpříjemnění adventní atmosféry je tu naše letošní poslední 3D soutěž.

Advent nám letos začne v neděli 3. prosince. A protože advent probíhá přesně 4 neděle před vánočními svátky, vychází nám poslední, 4. adventní neděle přesně na Štědrý den - 24. prosince.

Až do 16. prosince můžete ještě soutěžit s Magazínem o e-poukázky a nadělit tak sobě a svým blízkým pěkný dárek pod stromeček.

Jeden z hlavních významů adventu je čekání a těšení se na Ježíška, ale je to také čas rozjímání a odpočinku, což v naší hektické době zrovna neplatí.

Přejeme si, abyste se zastavili, sedli si a uvařili si dobrý čaj nebo kávu a odreagovali se u naší veselé soutěže se sněhuláky.

Sněhuláci nebyli vždy jen tři koule a hrnec nahoře

Roku 1511 zasáhla tehdejší Brabantské vévodství (Nizozemsko a Belgie) neobvykle krutá zima. Těžkému období šest týdnů trvajícího mrazu se přezdívalo „smrtící zima". V Bruselu tak byl pro rozptýlení vyhlášen zimní festival. Lidé slavnosti využili pro projevení své nespokojenosti s vrchností. Postavili přes 100 sněhuláků a jejich prostřednictvím vyjádřili svoji rebelii. Kromě Adama a Evy, postav svatých, rytířů a bájných figur postavili ze sněhu také postavy satirického, sexuálního, a dokonce i nemravného motivu. Například „sněžné kurtizány" lákaly kolemjdoucí do vykřičené bruselské čtvrti. Život sněhuláků pak ukončilo náhlé tání sněhu, které navíc způsobilo v Bruselu záplavy.

Naši sněhuláci nejsou nemravní, ale také mají nějaké to své skryté poselství. Stačí se podívat do jejich nitra...


SOUTĚŽTE ZDE

Nákup, losování a rozesílka cen probíhá plně v režii společnosti Health communication s. r. o. Ceny se se nijak nevztahují k partnerům soutěže.

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie