Stovky tisíc pacientů v Česku se mohou již brzy těšit na léčbu, která může příznivě ovlivnit další vývoj jejich onemocnění. Evropská léková agentura (EMA) totiž na začátku března schválila registraci přípravku Jardiance® (empagliflozin) k léčbě dospělých se symptomatickým chronickým srdečním selháním se zachovalou ejekční frakcí levé komory. Empagliflozin je perorální, jednou denně podávaný, vysoce selektivní inhibitor kotransportéru sodíku a glukózy 2 (SGLT2) a první lék na diabetes 2. typu, který již v několika zemích poskytl data o snížení rizika kardiovaskulárních úmrtí.
Lék se tak stává prvním přípravkem, který mohou lékaři podat všem pacientům bez ohledu na stav ejekční frakce. Empagliflozin už dříve EMA schválila k léčbě pacientů s chronickým srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí a také pro léčbu dospělých s nedostatečně kontrolovaným diabetem 2. typu. Přípravek vyvinula společnost Boehringer Ingelheim.
„Je potřeba říct, že srdeční selhání se zachovalou nebo mírně sníženou ejekční frakcí je oblast, ve které zatím žádný lék neuspěl v takové míře jako empagliflozin. Nejnovější studie je přelomová v tom, že je první studií, ve které lék skutečně prokázal významný účinek a naplnil cíl studie, tedy snížit počet pacientů, kteří byli se srdečním selháním se zachovalou ejekční frakcí hospitalizováni nebo zemřeli," říká prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA, předseda České asociace srdečního selhání České kardiologické společnosti.
Registrace léku je založena na výsledcích randomizované, dvojitě slepé, placebem kontrolované klinické studie EMPEROR-Preserved. Empagliflozin prokázal 21% snížení relativního rizika kombinovaného výsledku - kardiovaskulárního úmrtí nebo hospitalizace v důsledku srdečního selhání. A to nezávisle na tom, zda pacient trpí diabetes mellitus 2. typu, nebo diabetes nemá. Studie se zúčastnilo 5 988 pacientů s diagnózou chronického srdečního selhání.
„Význam studie je tím větší, že se ukazuje, že pacienti s tímto typem srdečního selhání tvoří minimálně polovinu ze všech případů tohoto onemocnění a neustále přibývají. Dosud jsou běžně léčení přípravky určenými původně pro jiný typ srdečního selhání, nyní máme konečně nástroj, který je určen přímo na danou diagnózu. V Česku trpí srdečním selháním odhadem 300 tisíc pacientů, či-li pro zhruba dalších 150 tisíc z nich to nyní znamená značný pokrok v léčbě," říká prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc., předseda České kardiologické společnosti.
„Tato registrace nastavuje nový standard péče o miliony lidí v celé Evropské unii, kteří žijí se srdečním selháním," říká Waheed Jamal, MD, viceprezident společnosti Boehringer Ingelheim. „Současně s nadějí očekáváme výsledky studie EMPA-KIDNEY, která zkoumá potenciál empagliflozinu při léčbě chronického onemocnění ledvin," dodává.
Srdeční selhání je často spojeno s jinými kardio-renálně-metabolickými chorobami, jako je diabetes 2. typu a onemocnění ledvin. Kvůli propojení těchto systémů může zlepšení v jednom z nich vést k pozitivním účinkům i v ostatních. Pacienti se srdečním selháním často pociťují dušnost a únavu, což významně ovlivňuje kvalitu jejich života. Postihuje více než 60 milionů lidí na celém světě, v Evropě je nejčastější příčinou hospitalizace. Počet prevalenčních případů meziročně narůstá v průměru o 9 %, odborníci očekávají, že se zvyšujícím se průměrným věkem populace bude pacientů nadále přibývat. Dle odhadu českých kardiologů může počet lidí se srdečním selháním do roku 2030 stoupnout až o 50 % na přibližně 450 000. Diabetes mellitus představuje významný rizikový faktor rozvoje srdečního selhání a u pacientů s již rozvinutým srdečním selháním se vyskytuje často. Empagliflozin je podle studií efektivní jak v prevenci srdečního selhání u pacientů s diabetes mellitus, tak v léčbě srdečního selhání bez ohledu na ejekční frakci levé komory u pacientů s diabetem i bez diabetu.
Zdroj: MaVePR
Zveme Vás na dvě přednášky v rámci IV. 3D 360° Kongresu Healthcomm Professional, který probíhá online od 3. do 23. března 2022. Přední český diabetolog a internista, prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, si společně s farmaceutem Mgr. Ondřejem Šimandlem připravili minisérii přednášek na téma Moderní terapie v diabetologii - Glifloziny (1. část) a Inkretiny (2. část).
Po úvodním představení projektu garantovaného ČLnK „Screening diabetu a péče o diabetické pacienty" se příspěvek věnuje problematice terapie antidiabetiky ze skupiny inhibitorů SGLT2 transportérů - gliflozinů s důrazem zejm. na farmaceutickou péči poskytovanou pacientům, jimž byla léčiva z této skupiny předepsána. Druhý, navazující příspěvek se věnuje problematice farmaceutické péče poskytované pacientům, jimž byla předepsána léčiva ze skupiny inhibitorů DPP4 - gliptinů a agonistů receptoru pro GLP-1 - inkretinových analog, tedy antidiabetik, jejichž terapeutický účinek je založen na působené hormonů inkretinů fyziologicky secernovaných buňkami lidského střeva. Registrovat se na online kongres můžete ZDE
Moderní terapii diabetu se v návaznosti bude věnovat i e-learningový portál Educomm, který se zaměří na perorální semaglutid. Zmíněny budou i možnosti kombinovaného screeningu diabetu a dalších onemocnění.
Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah je akreditován u ČLnK (až 14 bodů), ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz
Novela zákona, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2026, reaguje na technický a technologický rozvoj a zavádí potřebné funkcionality pro realizaci centrálních projektů elektronizace zdravotnictví. Mezi hlavní novinky patří například rozšíření kmenového registru pacientů o údaje o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel a držení zbraní, a také elektronická objednání na vyšetření, elektronická zdravotní dokumentace, portál pacienta, kde bude každý pacient o sobě mít všechny zdravotní informace na jednom místě. Již od 1. ledna 2025 na SÚKL přejde kompetence vést evidenci limitů započitatelných doplatků ze zdravotních pojišťoven na SÚKL. Pojištěnec po vyčerpání limitu nebude v lékárně platit částku do výše započitatelného doplatku, tyto částky obdrží lékárna od zdravotní pojišťovny v rámci vyúčtování. V aplikaci eRecept pojištěnec uvidí, jaký má limit, kolik již vyčerpal a kolik zbývá do dosažení limitu. (MZCR)