
Antibiotika jsou klíčovým objevem medicíny a život zachraňující léčbou. Dnes ale rezistence bakterií vůči antibiotikům představuje jednu z jejích nejtěžších výzev a WHO ji považuje za vůbec jednu z nejvážnějších hrozeb veřejného zdraví. V posledních letech se nejen v České republice rozmohlo nadužívání a nesprávné užívání antibiotik, což zvýšilo nárůst rezistentních kmenů způsobujících obtížně léčitelné infekce. Spotřeba antibiotik v Česku rapidně stoupá a řadíme se mezi státy s největší spotřebou v rámci Evropy.
Bez antimikrobiálních léčiv bychom nebyli schopní provádět řadu rutinních chirurgických zákroků nebo ochránit křehké nemocné. Bakterie jsou ale evolučně velmi přizpůsobivé a na mnoho antibiotik si vytvořily odolnost. Geny, které jim tuto odolnost dávají, se navíc mezi bakteriemi rychle šíří a často se přenášejí i mezi různými druhy. Tyto multirezistentní bakterie, známé jako superbakterie, jsou proto velkým problémem po celém světě.
„Odhaduje se, že v roce 2050 bude s rezistencí na antibiotika souviset celosvětově 8,2 milionu úmrtí za rok, zatímco v roce 2021 to bylo 4,7 milionu. Znamená to odhadovaný nárůst mezi roky 2022 a 2050 o 70 %. Nejvíce postiženou skupinou budou podle předpovědi osoby starší 70 let," upozorňuje MUDr. Václava Adámková, Ph.D., primářka Klinické mikrobiologie a ATB centra Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze.
Zbytečné nasazování léčiv - antibiotika viry nezabijí
Jednou z nejzásadnějších příčin šíření antibiotické rezistence je nadužívání a nesprávné používání antibiotik. Zbytečné nasazování antibiotické léčby má několik příčin. Nedostatečně informovaní pacienti často na lékaře tlačí, aby jim antibiotika předepsal, neboť mají dojem, že se jim rychleji uleví. Podle průzkumu z roku 2021 podání antibiotik po svém lékaři požadovalo až 40 % pacientů.
„Řada běžných infekcí, především infekcí dýchacích cest, se kterými pacienti své praktické lékaře navštěvují nejčastěji, je přitom způsobena viry. Udává se, že až 9 z 10 infekcí horních dýchacích cest je virového původu. V těchto případech je zcela dostačující symptomatická léčba a poučení pacienta ohledně doby trvání příznaků, což je obvykle přibližně týden," popisuje MUDr. Adámková.
Primářka Adámková uvádí některé příklady z četných dotazů pacientů, kteří se dožadovali antibiotické léčby:
Lékaři předepisují antibiotika nesprávně
Někteří lékaři antibiotickou léčbu předepisují automaticky, aniž stanoví původce. Nemocní pak mohou vystřídat několik různých antibiotik, než se „trefí" a infekci se podaří potlačit. Důsledkem je vznik a šíření rezistentních bakterií, kdy dochází ke zhoršení účinnosti antibiotické léčby nejen u běžných infekcí, ale i u těžkých infekčních onemocnění. Pro předcházení těmto problémům je proto nutná také opakovaná edukace lékařů o správné praxi v předepisování antibiotik.
Důležitou úlohu v prevenci nadužívání antibiotik mají však i lékárníci
Nezastupitelní jsou lékárníci při edukaci pacienta, kterého by měli při vydání léčiva poučit o správném užívání. Zejména je nutné, aby pacient dodržel dobu léčby nastavenou lékařem. Některým pacientům je také třeba trpělivě opakovaně vysvětlovat, že si nespotřebovaná antibiotika nemají schovávat „na horší časy" a nasazovat si je při příštím onemocnění bez doporučení lékařem.
Havas PR
Literatura a zdroje:
1. Klinická doporučení pro antibiotickou terapii v ambulantní praxi: www.antibiotickarezistence.cz/taxonomy/doporuceni
2. Informace pro laickou veřejnost: www.antibiotickarezistence.cz
3. Rizika a hrozby. Důvěřuj svému lékaři. Státní zdravotní ústav. www.antibiotickarezistence.cz/rizika-a-hrozby
4. GBD 2021 Antimicrobial Resistance Collaborators. Global burden of bacterial antimicrobial resistance 1990-2021: a systematic analysis with forecasts to 2050. Lancet 2024 Sep 13: S0140-6736(24)01867-1
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR
Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.