Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyČTYŘNOZÍ KLIENTI LÉKÁRNYMgr. Karel Šlegr

Mezi předpoklady rozšíření nabídky lékáren o kategorii veterinárních přípravků patří, že cílová skupina pacientů a zákazníků lékárny má často domácího mazlíčka a lékárny mají nyní již standardně nabídku vnějších i vnitřních antiparazitik. Je to dáno i tím, že si mnoho lidí v době pandemie pořídilo domácího mazlíčka. Často nemají s chovem ale žádné zkušenosti, a tak i lékárník může být jejich rádcem v péči. I chovatelé užitkových zvířat často poptávají např. vitamínové doplňky. Existují i lékárny, které jsou partnery veterinářů a veterinárních klinik při přípravě magistraliter. Proto i vzdělávání ve veterinární farmacii nelze zanedbávat. Umění poradit je důležité. 


 

ZAPOJTE SE DO NAŠÍ ANKETY!Uvítali byste vzdělávací akci ve formě online semináře se zaměřením na veterinární medicínu a sortiment veterinárních přípravků v lékárně?

Ano, uvítali
Ano, uvítali
75,76%

Ne
Ne
24,24%


Sortiment a zaměření lékárny se tak v poslední době rozšiřují. Běžně jsou v lékárnách k dostání přípravky na odčervení, proti klíšťatům a odblešení, ale i na péči o uši, oči a srst. Také velký potenciál mají kloubní preparáty u psů a koček, ale i koní. V poslední době roste zájem o veterinární přípravky s obsahem kanabidiolu (CBD) ve formě kapek nebo jako součásti preparátů kloubní výživy a častý je i zájem v souvislosti s produkty péče o zuby a dásně i o pamlsky pro ústní hygienu. 

Péče o oči

K pravidelné péči o domácí zvíře patří kontrola a správná hygiena očí, které jsou neustále vystavovány působení zevního prostředí jako je vítr, slunce, prach a nečistoty. Zdraví oka ohrožují často i infekční původci (viry, bakterie, houby aj.). I oči zvířat mohou trpět nedostatkem slzného filmu (syndromem suchého oka). Nejčastějším důvodem, který se pojí ke zdraví očí a zraku, jsou ale záněty spojivek (konjunktivitida). Ty mohou mít infekční nebo neinfekční původ. U zánětlivých onemocněních oči našich mazlíčků není vhodné bez indikace a veterinárního dozoru používat lidské masti a kapky, které mohou obsahovat antibiotika nebo kortikoidy. Oko je velmi citlivý orgán. Proto se vyplatí používat kvalitní veterinární oční kapky. 

Citlivá ouška

To samé se týká i péče o uši. Čisté a zdravé ucho není nutno zbytečně čistit, mohl by být mechanicky podrážděn zvukovod, ale i zde kontrola a správná hygiena uší by měla být pro chovatele samozřejmostí. Zanedbaná péče o uši může mít pro zvíře nepříjemné následky. Případný neléčený zánět (otitida) by mohl vést ke chronickým změnám ve zvukovodu s rizikem úplného ohluchnutí. Prvním příznakem, že s ušima kočky nebo psa není něco v pořádku, je potřepávání hlavou, drbání packou na vnějším zvukovodu, nebo tření hlavy o podložku. Ušní boltce mají různé tvary a držení podle plemena. Nejlepší sluch mají boltce velké a vztyčené, záněty a kvasinkové infekce pak převážně hrozí mazlíčkům s převislýma ušima. Chlupatější plemena (nebo s chloupky v uších) trpí například na časté zapaření, v důsledku čehož dochází k pomnožení kvasinek a bakterií. Také vytrhávání ušních chloupků může způsobit poranění a následnou infekci. Příčin, které vedou k onemocnění zevního zvukovodu, je ale celá řada: cizí těleso, svrab, roztoči, prachové části aj. Zánět vnějšího zvukovodu (otitis externa) může být ale i samostatným problémem. I když je díky anatomii ušní bubínek koček i psů dostatečně chráněn, nepoužívejte vatové tyčinky k čištění hlubších míst, mohli byste nečistoty zasunout dál. Ušní maz, který je přirozenou ochranou, by překážku obalil a zvukovod zneprůchodnil. Navíc by se místním podrážděním mohl rozvinout zánět. Na hlubší místa uší používejte pouze a jen výplachy a veterinární ušní kapky. 

Srst a kůže 

Důležitým aspektem v preventivní péči o kůži je udržování a péče o srst. Základem této péče je správná výživa. Kvalitní strava je primárním stavebním kamenem pro zdravou pokožku a srst. Je proto důležité věnovat pozornost správnému složení a obsahu stravy, která má mít vyvážený poměr tuků, minerálních látek (vápníku, fosforu) a dalších živin. Důležité je také pravidelné kartáčování srsti, které pomáhá distribuovat přirozené kožní oleje po celé její délce a udržuje ji pěknou, lesklou a bez chomáčků. 

Existuje široká škála produktů pro prevenci v případě, že chodíme např. s pejskem do přírody a hrozí mu napadení blechami, klíšťaty a ostatními parazity. V lékárně je v nabídce velké množství veterinárních přípravků, které pomohou nejenom domácím mazlíčkům, na nejčastější problémy, se kterými se mohou setkat, a to v péči o oči, uši, srst a klouby, společně s ochranou před parazity. 


Firemní prezentace

TraumaPet® shampoo Ag - šampón s koloidním stříbrem a esenciálními oleji


Šampón pomáhá zvířatům s:

Podrážděnou a suchou kůži

Ranami a kožními infekcemi

Nepříjemným zápachem

Svěděním

 

TraumaPet® shampoo Ag je speciálně vyvinutý pro pravidelnou péči o pokožku a srst psů a koček. Odstraňuje nečistoty, změkčuje a upravuje pokožku a srst a je velmi vhodný pro suchou a podrážděnou pokožku.

Obsah koloidního stříbra NanoComplex pomáhá léčit rány a záněty kůže.

https://nanocomplex.cz/produkty/

Zpět

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie