Menstruační cyklus je důležitým ukazatelem ženského zdraví. Ženy sledují jeho pravidelnost, sílu i délku a obvykle na sobě každou změnu pociťují. Jedním ze zdrojů obav bývá zpoždění menstruace, které ale nemusí hned signalizovat těhotenství.
Faktor: STRES
Stres blokuje menstruaci i ovulaci, tělo je v režimu „bojuj, nebo uteč"
Významný faktor, který v těle ovlivňuje celou škálu funkcí a procesů, menstruační cyklus nevyjímaje. Pokud se tedy již nějakou dobu cítíte v napětí, jste nervózní a pod tlakem, je dost pravděpodobné, že se menstruace dostaví později, nebo dokonce vůbec. Při vyšší úrovni stresu se totiž uvolňují hormony kortizol a adrenalin, které dokážou ovlivnit hypotalamus (část mozku, která reguluje hormony zodpovědné za menstruaci) a narušit produkci hormonů.
„Při stresové situaci se náš organismus přepne do režimu ‚bojuj, nebo uteč.' Je to přirozená reakce na potenciálně nebezpečné situace, která nám může zachránit život. Ovšem pokud je člověk v takovém napětí dlouhodobě, samozřejmě se to odrazí na zdraví. V takové situaci může mimo jiné docházet ke zpoždění menstruace i blokování ovulace," MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., gynekolog a sexuolog, který mimo jiné působí na pozici odborného ženského lékaře a sexuologa v poradně společnosti Vegall Pharma.
Faktor: FYZICKÁ ZÁTĚŽ
Změny hmotnosti a nadměrné cvičení
Dostatečný pohyb je rozhodně jedním z faktorů, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. I v tomto případě ovšem platí zlaté pravidlo „všeho s mírou". Málo se ví, že příliš intenzivní pravidelné cvičení může potlačit funkci hypotalamu, který hraje klíčovou roli v regulaci menstruačního cyklu. Ve výsledku tak může dojít k absenci menstruačního krvácení. Tomuto stavu se říká hypotalamická amenorea a kromě přílišné fyzické zátěže jej může vyvolat také třeba drastické snížení kalorického příjmu nebo extrémní stres. Pro správné fungování organismu ženy potřebují také určité procento tělesného tuku. Pokud jste tedy velmi štíhlá, máte příliš nízké procento tělesného tuku (což je velmi individuální, některé ženy přestanou menstruovat na hranici 20 %, jiné například i s 8 % tuku stále menstruují) a do toho velmi intenzivně cvičíte, patrně bude právě tohle důvod vašeho absentujícího krvácení. Podobný problém však může nastat i v případě přibírání na váze, jelikož v obou případech dochází ke změnám v tukové tkáni, a tím i v hladině estrogenů.
Faktor: CESTOVÁNÍ
Časové posuny, jiné podnebí nebo odlišná nadmořská výška
Právě vám skončila menstruace, ovšem po příjezdu na dovolenou k moři se krvácení opět objevilo. Bohužel, k tomuto jevu dochází a není výjimečný. Dalším významným faktorem, který ovlivňuje menstruační cyklus, jeho přítomnost a pravidelnost, je totiž cestování. Respektive jiné podnebí, nadmořská výška nebo třeba časové posuny a s nimi související změny spánkového režimu. To vše může mít za následek zpoždění menstruace, její brzký nástup nebo úplné vynechání.
„Žádná speciální léčba v tomto případě není potřeba, tělo se se změnami po návratu do normálního režimu dovede během několika týdnů samo vypořádat. Samozřejmě je však možné již před dovolenou zpravidelnění a ustálení cyklu napomoci přírodními preparáty s obsahem mateří kašičky a bylinných extraktů, které můžete užívat dlouhodobě i po návratu, čímž tělu pomůžete," radí MUDr. Pavel Turčan.
Faktor: HORMONY
Stěžejní roli hrají hormony estrogen, progesteron a (možná překvapivě) i testosteron.
„Pokud dojde ke zvýšení hladiny estrogenu, může docházet k zadržování vody v organismu, přibírání na váze, sníženému libidu, PMS nebo změnám nálad. U progesteronu zase nastává problém, pokud je jeho hladina nižší, než by měla být. V takovém případě může docházet právě ke kolísání v menstruaci, špinění uprostřed cyklu, nepravidelnostem, zpoždění či úplnému vynechání krvácení," vysvětluje MUDr. Turčan, který je mj. členem České společnosti pro menopauzu a andropauzu.
Zároveň může nízká hladina progesteronu přivodit těžký PMS a způsobovat deprese a úzkosti.
Ke správnému fungování organismu pak ženy potřebují také zdravou hladinu testosteronu. Avšak v případě, že se jeho množství vymkne kontrole, může samozřejmě působit nejrůznější zdravotní obtíže:
Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.
V různých starých kulturách byla menstruace spojována s mýty nebo rituály?
V některých kulturách se věřilo, že menstruující žena může přinést neštěstí, zničit úrodu nebo způsobit bouři. Proto ženy během menstruace pobývaly mimo domov.
Rozšířeným mýtem také bylo, že jídlo připravené menstruující ženou může být zkažené, nechutné nebo jedovaté. Ženy během menstruace proto nesměly vařit nebo zpracovávat potraviny.
Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz
Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě. Již od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. (MZCR)