Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



FARMAKOTERAPIE U DĚTÍ II.



Dozrávání a vývoj orgánových funkcí vede ke změnám v absorpci léčiv, jejich pohybu v těle i metabolismu a vylučování. Fungování léčiv se tak může u dětí oproti dospělým lišit.  

Například zpomalené vylučování léčivých látek se objevuje u některých antibiotik podávaných nitrožilně - intervaly mezi dávkami jsou u nezralých novorozenců i 48 hodin, zatímco s narůstajícím věkem je to 8-12 hodin. O specifikách farmakologie u dětí pojednává první část článku ZDE

FARMAKOLOGICKÉ STUDIE U DĚTÍ

Problematika klinických farmakologických studií je u nás obdobná jako v jiných zemích Evropy - realizace studií je obecně u dětí mnohem náročnější než u dospělých.

„Například informovaný souhlas s prováděním lékové studie u dospělých je zpravidla v jediné verzi, zatímco u dětí potřebujeme několik verzí podle věkových skupin - žádáme o souhlas rodiče, nezletilé mezi 12-18 let a někdy i mladší věkové kategorie," zmiňuje jedno z úskalí MUDr. Pavla Pokorná, Ph.D., která je pověřena vedením Českého národního centra klinické farmakologie při 1. LF UK.

Podle posledních dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) tvoří farmakologické studie prováděné u dětí v České republice jen 10 % z celkového počtu studií.

Podobně jako v zahraničí ani u nás většinou není klinická farmakologie v neonatologii nebo pediatrii součástí infrastruktury nemocnic nebo univerzitních institucí. Kromě toho není v současné době ani součástí evropských standardů v pregraduálním a postgraduálním vzdělávání v neonatologii a pediatrii.

„Realizace klinické farmakologie v této oblasti znamená propojení mnoha odborností, které je primárně založeno na rozsáhlé spolupráci a vytváření sítí mezi skupinami odborníků v jedné nebo více institucích," vysvětluje MUDr. Pokorná.

Ze všech výše uvedených důvodů existují snahy tuto problematiku sjednotit. Již v roce 2014 vydala Americká pediatrická akademie prohlášení, které v roce 2020 doplnily také Evropská pediatrické akademie a Evropské společnosti pro rozvoj perinatální a pediatrické farmakologie a společně definovaly zásady správného používání léčiv v dětské populaci. Oba dokumenty shrnují problematiku a obsahují návod, jak správně používat léčiva v režimu off-label a neregistrovaná léčiva v dětské populaci podle současných poznatků.

„V některých státech je klinicko-farmakologická tradice v neonatologii a pediatrii mnohem delší, než je tomu u nás - například ve Spojeném království, Belgii, Nizozemsku nebo Skandinávii. Tyto země klinickou farmakologii praktikují již několik desítek let a jejím základem je propojení odborníků s národními regulačními orgány, jakým je v České republice SÚKL, nebo nadnárodními orgány (EMA, FDA)," říká MUDr. Pokorná a jako konkrétní příklad takovéto spolupráce uvádí databáze léčiv pro dětskou populaci.

„V České republice jsme tuto příležitost dostali v podobě finanční podpory grantu komercionalizace v letošním roce. Začínáme tvořit databázi základních léčiv používaných u dětí v ČR - nejprve se budeme zabývat nejvíce používanými léčivy, tj. léčivy proti horečce a bolesti, paralen a ibuprofen," dodává doktorka Pokorná, jejíž tým navázal během akademického pobytu mobility na Univerzitě Karolinska ve Stockholmu v roce 2020 také spolupráci s pediatry, farmaceuty a farmakology ze Švédska, kteří vytvořili databázi s názvem E-Ped. Databáze v ČR bude uživatelsky přívětivá, obsahovat informace o konkrétních léčivech používaných v ČR, návod, jak je použít, dávkování a upozorňovat na možné nežádoucí účinky u dětí. 

BEZPEČNÁ A ÚČINNÁ FARMAKOTERAPIE DĚTÍ

O propojení se snaží také iniciativa sdružující celoevropskou síť klinických center v konsorciu conect4children (C4C). Má usnadnit vývoj nových léčiv a léčebných metod pro dětskou populaci. V České republice je koordinačním centrem Farmakologický ústav 1. LF a VFN spolu s Klinikou pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. LF UK a VFN.

Jednou z aktivit českého centra C4C bylo například dotazníkové šetření ve spolupráci s praktickými lékaři pro děti a dorost. Studie zjišťovala aktuální stav užívání protikřečových léčiv u českých dětí do tří let věku.

„Připravujeme také edukační materiál o dávkování léčiv, například paracetamolu, určený pediatrům i rodičům. Je velmi důležité, aby rodiče měli u takto široce užívaných léků k dispozici dostatek přehledných, vědecky podložených, a přitom laicky srozumitelných informací," zdůrazňuje doktorka Pavla Pokorná s tím, že obdobný materiál vzniká i pro informaci o správném užívání dalších léků používaných v dětské populaci. Do této aktivity se významně zapojili studenti 1. LF UK.

Zdroj: Oddělení komunikace 1. LF UK, MEDIALOGY (1. 6. 2022)



Dále k problematice:

FARMAKOTERAPIE U DĚTÍ

KLINICKÁ HODNOCENÍ MODERNÍCH LÉČIV

Zpět

JUBILEJNÍ X. ON-LINE KONGRES HEALTHCOMMU

Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.

ROK S ČERNÝM KAŠLEM

Do ISIN bylo v období od 1.ledna 2024 do 5.ledna 2025 nahlášeno celkem 37 510 případů pertuse. Počet hlášených případů dosáhl svého maxima v 18. kalendářním týdnu roku 2024, pak lze pozorovat setrvale klesající trend nákazy. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 226 nových případů za týden. Nové případy onemocnění se stále vyskytují ve všech věkových skupinách, ale nejvíce ve věkové skupině 15 až 19 let. Nejvíce případů pertuse zatím s novým rokem hlásí kraje: Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 a 2025 bylo 27 480 osob očkováno, 3 096 osob neočkováno a u 6 934 osob informace o očkování chybí. Podle ISIN bylo onemocnění 86x přivezeno Čechy ze zahraničí.

ZÁCHYTY V RÁMCI BEZPLATNÉHO TESTOVÁNÍ

Čtyři nově zjištěné případy HIV, pět případů syfilis a dvacet devět možných záchytů žloutenky typu C, které se dále vyšetřují. To odhalily testy v rámci listopadového Evropského týdne testování na HIV a žloutenky na 90 odběrových místech ČR. Počet zájemců o testování dosáhl čísla 2.220. Akce oslovila také osoby jiných národností, včetně Ukrajinců pobývajících na našem území. Nabídky testování využilo celkem 307 cizinců. Všem pozitivně testovaným se otevřela rychlá cesta k zahájení potřebné léčby. Web věnovaný problematice HIV/AIDS www.tadyted.com poskytuje nadále základní informace přeložené do devíti jazyků.

SKONČIL KONGRES BOLEST 2024

Healthcomm Professional děkuje všem účastníkům, lektorům i partnerům dalšího úspěšného on-line kongresu - BOLEST lidského těla v souvislostech, který proběhl od 20. 11. do 19. 12. 2024. 2D tematický online kongres přilákal lékárníky a farmaceutické asistenty z celé ČR i ze Slovenska. Do studia 11 přednášek se pustilo celkem 1380 odborníků! Vyhodnocení naleznete v článku na Magazínu. V průběhu akce mohli účastníci zasílat své dotazy týkající se léčby bolesti MUDr. Marku Haklovi. Jeho odpovědi naleznete na Educommu. Další odbornou akcí z dílny Healthcomm Professional bude březnový X. 3D 360° kongres – Bern. Přihlášení bude spuštěno od 1. 1. 2025.

DOPORUČUJEME