ATOPICKÝ EKZÉM NENÍ JEN O KŮŽINěkdy svědí a pálí, výjimečně ne, ale je to nepříjemný a na kůži viditelný problém, který se při nesprávné péči zhoršuje. A bohužel postihuje nejvíc viditelná místa - obličej, krk a ruce.

V každém případě o něm koluje mnoho mýtů; a protože si více než polovina postižených hledá informace na internetu, měla by dostat ty ověřené a správné rady.

Ekzém tohoto typu není jen dětskou nemocí, v dospělosti může mít různé formy, a proto vyžaduje širší škálu léčebných prostředků. Co pomáhá jednomu, neúčinkuje u jiného - to lékaři i lékárníci znají.

Jaké další zdravotní potíže mohou souviset s atopickým ekzémem, připomněla ve svém vystoupení pro novináře zdravotnických médií MUDr. Nina Benáková, Ph.D.

 

Obyčejný atopický ekzém, řekli bychom, ale jak je vidět, jeho důsledky mohou být až nebezpečné, jak nám potvrdila MUDr. Nina Benáková, Ph.D., kožní lékařka Dermato-alergologické ordinace IMMUNO-FLOW, s.r.o., a Dermatologické kliniky VFN a 1.LF UK Praha: „I když zůstaneme ,jen' u základních projevů ekzému na kůži, u většiny pacientů zvětšuje potíže a projevy nemoci stres. Ale jak akutní, tak chronické onemocnění zhoršuje kvalitu soukromého i pracovního života a psychosomatickou pohodu pacienta."

Každodenní péče je nezbytná

Každý z atopiků by si přál, aby jeho potíže odezněly po několika málo použití mastí, krémů nebo sprejů (ty jsou ideální pro děti anebo pro muže, kteří se obecně neradi mažou čímkoli) a za několik dnů, ale tak to bohužel obvykle není. Péče o kůži by měla být každodenní, systematická a pečlivá, výsledky se dostaví, ale u každého jedince v různě dlouhém intervalu.

Obecně platí, že ekzematická pokožka je suchá, dráždivější a prostupná pro různé alergeny. Je proto potřeba ji chránit a používat jednoduché neparfémované přípravky.

AtopikOnline

Na této adrese najdou zájemci veškeré správné informace o této problematice. Jde o lékařsky zaručené rady a doporučení, registrace je zdarma. Po absolvování úvodní lekce se otevře celý web s dalšími informacemi, které jsou průběžně doplňovány. Zároveň vádí na pravou míru mýty, polopravdy a nepravdy o nemoci. Za rok tu zaznamenali asi 50 tisíc návštěv.

„Během této doby se potvrdilo, že edukace a práce s informacemi je pro pacienty zásadní," říká MUDr. Marcela Koudelková, odborná poradkyně projektu. 

„Onemocnění má různé formy a může dlouho zůstat nerozpoznáno. Pacienti se u nás dozvědí, že existuje široká paleta léků, které lze po doporučení lékaře používat," dodává lékařka.

Konkrétní pacient - konkrétní lék, tak by to v praxi mělo fungovat. Již v příštím roce by se měly objevit nové přípravky, které by měly ekzematikům dát větší naději na zlepšení potíží...

Z tiskové konference AtopikOnline pomáhá už rok (5. 10. 2021) zpracovala pro Magazín

Mgr. Jana Ulíková

Zpět