CO VŠECHNO CHTĚJÍ LIDÉ VĚDĚT O BOJI PROTI COVIDU A NESTYDÍ SE ZEPTAT SVÉHO LÉKÁRNÍKA…Koronavirové onemocnění 2019, podle ICD označené XN 109, a způsobené koronavirem SARS-CoV-2, přineslo nevyčíslitelné škody a nezvratné změny po celém světě. Umírají lidé, hroutily se zdravotnické systémy... a právě nyní to zase vypadá na očekávanou, nicméně nežádanou recidivu.

Pravdou však je, že nás celosvětová pandemie, jaké není v moderních poválečných dějinách rovno, přece jen něčemu naučila - lépe se chránit, účinněji bojovat a obecně lépe využívat informace. Jenže kdo má správné informace? Odborná veřejnost, lékaři a farmaceuti jistě. Ví ale také laická veřejnost, jak se skutečně efektivně před nákazou Covidem-19 chránit? V následujícím textu jsme pro vás připravili stručné odpovědi na nejčastější otázky, které nám zákazníci našeho specializovaného e-shopu bcare.cz posílají a o kterých diskutují na sociálních sítích. Snad Vám pomohou lépe se vypořádat s každodenními dotazy Vašich klientů. Jste totiž - na rozdíl od lékařů - jejich zdrojem informací první volby...

Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem a co s tím má společného nanorouška?

Existuje norma EN 149, která stanovuje, jakou minimální filtrační účinnost musí splňovat jednotlivé třídy respirátorů. V případě respirátorů FFP1 jde o účinnost minimálně 80 %, tzv. že tento druh je schopen zachytit (čili odfiltrovat) nejméně 80 % vzdušných částic (aerosolů). Proto je jasné, že FFP1 a běžná rouška si nemají moc co vyčítat. Respirátor třídy FFP2 musí mít filtrační účinnost na úrovni nejméně 94 %. Ovšem nejúčinnější třídou respirátorů tohoto typu je zatím FFP3. Ten má stanovenou nejnižší možnou účinnost na hranici 99 %.

Jenže pak se zrodil nápad použít pro výrobu roušek nanovlákno. To má přece jen jinou hustotu než běžné materiály. A vznikly nanoroušky, které jako první dokázaly spojit dvě dosud rozdělené výhody: bezpečnost a pohodlí.

To, jak se nám v tom či onom druhu roušky či respirátoru dýchá, ovlivňuje nejen naše sympatie k němu, ale také ochotu je nosit, ochotu zbytečně nesundávat, ochotu nechat se jimi chránit, co nejvíc to jde. A nanoroušky poskytují pohodlí úplně stejné jako roušky klasické, ty z netkaných textilií. Ale kromě toho poskytují také maximální ochranu. Takovou, která snese i přímé srovnání s respirátory třídy FFP3. 

Jakou nanoroušku lze považovat na českém trhu za nejúčinnější?

Pokud se ptáte čísel, hovoří jasně. Pokud se ptáte nás, máme stejný názor: zdravotnická rouška značky Batist české výroby s filtrem z nanovláken má špičkovou filtrační účinnost, a to jak proti bakteriím (BFE) 99,8 %, tak proti virům (VFE) 99,8 %. Zatímco běžná rouška zabraňuje šíření nákazy od nositele k lidem v jeho okolí, tato špičková nanorouška značky Batist zajišťuje také ochranu samotného nositele. Mimořádně kvalitní membrána z nanovláken je tak hustá, že dokáže zachytit skutečně i ty nejmenší částice s viry či bakteriemi. 

Naše nanorouška české výroby je určena pro využití i v nejnebezpečnějších situacích, proto její kvality oceňují profesionální hasiči, policisté a pracovníci ve zdravotnictví. Jde o roušku jednorázovou, kterou je díky jejím vlastnostem možné srovnávat s velmi kvalitními respirátory. Skvěle chrání, svému nositeli však poskytuje pohodlí při nošení. Je velmi prodyšná, umožňuje tak snadné dýchání.

Nano-roušku Batist si můžete objednat ZDE

Jaká je situace na trhu s antigenními testy?

Ministerstvo zdravotnictví udělilo téměř 400 firmám výjimku, díky které mohou na českém trhu prodávat antigenní testy. Kvalita testů se ale neověřuje, proto se podle odborníků dostávají na trh i nekvalitní výrobky. Podle seznamu, který zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví, mnohé z těchto firem dosud neměly se zdravotnictvím nic společného. Jenže to není podmínka.

Od firmy, která chce obchodovat s antigenními testy, úředníci potřebují pouze to, aby předložila o testu základní dokumenty o deklarované kvalitě od výrobce. A podle podmínek resortu nemusí být firma ani registrována u SÚKL jako dodavatel zdravotnických potřeb.

Kvalitou antigenních testů se začala zabývat také skupina poradců vlády (MeSES) v čele s epidemiologem Petrem Smejkalem. „Existuje mnoho antigenních testů, které sice splňují kritéria pro uvedení na trh v EU, ale svou citlivostí a specificitou se velmi liší. Efektivita testování a zachycení pozitivních jedinců proto významně závisí na kvalitě použitých testů," píše skupina ve svém stanovisku.

Proto si běžní občané nutně kladou otázku: kde koupit dostatečně kvalitní test, který by splňoval všechny legislativní, ale hlavně zdravotní náležitosti, nebyl předražený a byl skutečně oficiální?

Naštěstí existuje produkt, který není výsledkem žádné exekutivní výjimky. Produkt, který byl v roce 2021 na základě oficiálního rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví ČR určen k používání na všech školách v zemi.

Čím je specifický onen oficiální antigenní test - jediný svého druhu v ČR?

Antigenní testovací sada Genrui funguje na bázi koloidního zlata. Tento test je rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR určen k testování na všech typech škol v zemi. Výtěr probíhá z přední části nosu. Výsledek je jasný do 15 minut. Test je svou jednoduchostí ovládání vhodný také pro děti, seniory či osoby se zdravotním postižením. A co je možná nejzajímavější? Tento test je určen jak pro samotestování, tak i profesionální použití. Je tedy univerzální a můžete ho tak nabízet jak lékařům, kteří testují svoje pacienty, tak přímo veřejnosti. 

Genrui test má navíc vynikající parametry spolehlivosti: specificita - 100 % a senzitivita - 98,13 %. Pro provádění testu není zapotřebí proškolené osoby, obsluha je uživatelsky nenáročná, ideální pro samotestování. Test splňuje kritéria certifikace CE. Je také plně v souladu s legislativou a lze jej i od 1. 7. 2021 používat pro samotestování i profesionální použití bez omezení.

Antigenní testy nakupujte ZDE

 

Výrobcem nanoroušky Batist je společnost Batist Medical, významný evropský dodavatel a výrobce roušek, nanoroušek, zdravotnických a hygienických produktů na ošetření ran, obvazů a dalších hygienických pomůcek pro zdravotnictví. BATIST Medical napřímo spravuje pobočky v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Německu, nově také v Portugalsku a Španělsku. Je také obslužnou organizací celé skupiny pro všechny další země bez vlastního zastoupení. Výroba nanoroušek probíhá v produkčním a vývojovém centru společnosti v Červeném Kostelci ve východních Čechách. Batist Medical je také výhradním dodavatelem oficiální testovací sady Genrui na český trh.  

Článek je komerčním sdělením společnosti Batist Medical, https://www.batist.com/


Zpět