Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyALKOHOL A TUČNÁ JÍDLA DÁVAJÍ JÁTRŮM ZABRATProč je dobré dbát o zdraví jater nejen o vánočním čase?

V lidském těle mají játra nezastupitelnou funkci. Dokáží to, co jiné orgány ne -⁠ filtrují krev, podporují tvorbu žluči a mají také detoxikační funkci. Pokud nefungují tak, jak mají, hrozí řada vážných komplikací. Činnost jater je proto důležité dlouhodobě podporovat - především správnou životosprávou. Případný problém pomůže odhalit laboratorní vyšetření.

Játra jsou největším orgánem v lidském těle. Je to zároveň orgán, který se umí sám zregenerovat -⁠ nahrazuje novými buňkami poškozené nebo chybějící části tkáně, ze kterých pak vznikají jaterní buňky - hepatocyty. Játra detoxikují jedovaté látky, filtrují krev, vytváří hormony, podporují tvorbu žluči, ukládají některé vitaminy a železo, a probíhá zde také syntéza bílkovin.

Faktorů, které ovlivňují správné fungování jater, je mnoho, a setkáváme se s nimi v každodenním životě. Patří mezi ně stres, kouření, alkohol, životní styl či užívání některých léků, například antikoncepce. 

„Játrům škodí vysoké dávky alkoholu, některé druhy hub nebo rostlinných jedů, ale i viry, nejčastěji viry hepatitid, ale i další - například EB virus a cytomegalovirus. Přejídání a vyšší příjem alkoholu v období vánočních svátků představuje riziko nejen pro zdraví jater, ale i dalších orgánů," vysvětluje MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

 

Při špatné péči o játra jim hrozí například steatóza (ztukovatění) či cirhóza (tvrdnutí jater). Vůbec nejčastějším onemocněním je hepatitida, tedy zánět jater.

„Jedná se o onemocnění virového původu. Rozlišujeme pět typů - A, B, C, D, E. Hepatitida typu A je známá jako nemoc špinavých rukou, zákeřnější jsou ale nejčastější hepatitidy typu B a C, které se přenášejí krví a tělesnými sekrety," dodává MUDr. Podroužek.

Neléčená hepatitida může výrazně poškodit játra, možnou následnou komplikací je pak cirhóza nebo jaterní selhání. Nejzávažnějším onemocněním je rakovina jater, kterou mnohdy doprovází již probíhající chronické onemocnění. Do jater mohou metastazovat i nádory z jiných orgánů, často ze střev, žaludku a plic. 

„To, že je s játry něco v nepořádku, se může projevovat nejrůznějšími způsoby - například silnou únavou, se kterou souvisí i nižší výkonnost. Může se objevit nevolnost či zvracení, ztráta chuti k jídlu nebo nevysvětlitelné hubnutí," vysvětluje MUDr. Podroužek a dodává: „Onemocnění se může projevovat i plynatostí, průjmy nebo zácpou. Varovným signálem je rovněž opakující se bolest pod pravým žebrem. Problém s játry můžeme poznat i při změně barvy stolice, která je až nápadně světlá nebo moči, která je naopak příliš tmavá. V pozdější fázi dochází k typickému ikteru, tedy žlutému zabarvení kůže."

Vánoční svátky se zdravými játry

Kliniky EUC nabízí konzultace s Lékařem online 24/7 pacientům, kteří mají akutní potíže, případně i těm, kteří si nejsou jistí svým zdravotním stavem. Pacientům, kteří mají podezření na onemocnění jater, nebo nepříznivou rodinnou anamnézu, nabízí EUC Laboratoře balíček testů na míru s názvem „Fungují mi játra správně?", který dokáže odhalit probíhající základní poruchy jaterní funkce. Jedná se o komplexní krevní test hladiny jaterních enzymů a dalších látek, který podá základní informaci o stavu jater. Laboratorní vyšetření probíhá na základě krevního odběru, který se většinou provádí ráno nalačno. Před vyšetřením by pacienti neměli alespoň 12 hodin jíst ani kouřit. Rovněž se doporučuje vypít alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Výsledky jsou k dispozici již následující pracovní den a vyhodnocuje je lékař. Pacienti je mohou s lékařem konzultovat i na dálku, prostřednictvím služby Lékař online 24/7, pomocí chatu nebo videohovoru.

..........................................

Kdy neváhat s jaterními testy?

  • Máte žluté zabarvení kůže a očního bělma, tmavý odstín moči či naopak nápadně světlou stolici.
  • Trápí vás extrémně silná únava, zápach z úst nebo hnědé skvrny na pokožce.
  • Přišli do styku s nemocným žloutenkou.
  • Užíváte dlouhodobě léky či hormonální antikoncepci.
  • Nadměrně užíváte alkohol.

..........................................

„Včasným vyšetřením lze odhalit poškození jaterních buněk - hepatocytů, které může být způsobené akutním nebo chronickým onemocněním. V případě pozitivního nálezu je potřebné poradit se s lékařem a doplnit základní vyšetření o další testy," uzavírá MUDr. Podroužek. 

Zdroj: Tisková zpráva EUC

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME