Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyBYLINY NA ZKLIDNĚNÍ A SPÁNEK III.Cizokrajná mučenka

PharmDr. Jan Martin, Ph.D.

Tento cyklus o bylinách na zklidnění a spánek má za úkol představit jednotlivé léčivé rostliny, které u těchto problémů mohou pomoci. V předchozím dílu jsme si představili kozlík lékařský jako bylinu první volby. V případě, že léčba není úspěšná, nebo je výsledný efekt příliš slabý, je tu v záloze ještě mučenka pletní (Passiflora incarnata L.). 

Tato dřevnatá popínavá rostlina pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Dosahuje až šestimetrové výšky a má jedlé plody, které mohou být náhradou za mučenku jedlou (marakuja). V USA se P. incarnata vyskytuje hlavně v jihovýchodních státech a původní areál zasahoval i do Mexika. Pravděpodobně se spolu s postupným osídlováním Ameriky dostala i jižněji a byla známa i Inkům a Mayům. Dnes se pěstuje hlavně v Indii.

Květy mučenky se v 16. a 17. století staly symbolem kristianizace domorodé populace. Její květ je velmi nápadný a nezvyklý - má tři čnělky uprostřed květu upomínající na tři hřeby, kterými byl Ježíš přibit na kříž, pět prašníků jako knih Mojžíšových a deset okvětních plátků je deset nejvěrnějších apoštolů. Koruna květu připomíná korunu trnovou. Dokonce i český název „mučenka", který vznikl překladem odkazuje na umučení Ježíše Krista. 

Původní indiánské kmeny využívaly nadzemní část mučenky jako poměrně spolehlivý lék při úzkosti, nespavosti a hypertenzi. 

V tradiční medicíně se o mučence říká, že má řadu dalších použití včetně průjmu, neuralgií, popálenin a hemoroidů, ale tato tvrzení nebyla vědecky potvrzena.

Nať mučenky obsahuje karbolinové alkaloidy (harman, harmin, harmalol) a flavonoidní glykosidy z nichž se na sedativním účinku podílí hlavně vitexinové flavonoidy (vitexin, isovitexin aj.). Vědecké potvrzení sedativního a hypnotického účinku ještě není na takové úrovni jako u kozlíku, nicméně existuje několik menších klinických studií, které potvrdily anxiolytický efekt, který se zvyšující se dávkou přechází k sedativnímu a mírně hypnotickému účinku. Tradiční dávkování se pohybuje od 0,5 do 2 g, nicméně pro podporu spánku jsou třeba dávky na horní hranici tohoto rozmezí. 

Jsou známy i některé interakce - mučenka by se neměla kombinovat s warfarinem a jinými antikoagulancii, ani s antidepresivy ze skupiny MAO inhibitorů. Zesiluje účinky jiných sedativ včetně kozlíku. Ve vyšších dávkách může mučenka způsobovat arytmie, a tak je třeba se mučenky vyvarovat při chorobách srdečního rytmu. Z nežádoucích účinků se někdy objevují trávicí problémy, zmatenost a ospalost po probuzení.

I když mučenka ještě není zcela vědecky poznána, dá se považovat za bylinu druhé volby u léčby neklidu, nervozity a nespavosti.

......

Předchozí díly:

KDYŽ SPÁNEK NEPŘICHÁZÍ

KOZLÍK LÉKAŘSKÝ

Zpět

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Zveme vás na ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK. Existuje standardní zdravý mikrobiom? Co o mikrobiomu vlastně víme? Od 9. 5. do 7. 6. 2023 můžete vystudovat přednášky 9 lektorů, přenést se do Paříže – kolébky mikrobiologie, a to díky prostředí Pasteurova ústavu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie