Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyČISTÉ ZUBY SE NEKAZÍNení žádnou novinkou, že řada dospělých si nečistí zuby pravidelně a dobře. A jak potom dopadají s péčí o zuby jejich děti? Jen rodiče jsou ti, kteří jsou zodpovědní za zubní zdraví svých dětí.

Když porovnáme péči o ústní dutinu před lety a dnes, je to rozdíl opravdu velký. Máme speciální kartáčky pro děti a dospělé, mezizubní kartáčky, zubní nitě, hygienistky - ale málo stomatologů. A ještě méně těch, kteří chtějí a umějí ošetřovat dětské pacienty. Kazivost dětských zubů neklesá a v ordinacích se často odehrávají zbytečná dramata. Předejít jim není těžké.

Mléčné zuby a kazivost

Někteří rodiče se domnívají, že s kazivostí prvních mléčných zoubků není velký problém, protože „vždyť stejně vypadnou". Je to omyl, mají stejná nervová zakončení a jsou základem pro růst stálých zubů. Pokud nejsou v pořádku nebo správně ošetřeny, nastanou při růstu druhých zubů nepříjemné dlouhodobé potíže.

Lékaři mluví o zvýšené kazivosti dětských zoubků, a to už u velmi malých dětí do dvou let věku, často vidí rozsáhlé kazy na ploškách i mezi zoubky. 

Stačí víkend u babičky

Rodiče nebo prarodiče by měli vědět, že mléčné zuby se kazí poměrně rychle, protože jejich sklovina je podstatně tenčí než u dospělých zubů. Kromě nedostatečné ústní hygieny hraje roli i častá konzumace sladkostí, slazených nápojů a časté cucání čehokoliv sladkého.

Ošetřování dětí v zubní ordinaci

I dospělý, který jde ke svému stomatologovi málokdy radostně, si umí představit, jak může vypadat ošetřování dětských zoubků. Děti jsou ve stresu, pochopitelně nespolupracují a práce s nimi vyžaduje velkou trpělivost a daleko delší čas než u ostatních dospělých.

Jak se vyhnout problémům

Vyhnout se „hororu" přitom není žádný velký problém. Je ovšem třeba začít už po prořezání prvního zoubku a jakoby hrou s dítětem a správným kartáčkem se o něj starat. První návštěva dítěte u dětského stomatologa, nejlépe už po prvním roce, mívá jen seznamovací charakter a dítě se přestane bát. Pokud budou dětské zuby v pořádku, nebude pro ně další návštěva ordinace a pravidelné kontroly zdrojem obav. Když se péče zanedbá, je někdy nezbytné ošetřit dítě v celkové anestezii, což je pro ně zbytečná zátěž a pro rodiče stresující záležitost.

Prostě rituál

„Zubům nejvíc škodí nezájem. Zpočátku musí rodiče čistit dětské zoubky sami a správně, a postupně, asi do 10 let věku dítěte, dočišťovat a kontrolovat," říká MUDr. Pavel Smažík, stomatolog a majitel značky Herbadent.

 

Jak na to?

Česká společnost Herbadent - kromě toho, že vyrábí kvalitní přípravky a potřeby pro zubní hygienu - pořádá na téma ústního zdraví edukační akce jak pro děti i rodiče, tak pro mateřské školy, základní školy a dětské domovy. 

FOTO: Herbadent 

Cílem edukačních aktivit je pochopit, jakou hodnotu mají zdravé zuby. Péče o ně je v podstatě jednoduchá; jde o denní rituál, pravidelnost, správnou techniku a správné pomůcky.

Výběr je pestrý

Na trhu je dostatek gelů pro citlivé dásně miminek, zubních past, kvalitních kartáčků a ústních vod. Bylinkové gely regenerují a zklidňují dásně s klubajícími se zoubky, zubní pasty pro nejmenší posilují zubní sklovinu, pasty s fluoridy existují jak pro mléčné zuby, ta pro smíšený chrup.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024, když byla vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vzešly z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců v nezávislém průzkum Randstad Employer Brand Research. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v ČR. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY 25.–31. KVĚTNA

Letošní 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy nese podtitul „Táhneme za jeden provaz“. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o různých formách poruch štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat ty, kteří o své nemoci nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Endokrinologů je nedostatek, proto se o nemocné stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů. V České republice je Týden štítné žlázy odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a podpořen společností Merck.

SVĚTOVÝ DEN HYPERTENZE

Kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou smrti. Hlavními rizikovými faktory jsou kouření, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak. Na nebezpečí a fatální důsledky zvýšeného krevního tlaku upozorňuje Světový den hypertenze, který připadá na 17. května. Arteriální hypertenze je definována jako opakované zvýšení krevního tlaku ≥ 140/90 mmHg naměřené minimálně při dvou různých návštěvách v ordinaci lékaře. Úkolem Světového dne hypertenze je upozornit na význam udržování krevního tlaku v optimálních mezích, respektive upozornit na rizika, která přináší vysoký krevní tlak.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY