Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHLÍDEJTE SI I MALÁ ZNAMÉNKA30. květen patří Evropskému dni melanomu, který je příležitostí k připomenutí závažnosti, rizik, a hlavně prevence rakoviny kůže. Kožní znaménka máme všichni a každoročním preventivním vyšetřením u odborníka lze ta riziková odhalit včas - v počátečním stadiu. V pokročilé fázi je léčba totiž velice obtížná, hrozí metastázy do lymfatických uzlin, mozku, plic či dalších orgánů. Znaménka na kůži jsou zcela běžnými nezhoubnými kožními útvary. Pacienti je mohou mít od narození, objevit se ale mohou i samovolně v průběhu života. Jejich počet je dán především geneticky. Průměrně má každý člověk na těle a obličeji zhruba kolem dvaceti znamének.

Zda bychom měli některému znaménku věnovat zvýšenou pozornost, lze snadno určit pomocí „metody ABCDE", jejíž název je zároveň jednoduchým návodem k samovyšetření. Bod A (asymetrie) zkoumá, zda je tvar znaménka (ne)souměrný. Symetrické znaménko je ve většině případů neškodné. V případě písmena B (borders - anglicky okraje) by ohraničení nezhoubného znaménka mělo být pravidelné a ostré. C (colour) se zaměřuje na barvu znaménka - to nezhoubné bude většinou jednobarevné. D (diameter) sleduje průměr útvaru - pokud je větší než 0,5 cm, je potřeba mu věnovat zvýšenou pozornost. E (evolution neboli vývoj) hodnotí případnou změnu barvy, velikosti či vystoupnutí znaménka, což rovněž může indikovat závažnější problém. Znaménko by také nemělo nikdy bolet či krvácet. Postupem času se samozřejmě mohou měnit i znaménka, která má pacient na těle již delší dobu. 

Nezapomínejte na návštěvu dermatologa

Z některých znamének se totiž může vyklubat i rakovina kůže, takzvaný melanom. Pacienti by proto měli alespoň jednou měsíčně provádět samovyšetření a dle svého kožního fototypu také jednou za rok až dva navštívit dermatologa. Důležité je rovněž nezapomínat na vhodnou ochranu pokožky před slunečním UV zářením a po letních měsících věnovat zvýšenou pozornost případným změnám na povrchu kůže.

.......................................................................................................................................................................................................................

22. EVROPSKÝ DEN MELANOMU (EDM) V ČESKÉ REPUBLICE 2. - 31. 5. 2022

Evropská akademie dermatovenerologie (EADV) se v roce 2000 rozhodla, že bude pořádat v Evropě vždy jeden den v roce bezplatné vyšetření kůže s cílem odhalení kožních nádorů. EDM byl od svého počátku pořádán jako vyšetření pacienta v ordinaci dermatologa, ale velký zájem o toto vyšetření vedl k masovým akcím pod širým nebem. Tak i v ČR se od roku 2007 pořádá např. Stan proti melnaomu. Praktickým dopadem je trvalý nárůst počtu diagnostikovaných kožních nádorů, ale současně jejich odhalení o počínajících fázích. V posledních letech s pandemií Covid19 se zájem o vyšetření nádorů obecně snížil, což pozorují dermatologové ve svých ambulancích. Seznam lékařů zde

Uvádí na stránkách Dermanet.cz prof. MUDr. Jana Třešňák Hercogová, CSc., MHA, koordinátorka EDM v ČR od roku 2001

.......................................................................................................................................................................................................................

„Vyšetření znamének je zcela bezbolestné a provádí se celoročně. Kontroluje se během něj celý kožní povrch, včetně kštice, plosek a nehtů. K vyšetření se používá optické zařízení dermatoskop, který prosvítí a zvětší obraz horní vrstvy kůže a umožní tak lékaři vidět strukturální a barevné změny, které nejsou patrné pouhým okem. Monitoruje se tvar, velikost, barva či ohraničení znaménka. Vyšetřující lékař rovněž přihlíží k rodinné anamnéze, změně vzhledu znaménka, jeho krvácení či růstu. Pacient by se na vyšetření neměl dostavit výrazně opálený nebo spálený od sluníčka," vysvětluje MUDr. Lucie Polák, dermatoložka kliniky Canadian Medical, kde preventivní vyšetření a odstraňování znamének běžně provádějí, a dodává, že právě díky prevenci lze kožní rakovinu odhalit již v počátečních stadiích. 

Jeden z nejzhoubnějších typů rakoviny

Maligní melanom je zhoubný nádor kůže, který patří mezi nejnebezpečnější nádory vůbec. Jeho výskyt dlouhodobě narůstá a v České republice se jedná o 6. nejčastější novotvar. Velké nebezpečí melanomu spočívá v časném metastázování do jiných orgánů. V pozdějších stadiích je proto terapeuticky velice obtížně ovlivnitelný. Pokud se včas neodstraní, může být maligní melanom i smrtelným onemocněním. 

 

„Mezi rizikové skupiny patří zejména pacienti se světlou kůží, se zvýšeným počtem znamének či s rakovinou kůže v rodinné anamnéze. Zvýšené riziko hrozí i pacientům, kteří tráví hodně času na sluníčku nebo navštěvují solária. Každé spálení kůže možnost vzniku melanomu dále výrazně zvyšuje," vysvětluje dále MUDr. Lucie Polák.

 

Odstranění nebezpečných znamének

Riziková znaménka se odstraňují ihned. Pokud se jedná o zákrok spíše preventivní nebo z kosmetické indikace, je lepší se vyhnout slunným, především letním, měsícům. Samotné odstranění se provádí chirurgicky, v nerizikových případech lze využít i tzv. ablační laser. Po odstranění následuje také histologické vyšetření odebraného materiálu, díky kterému lze definitivně vyloučit riziko melanomu.

„Po chirurgickém odstranění zůstává na kůži jizva velikostí odpovídající vyřezávané lézi (znaménku). Záleží na způsobu odstranění. Následně je nutné do zhojení rány omezit sportovní aktivity, bazén, saunu atp. Po odstranění stehů pacientům doporučujeme tlakové masáže jizvy a fotoprotekci. Postup při zákroku i následné péči o operované místo je vždy individuální dle pacienta, jeho historii koloidního jizvení i tahu kůže v místě rány," popisuje MUDr. Lucie Polák. 

Jak poznám, zda je skvrna nebo piha melanom?

Nejúčinnější metodou je řídit se velmi účinnou metodou nazývanou pravidlo ABCDE.

A - Asymetrie: Nakreslete čáru uprostřed bodu. Shodují se poloviny k sobě tvarem? Pokud se neshodují, jedná se o asymetrické místo.
B - Border (Hranice): Je místo roztřepené, vroubkované, nerovnoměrné nebo rozmazané? Pokud je odpověď ano, může to být další znamení.
C - Color (Barva): Dalším znakem mohou být různé odstíny barev na jednom místě. Barva může zahrnovat černou, hnědou nebo hnědou; ale v některých případech může být vidět také bílá, šedá, červená nebo modrá.
D - Diameter (Průměr): Průměr je obvykle větší než 6 milimetrů.
E - Evolving (Vyvíjející se): Pokud se skvrna mění ve velikosti, barvě, tvaru a struktuře, může to být poslední známka toho, že máte melanom.

Zdroj: Signature Health Services (https://www.signaturehealthservices.net/)

Zdroj: Tiskové oddělení EUC prostřednictvím tiskové zprávy PR agentury Insighters

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie