Cookie Consent by Free Privacy Policy website


DOPLŇKY STRAVY UŽÍVAJÍ TŘI ČTVRTINY ČECHŮDoplňky stravy podle loňského podzimního průzkumu společnosti dm drogerie markt užívají 3 ze 4 dospělých Čechů. Více než polovina z nich tak činí každodenně. Dopřávat si pravidelně vyváženou stravu obsahující všechny látky, které naše tělo potřebuje, je pro většinu lidí složité. Ať už kvůli nedostatku času, či horší dostupnosti některých potravin. Není tedy překvapující, že 77 % Čechů obohacuje svůj jídelníček o doplňky stravy. Svědomitější jsou v tomto ohledu ženy, lidé z větších měst a s vyšším vzděláním. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost dm drogerie markt provedla v říjnu 2021 agentura STEM/MARK mezi lidmi ve věku 18 až 64 let. 

Hořčík v pandemii ztrácel

Z respondentů užívajících doplňky stravy odpovědělo celkem 86 procent, že tak činí kvůli podpoře imunitního systému. Není tedy divu, že se mezi nimi těší velké oblibě vitamínové doplňky. Nejpopulárnější je vitamín C, který konzumuje 65 procent z nich, následovaný vitamínem D (50 %), multivitamínovými přípravky (44 %) a vitamínem B (35 %).

Výzkum odhalil, že před zinkem, vápníkem a železem je mezi českou veřejností jednoznačně nejužívanějším minerálem hořčík. Tělu jej dopřává celkem 75 procent uživatelů doplňků stravy.

„Paradoxně však v posledním období zájem o přípravky s ním v našich prodejnách lehce poklesl. Vzhledem k tomu, že je hořčík často využíván pro správnou funkci svalů při fyzické zátěži, je pravděpodobně na vině koronavirová pandemie, při které opakovaně docházelo k uzavírání vnitřních i venkovních sportovišť," odhaduje Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt. 

Koupit doplňky stravy lze nejen v lékárně

Celkem 51 procent respondentů deklarujících užívání doplňků stravy nezapomíná na jejich každodenní konzumaci. Dalších 25 procent je svému tělu dodává minimálně několikrát týdně. Jednoznačně nejčastěji volí uživatelé formu obyčejných tablet, a to v 87 procentech případů. Druhé místo obsadily tablety rozpustné ve vodě (27 %).

Nejobvyklejším místem k nákupu doplňků stravy jsou podle průzkumu lékárny, které preferuje 58 procent uživatelů.

„Češi však rovněž doplňky pořizují na internetu, v supermarketech či v drogeriích. V případě našich prodejen registrujeme největší zájem o vitamínové a minerální šumivé tablety. V sortimentu ovšem máme přes 260 různých produktů tohoto typu, s jejichž výběrem zákazníkům pomáhá proškolený personál," uvádí Peroutka. 

Téměř polovina Čechů obměňuje před zimou stravu

Jsou to právě chladné zimní měsíce, ve kterých je naše imunita pod největším náporem. I proto zřejmě 48 procent našich občanů mění v souvislosti se zimou svoje stravování. Nejčastěji do jídelníčku zařazují větší množství vitamínů a více pijí bylinné čaje. Celkem 72 procent dotazovaných dále uvedlo, že se snaží před nejchladnějším obdobím roku dbát o svoje zdraví a předcházet tak riziku onemocnění.

„V zimních měsících lékaři doporučují nezapomínat - kromě jiného - na vitamín D. Tělo si jej totiž v tomto období vinou nedostatku slunečních paprsků často není schopno v dostatečné míře samo obstarat. Stejně jako vitamín C je přitom „déčko" velmi důležité pro naši imunitu. V minulém roce jsme u něj zaznamenali 40procentní nárůst prodeje. Pravděpodobně i proto, že byl odborníky často zmiňován v souvislosti s prevencí proti covidu-19," uzavírá Peroutka.

Privátní značka dm v sortimentu produktů pro péči o zdraví Mivolis nabízí široký výběr vysoce kvalitních a spolehlivých produktů za příznivou cenu: vitamíny a minerální látky, doplňky stravy, vybavení domácí lékárničky, přípravky proti nachlazení, sportovní bandáže aj. Společnost dm drogerie markt s.r.o. v České republice zahájila činnost v roce 1992 jako 100% dceřiná společnost dm drogerie markt GmbH Rakousko. V obchodním roce 2020/2021 vykázala dm v České republice obrat ve výši 12,39 mld. CZK a upevnila tak své postavení jedničky na trhu specializovaných drogerií.

Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.

Zpět

HEPATITIDY NEZNÁMÉ ETIOLOGIE U DĚTÍ

K 11. 5. 2022 byl celkový počet případů hepatitid u dětí po celém světě přibližně 450 včetně 11 úmrtí. Případy jsou hlášeny od začátku dubna, kdy se nemoc objevila ve Velké Británii. Některé děti musely podstoupit transplantaci jater. ECDC zveřejnilo dokument rychlé posouzení rizik (RRA) a zavedlo hlášení podrobných údajů o případech onemocnění do evropského hlásícího systému.

AKTINIUM V TERAPII NÁDORŮ

Ústav jaderné fyziky AV ČR uzavřel dlouhodobou dohodu o spolupráci s německou firmou Eckert & Ziegler AG, která se specializuje na výrobu radionuklidů pro lékařské účely. Německý partner investuje do vybavení a vědeckých experimentů směřujících k výrobě izotopu aktinia- (225Ac) pro terapii onkologických onemocnění. Tento radionuklid vysílá kaskádu částic alfa o vysoké energii, ale s velmi krátkým doletem v tkáni. Umožňuje tak přesné zacílení léčby i na malé nádory včetně nepatrných metastáz.

KVĚTNOVÉ STUDIO EDUCOMM

V květnovém vydání Studia Educomm uvidíte rozhovor na téma odvykání kouření s Mgr. Michaelou Dobrou, s PharmDr. Josefem Suchopárem se podíváte na interakce léků s potravinami a na aktuální téma elektronických poukazů jsme položili několik otázek PharmDr. Kopeckému z ČLnK. Absolvováním získáte 25 edubodů.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

CELOSTNÍ MEDICÍNA
METABOLICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PSYCHOLOGIE