Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHORMONY A ŽENY 3. – MENOPAUZAPoslední hormonální změnou v životě ženy je menopauza. V tomto období výrazně klesá tvorba pohlavních hormonů, dojde ke ztrátě plodnosti, ale i k některým degenerativním změnám.

Menopauza se objeví mezi čtyřicítkou a šedesátkou, a začíná postupnou ztrátou menstruace. 

„V posledním století se průměrná délka života žen prodloužila o 30 let," říká doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. „Období, kdy přestávají fungovat vaječníky, se ale v podstatě nezměnilo. Během menopauzy se ženy obvykle setkají s různými potížemi různé intenzity."

Co se mění

Nežádoucí degenerativní změny mírného nebo většího rázu se týkají asi 1,5 milionu žen v menopauze. Mění se funkce některých orgánů i struktura kostí, kůže a sliznic.

„Někdy není jednoduché rozeznat změny způsobené nedostatkem estrogenu od změn, na kterých se posílí proces stárnutí organismu," dodává doc. Fait.

V menopauze se mění produkce hormonů, snižuje se i tvorba růstového hormonu, a tím i tvorba svalové tkáně. Naopak roste tvorba tkáně tukové. Kůže je suchá, vrásky se prohlubují a optimismus se musí pracně dolovat. Ale i tak můžeme, my ženy, pro sebe mnohé udělat, abychom si toto období zpříjemnily.

Puberta naruby - akutní stav

Tak někdy označují odborníci stav vyhasínání funkce vaječníků a výrazný pokles estrogenů; asi 70 procent žen trpí akutním klimatickým syndromem, který trvá přibližně 7 let. Podepisuje se na psychice - ženy bývají podrážděné, plačtivé, bez nálady, trpí úzkostmi a nespavostí. Někdy ztrácejí svůj esprit, sebevědomí a schopnost koncentrace. Často se objevují návaly horka, noční pocení nebo i bušení srdce. Po poradě s lékařem je možné užívat léky, účinná je i hormonální substituční terapie, která - pokud je podána včas - brání rozvoji aterosklerózy a osteoporózy.

Strava, pitný režim a pohyb

Potíže tohoto typu může každá žena překonat sama. Dobře pomáhá zvýšení pohybové aktivity, která udrží dobrý stav svalů, kostí i hmotnost, protože v této době mnohé ženy začnou přibývat na váze. S tím souvisí i úprava jídelníčku.

„Pestrá strava v menších dávkách s dostatkem vlákniny - tedy zelenina, ovoce, celozrnné výrobky a luštěniny - předchází vzniku střevních problémů a snižuje cholesterol," radí Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka.

„Stejně tak je důležité myslet na složení tuku v jídelníčku, tedy používat rostlinné tuky a zařazovat často ryby, ořechy a semínka. Dostatek kvalitních bílkovin a vápníku pomáhá prevenci osteoporózy i zpomalení ztráty svalů, což je stav, který se v menopauze často objevuje. Návalům horka a pocení může předejít nebo je zmírnit konzumace sójových výrobků, které obsahují estrogeny."

Příjem tekutin, především vody a minerálek, podporuje metabolické pochody. Minerálky obsahují v této době nesmírně důležité prvky - vápník, hořčík, zinek a další. Starší osoby přestávají mít pocit žízně, a tak pro příklad řekněme, že při hmotnosti 70 kilogramů by každý žena měla vypít denně asi 2,5 litru tekutin. 

Puberta naruby - chronický stav

V některých případech trvají menopauzální potíže dlouho a tento stav lékaři označují jako chronický klimakterický syndrom (organicko-metabolický syndrom). Příznaky jsou podobné, ale ne tak intenzivní jako u akutního syndromu. Dochází k poruše růstu sliznice pochvy a močových cest, může se objevit osteoporóza, ateroskleróza a mohou se rozvíjet některá neurodegenerativní onemocnění - Alzheimerova a Parkinsonova nemoc nebo degenerace sítnice.

Nebudeme si zoufat

Pro všechny ženy v menopauze platí popsané rady, někdy je možné po doporučení lékaře užívat určité léky, pomoci mohou i volně prodejná léčiva a potravinové doplňky, které poradí v lékárně. Kromě fytoestrogenů mohou obsahovat extrakt z ploštičníku hroznatého, jetele nebo lnu.

Lokální estrogenní léčba je bezpečná pro obnovení kvality poševní sliznice, zdravým životním stylem lze předcházet rozvoji osteoporózy, aterosklerózy i obávaných neurodegenerativních nemocí. Vyplatí se nekouřit, hlídat a léčit si hypertenzi a diabetes, znát hladinu cholesterolu v krvi, netloustnout, pohybovat se a mít veselou mysl, i když je to někdy obtížné.

Moc optimismu tyto informace nepřinášejí, ale hodně záleží na tom, zda se ke stárnutí ženy postaví čelem a budou vědět, co dělat a jak příznaky zmírňovat.

Na závěr

Ze tří hormonálních bouří, které ženy během života prožijí, není tato poslední příliš úsměvná, ale je nutné se s ní poprat. Každá žena si v této době zaslouží pochopení a pozornost celé rodiny. Nejen mužů. Konec konců ti, jak ženy dobře vědí, mají svou andropauzu se všemi důsledky, a často se s ní potýkají méně úspěšně než ženy.

Mgr. Jana Ulíková

Neuniklo vám?

HORMONY A ŽENY 1. - PUBERTA

HORMONY A ŽENY 2. - TĚHOTENSTVÍ

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME