
Častou komplikací nemocí z nachlazení bývají ušní záněty, a to zejména u malých dětí. Zánět se projevuje ostrou bolestí a dokáže pořádně rozhodit celý rovnovážný systém. Zánět středního ucha není dobré podceňovat a obvykle je nutné navštívit lékaře. Potíže se však dají zmírnit i pomocí bylinek.
Zánět středního ucha nejčastěji souvisí s rýmou, kdy se infekce z horních cest dýchacích přenese do středouší a ucpe se Eustachova trubice. Nahromaděná tekutina tlačí na ušní bubínek a vyvolává tak celou řadu problémů. První známkou počínajícího zánětu ucha je bolest při žvýkání, dotyku nebo tahu za boltec. Vážné záněty se pak projevují ostrou bolestí, zarudnutou kůží i zvýšenou teplotou. V některých případech je zánět doprovázen výtokem z uší nebo nateklými uzlinami.
Zánět uší nejčastěji postihuje děti, alespoň jednou jeho akutní formu prodělalo přes šedesát procent dětí do 7 let. Jejich Eustachova trubice je totiž kratší než u dospělých a infekce se snadněji šíří. U nejmenších dětí se dá zánět rozeznat tak, že si na ucho častěji sahají, mají problém s usínáním nebo se v noci vzbudí s pláčem.
Pro okamžitou úlevu od bolesti může pomoci látkový obklad namočený ve studené vodě. Pravidelně jej přikládejte na bolavé ucho a přikryjte suchým ručníkem. Druhou variantou je nahřátý látkový kapesník, do kterého vložíte stroužek česneku nebo rozkrojenou cibuli. Pro uvolnění dýchacích cest je důležité pravidelně smrkat. Menší děti častokrát pořádně smrkat neumějí, proto se hodí použít odsávačku hlenů, která jim rychle uleví.
V počátečních fázích zánětu uší lze zkusit přírodní možnosti léčby, například bylinné tinktury. „K řešení zánětu ucha využijeme nejprve bylinky, které zlepšují záněty v nosních dutinách a řeší i rýmu. Vhodná je lichořeřišnice a česnek, který je účinný například i na zlatého stafylokoka. Bakterie i viry pomáhá potlačit tinktura ze semen grepu. Olej z grepu pak můžeme použít na výtěr nosu i ucha," říká bylinkářka Jarmila Podhorná.
Bylinkářka doporučuje na virový zánět také gemmoterapeutikum z pupenů vrby a zlatice. Vrba též pomáhá tlumit bolestivé a horečnaté stavy. „Dobrým pomocníkem při řešení problému nosu i uší jsou směsi Mukolyt a Mukoben, které jsou složeny z bylin podporujících dýchací soustavu a imunitu - bez černý, habr, divizna, borovice, lékořice a další," dodává bylinkářka.
Se silným zánětem k lékaři
Nicméně, s rozvinutým zánětem ucha je nejlepší navštívit lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. Nejčastěji se jedná o antibiotické kapky. Od propichování bubínku, které sice přináší okamžitou úlevu, ale je velmi bolestivé, se v současnosti spíše upouští.
Po prodělání zánětu je lepší se určitou dobu vyhýbat potápění v bazénu či v přírodních koupalištích, kde můžete mít pochyby o kvalitě vody. Neměli byste se pohybovat ani v prašném prostředí. Důležité je dbát na hygienu rukou. Po vysmrkání nebo po příchodu z venku si umyjte ruce, abyste si do ucha opět nezanesli infekci.
V letadle pomůže žvýkačka
Bolest uší nemusí být způsobena pouze zánětem. Může souviset s bolestí zubů, páteří nebo například průvanem či změnou tlaku. V situacích, kdy dochází k rychlým změnám tlaku, například v letadle, sáhněte po žvýkačce nebo bonbonu. Případně zkuste několikrát za sebou naprázdno polknout. Tím, že se zapojí svaly v okolí ucha, pomůžete k uvolnění tlaku.
Bolestivé poranění ucha může vzniknout i nesprávným čištěním vatovými tyčinkami, kdy dojde k poranění ušního kanálku. Nesprávným čištěním uší navíc může dojít k ucpání zvukovodu mazem, což zapříčiní infekci.
Další rady na http://www.nadeje-byliny.eu
Třetí zářijovou sobotu si připomínáme Světový den dárců kostní dřeně. Slaví se ve více než 50 zemích na všech kontinentech jako poděkování všem dárcům krvetvorných buněk. Český červený kříž oceňuje humánní přístup a obětavost těch, kteří darovali krvetvorné buňky za účelem záchrany zdraví či života, a letos počtvrté předal 43 dárcům Plaketu prof. Haška – významného českého imunologa, který svými mezinárodně uznávanými objevy vytvořil teoretické předpoklady pro úspěšné transplantace kostní dřeně. Slavnostní oceňování se odehrálo 16. září v prostorách Kaiserštejnského paláce.
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.
6. 9. 2023 odstartoval další 3D online kongres, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu budou mj. témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. K vidění bude srdce ve virtuální místnosti a na své expozice zvou kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz