Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ARTROSKOPIE: RYCHLEJŠÍ LÉČBA I UZDRAVOVÁNÍ



Mininvazivní chirurgické zákroky začínají být při některých diagnózách téměř běžnou záležitostí. Výhodou je minimální poškození tkání, možnost prozkoumat struktury kolem operovaného místa a samozřejmě šetrný postup, který ocení zejména pacient.

Artroskopické operace zaznamenaly, především v oblastech kolenních a ramenních kloubů, velký pokrok. Někteří lékaři, například z pražských pracovišť jako je FN Motol nebo Ave Clinic, speciální artroskopické a nanoskopické metody využívají i v rámci jednodenní péče.

Nejčastější typy zákroků

„K často operovaným oblastem patří ramenní a kolenní klouby," říká MUDr. Jakub Avenarius, vedoucí lékař Ave Clinic a garant oboru traumatologie. Specializuje se i na zákroky u sportovců; Kristián, mladý fotbalista z Liberce, který si poranil koleno, vazy a šlachy, nám na tiskové konferenci řekl, že odešel po operaci tentýž den - sice s berlemi, ale „po svých". 

Záplaty - z vlastního materiálu

Nejmodernější zákroky vyžadují speciální operační instrumentárium, ale také možnosti a postupy biologické léčby, která místo syntetických náhrad používá vlastní biologický materiál konkrétního pacienta. Například při operaci poranění rotátorové manžety, kdy poškození šlach neumožňuje standartní sešití a rekonstrukci, se závažně poraněná a obtížně rekonstruovatelná rotátorová manžeta doplní „záplatou".

„Ve speciálním lisu se odebraná část šlachy vytvaruje do správného tvaru a přišije k poškozené manžetě a hlavici pažní kosti," vysvětluje MUDr. Avenarius.

„Zrekonstruovanou šlachu můžeme doplnit i plazmou obohacenou o růstové faktory, kterou vyrobíme přímo během operace z žilní krve pacienta," dodává ortoped. 

Podobné operace je možné provést i v případě delšího odstupu od prvotního úrazu.

Pro přesné stanovení vhodnosti zákroku pro pacienta je nutné vyšetření magnetickou rezonancí.

Pojišťovna uhradí téměř celý zákrok

Dosud prováděné rekonstrukce požívají pro zmíněné „záplaty" cizí materiály, u nichž přece jen hrozí riziko nepřijetí organismem pacienta. Naopak jeho vlastní tkáň zlepšuje a urychluje hojení, a navíc ještě snižuje náklady na operaci. Použití vlastního štěpu umožňuje i úhradu zdravotní pojišťovnou, pacient si doplácí jen na odběrové sady na obohacenou plazmu. 

Defekty na chrupavce jsou složitější

Chrupavčitá tkáň má horší schopnost regenerace, a proto je rekonstrukce chrupavky, například v kolenním kloubu, složitá. A to nejen kvůli úrazu, ale často i proto, že chrupavka bývá méně či více poškozená již vzniklými degenerativními změnami.

I tady se při operaci využije materiál z vlastní pacientovy kolenní chrupavky; lékaři část z nezátěžové plochy kloubu odeberou, zpracují doslova „na kaši", obohatí o pacientovu krevní plazmu a tkáňové lepidlo - a vsadí na patřičné místo. (Doktor Štrosmajer by řekl - a teď ať tělíčko dělá, co umí, my jsme se nadřeli dost!)

I tady platí totéž, co u operací ramenního kloubu - výchozí vyšetření magnetickou rezonancí nebo nanoskopií, pooperační snížení rizika selhání štěpu kvůli nepřijetí cizího materiálu, a další velké plus - smluvní pojišťovny (kromě odběrových sad) zákrok i v těchto případech hradí.

Ještě něco k nanoskopii

Tato metoda se začala používat od roku 2020 během covidu, kdy byl nedostatek anesteziologů, a postupně se rozšiřuje do renomovaných klinik. Používá se především u těch pacientů, kteří potřebují menší zákrok v kolenním, ramenním nebo hlezenním kloubu, v lokální anestezii, a při nutnosti rychlé a přesné diagnózy. To byl případ Kristiána a dalších mladých sportovců.

Do kloubu se zavede tenká jehla - není tedy nutný řez a následné šití. Operatér tedy může rychle odhalit například poranění menisků nebo zkřížených vazů, dostane se do jinak obtížně přístupných míst, dokáže upřesnit a navrhnout případný další postup léčby. Nanoskopické metody zatím nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Obezita a operace

V těchto případech jsou nadbytečné kilogramy problémem, i když lékaři umí odoperovat i pacienty s velkou nadváhou. Je ovšem nutné víc plánovat, vyřešit odlišný způsob operativní techniky a následnou rehabilitaci. Přibývá i obézních dětí, které bývají obecně i méně šikovné, a tedy i s větším rizikem úrazů.

Každý pacient dostane záznam (flešku) ze své operace a přesný plán rehabilitace a kontrolních vyšetření. Pak už je to na něm...

Mgr. Jana Ulíková

SEZENÍ ZKRACUJE ŽIVOT

PŘETAŽENÍ Z DOVOLENÉ?

LÉČENÍ CHLADEM AŽ MRAZEM

Zpět

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DIGITALIZACE ZDRAVOTNICTVÍ

Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě. Již od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. (MZCR)

DOPORUČUJEME