Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



DĚTI DOPLÁCEJÍ NA COVIDOVOU IZOLACI



Podobnou epidemiologickou situaci, jaká začala na konci listopadu 2022, si za celou svou dlouholetou praxi pediatr Richard Rýznar nepamatuje, a to čítá více jak 30 let. V této sezóně respiračních onemocnění epidemiologové očekávali těžší epidemii chřipky a pokračující nákazy onemocněním covid-19, avšak frontální nástup závažného koktejlu rozličných virů predikoval málokdo. Platila totiž jakási poučka, že vždy dominuje jeden typ viru.

V sezoně 2022/2023 se však současně vyskytují viry chřipky A+B, koronaviry, RS viry, adenoviry, enteroviry a další. A to mnohdy dokonce u jednoho člověka současně. Epidemie začala u předškoláků a školáků. Nyní již přechází na starší děti a dospělé. Viry navíc doprovázejí bakterie.

„Třeba výskyt angín je nyní u dětí vysoký - a bohužel se současně překrývá s vrcholícím nedostatkem penicilínu. Případně bakterie viry v organismu následují jako jejich komplikace, což samozřejmě znamená, že je již často potřeba použít antibiotika," komentuje aktuální situaci MUDr. Rýznar, který provozuje soukromou dětskou praxi s přibližně 1400 pacienty. 

RSV se podobá černému kašli

Přibližně 30 % všech aktuálně vyskytujících se virů spadá do extrémně nebezpečné sekce RS virů, které bývají přirovnávány k černému kašli. Ten je však způsoben bakteriemi a lze ho tudíž, na rozdíl od RSV, léčit antibiotiky. Masivní výskyt těchto virů je způsoben zejména menším šířením v uplynulých letech. To zcela jistě alespoň zčásti souvisí s pandemickými opatřeními za poslední dva roky. Nařízení v podobě lockdownů, uzavření škol, homeofficů nebo používání ochrany dýchacích cest bránila rychlému šíření covidu a zahlcení nemocnic. Zároveň se však méně objevovala i jiná kapénková onemocnění. Kupříkladu chřipka se v posledních dvou letech prakticky nevyskytovala. Z tohoto důvodu se nyní obáváme masivnějšího šíření s těžšími průběhy, protože u populace došlo k oslabení imunitní paměti. Menší děti se s těmito viry například ještě nikdy nesetkaly, což je vidět na dětských JIP či na ARO. Ohroženi jsou současně i senioři, jak připomíná dokument Ministerstva zdravotnictví.

.............................................

Odhaduje se, že každý rok způsobí RSV 33 milionů případů onemocnění a 66 000 -199 000 úmrtí u dětí do pěti let na celém světě.

RSV tvoří přibližně dvě třetiny akutních onemocnění dolních cest dýchacích u kojenců a je nejčastější příčinou bronchiolitidy a pneumonie v této skupině.

RSV je také hlavní příčinou hospitalizací kojenců v prvním roce života. 

.............................................

Kdy k lékaři?

Respirační onemocnění u dětí mohou v tomto období probíhat na škále od lehčího nachlazení přes zánět průdušek až po těžký zápal plic. Vždy dominuje velmi úporný, v záchvatech se dostavující a vyčerpávající kašel, který připomíná onemocnění černým kašlem. Při infektu přesto není nutné hned první den běžet do čekárny plné dětí, které navíc mohou být nakaženy jiným virem.

„Nejdůležitější je hlídat tělesnou teplotu a při vzestupu nad 38 stupňů Celsia ji srážet za pomoci léků či fyzikálních prostředků. Mezi těmi bych zmínil zejména zábaly a vlažnou sprchu. Doporučuji vždy dbát na dostatečný přísun vlažných tekutin a navýšení dávky vitaminů. Jestliže ale teplota trvá více než tři dny, je dobré se k lékaři objednat, případně s ním alespoň stav telefonicky zkonzultovat, doporučuje MUDr. Rýznar.

Pokud se u dítěte objeví další příznaky, jako je větší spavost, prudké bolesti hlavy, zvracení, vyrážky a podobně, pak pediatr doporučuje vyhledat lékařskou pomoc bezodkladně. Obvykle je možné se při zhoršení stavu obrátit také na dětskou lékařskou pohotovostní službu, kde slouží zkušení pediatři.

Prevencí je očkování, zdravá životospráva a ochrana dýchacích cest

Nejdůležitější opatření spatřuje lékař v očkování, které řadíme mezi primární prevenci. Češi jsou ale bohužel k očkování nedůvěřiví, zejména tomu proti chřipce.

„Věřím, že kdyby stát (ale také my lékaři) očkování lépe vysvětloval a doporučoval, situace by byla odlišná. Samozřejmě bychom jako zdravotníci měli jít ve vlastním zájmu příkladem. V naší ordinaci jsme tedy očkovaní, abychom mohli o pacienty pečovat bez nutnosti jít kvůli chřipce na neschopenku," říká MUDr. Rýznar.

Jako poučení z pandemie jsme si odnesli nošení ochrany dýchacích cest na veřejnosti a připomněli jsme si hygienické návyky. Pokud má někdo příznaky respiračního onemocnění, měl by být ohleduplný k okolí a pokud musí do společnosti, měl by nosit respirátor. Vhodné je posilovat imunitu, a to jak u dospělých, tak u dětí, jejichž imunitní systém ještě není tak zralý.

V rámci prevence je dobré volit kvalitní doplňky stravy. Například komplexní přípravky pro normální funkci imunity ve formě sirupu u dětí, či kapslí u dospělých. Osvědčily se přípravky, které obsahují denní přísun vitaminů a stopových prvků důležitých pro podporu imunity. Při vzájemné souhře vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a takzvaných bioaktivních rostlinných látek, například polyfenolů z rostliny Cistus Incanus, může náš biologický obranný systém plnit své komplexní funkce.

Další možností jsou vitaminové přípravky včetně vitaminu D nebo imunoglukany.

„Také vždy doporučuji dodržovat zásady správné životosprávy, mít dostatek pohybu a kvalitně se stravovat. Žádoucí je rovněž omezit míru stresu, který hraje negativní roli. Raději se proto nedívejte na večerní zprávy," uzavírá MUDr. Rýznar.

Zdroje: LESENSKY.CZ s.r.o., https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2022/12/RSV-rizikove-skupiny.pdf

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME