Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyDĚTI DOPLÁCEJÍ NA COVIDOVOU IZOLACIPodobnou epidemiologickou situaci, jaká začala na konci listopadu 2022, si za celou svou dlouholetou praxi pediatr Richard Rýznar nepamatuje, a to čítá více jak 30 let. V této sezóně respiračních onemocnění epidemiologové očekávali těžší epidemii chřipky a pokračující nákazy onemocněním covid-19, avšak frontální nástup závažného koktejlu rozličných virů predikoval málokdo. Platila totiž jakási poučka, že vždy dominuje jeden typ viru.

V sezoně 2022/2023 se však současně vyskytují viry chřipky A+B, koronaviry, RS viry, adenoviry, enteroviry a další. A to mnohdy dokonce u jednoho člověka současně. Epidemie začala u předškoláků a školáků. Nyní již přechází na starší děti a dospělé. Viry navíc doprovázejí bakterie.

„Třeba výskyt angín je nyní u dětí vysoký - a bohužel se současně překrývá s vrcholícím nedostatkem penicilínu. Případně bakterie viry v organismu následují jako jejich komplikace, což samozřejmě znamená, že je již často potřeba použít antibiotika," komentuje aktuální situaci MUDr. Rýznar, který provozuje soukromou dětskou praxi s přibližně 1400 pacienty. 

RSV se podobá černému kašli

Přibližně 30 % všech aktuálně vyskytujících se virů spadá do extrémně nebezpečné sekce RS virů, které bývají přirovnávány k černému kašli. Ten je však způsoben bakteriemi a lze ho tudíž, na rozdíl od RSV, léčit antibiotiky. Masivní výskyt těchto virů je způsoben zejména menším šířením v uplynulých letech. To zcela jistě alespoň zčásti souvisí s pandemickými opatřeními za poslední dva roky. Nařízení v podobě lockdownů, uzavření škol, homeofficů nebo používání ochrany dýchacích cest bránila rychlému šíření covidu a zahlcení nemocnic. Zároveň se však méně objevovala i jiná kapénková onemocnění. Kupříkladu chřipka se v posledních dvou letech prakticky nevyskytovala. Z tohoto důvodu se nyní obáváme masivnějšího šíření s těžšími průběhy, protože u populace došlo k oslabení imunitní paměti. Menší děti se s těmito viry například ještě nikdy nesetkaly, což je vidět na dětských JIP či na ARO. Ohroženi jsou současně i senioři, jak připomíná dokument Ministerstva zdravotnictví.

.............................................

Odhaduje se, že každý rok způsobí RSV 33 milionů případů onemocnění a 66 000 -199 000 úmrtí u dětí do pěti let na celém světě.

RSV tvoří přibližně dvě třetiny akutních onemocnění dolních cest dýchacích u kojenců a je nejčastější příčinou bronchiolitidy a pneumonie v této skupině.

RSV je také hlavní příčinou hospitalizací kojenců v prvním roce života. 

.............................................

Kdy k lékaři?

Respirační onemocnění u dětí mohou v tomto období probíhat na škále od lehčího nachlazení přes zánět průdušek až po těžký zápal plic. Vždy dominuje velmi úporný, v záchvatech se dostavující a vyčerpávající kašel, který připomíná onemocnění černým kašlem. Při infektu přesto není nutné hned první den běžet do čekárny plné dětí, které navíc mohou být nakaženy jiným virem.

„Nejdůležitější je hlídat tělesnou teplotu a při vzestupu nad 38 stupňů Celsia ji srážet za pomoci léků či fyzikálních prostředků. Mezi těmi bych zmínil zejména zábaly a vlažnou sprchu. Doporučuji vždy dbát na dostatečný přísun vlažných tekutin a navýšení dávky vitaminů. Jestliže ale teplota trvá více než tři dny, je dobré se k lékaři objednat, případně s ním alespoň stav telefonicky zkonzultovat, doporučuje MUDr. Rýznar.

Pokud se u dítěte objeví další příznaky, jako je větší spavost, prudké bolesti hlavy, zvracení, vyrážky a podobně, pak pediatr doporučuje vyhledat lékařskou pomoc bezodkladně. Obvykle je možné se při zhoršení stavu obrátit také na dětskou lékařskou pohotovostní službu, kde slouží zkušení pediatři.

Prevencí je očkování, zdravá životospráva a ochrana dýchacích cest

Nejdůležitější opatření spatřuje lékař v očkování, které řadíme mezi primární prevenci. Češi jsou ale bohužel k očkování nedůvěřiví, zejména tomu proti chřipce.

„Věřím, že kdyby stát (ale také my lékaři) očkování lépe vysvětloval a doporučoval, situace by byla odlišná. Samozřejmě bychom jako zdravotníci měli jít ve vlastním zájmu příkladem. V naší ordinaci jsme tedy očkovaní, abychom mohli o pacienty pečovat bez nutnosti jít kvůli chřipce na neschopenku," říká MUDr. Rýznar.

Jako poučení z pandemie jsme si odnesli nošení ochrany dýchacích cest na veřejnosti a připomněli jsme si hygienické návyky. Pokud má někdo příznaky respiračního onemocnění, měl by být ohleduplný k okolí a pokud musí do společnosti, měl by nosit respirátor. Vhodné je posilovat imunitu, a to jak u dospělých, tak u dětí, jejichž imunitní systém ještě není tak zralý.

V rámci prevence je dobré volit kvalitní doplňky stravy. Například komplexní přípravky pro normální funkci imunity ve formě sirupu u dětí, či kapslí u dospělých. Osvědčily se přípravky, které obsahují denní přísun vitaminů a stopových prvků důležitých pro podporu imunity. Při vzájemné souhře vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a takzvaných bioaktivních rostlinných látek, například polyfenolů z rostliny Cistus Incanus, může náš biologický obranný systém plnit své komplexní funkce.

Další možností jsou vitaminové přípravky včetně vitaminu D nebo imunoglukany.

„Také vždy doporučuji dodržovat zásady správné životosprávy, mít dostatek pohybu a kvalitně se stravovat. Žádoucí je rovněž omezit míru stresu, který hraje negativní roli. Raději se proto nedívejte na večerní zprávy," uzavírá MUDr. Rýznar.

Zdroje: LESENSKY.CZ s.r.o., https://www.mzcr.cz/wp-content/uploads/2022/12/RSV-rizikove-skupiny.pdf

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie