Cookie Consent by Free Privacy Policy website


HOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVÁNÍ A PRŮJEMBlíží se čas prázdnin a dovolených, všichni se již těšíme na zasloužené volno a chceme si odpočinek užít co nejvíce. Mnoho z nás zamíří za horkým sluncem, mořem a jinými krásami světa. Nejčastější příčinou, která nám tyto dny dovolené může znepříjemnit, jsou zažívací potíže spojené s průjmem, nevolností a zvracením. 

Velice rizikové jsou tropické oblasti Afriky, Asie i Jižní Ameriky. Zažívací potíže se většinou objeví 3. až 4. den pobytu a nejčastějším původem jsou kontaminované potraviny a voda. Naše zažívání není přizpůsobeno na místní bakterie, viry a parazity.

Abychom si dovolenou co nejvíce užili, je vhodné dodržovat několik preventivních zásad:

- Nepoužívat vodu z kohoutku nejen na pití, ale i k čištění zubů

- U balených vod důkladně zkontrolovat neporušenost uzávěru

- Vynechat přidávání ledu do nápojů

- Zeleninu a ovoce jíst jen takové, které si mohu oloupat

- Ovoce i zeleninu omýt nejdříve balenou vodou

- Jíst jen dobře tepelně opracované maso

- Pozor též na zmrzlinu

Preventivně můžeme užívat již před cestou probiotika, která napomohou správnému fungování našeho střeva.

Při akutním průjmu je velice důležitá hydratace a doplňování tekutin a minerálů. Vhodné jsou neslazené minerální vody nebo speciální rehydratační roztoky. Ztráta vody a minerálů může být velmi nebezpečnou komplikací průjmu, zvláště u dětí a starších osob.

Velice důležitou součástí léčby je dieta. Je třeba se vyvarovat všech potravin, které mohou zažívání podráždit, vynechat též tučná a sladká jídla. Ideální je konzumace sucharů, staršího bílého pečiva, banánů, uvařené rýže a mrkve. U malých dětí je vhodný odvar z rýže a mrkve. Později lze přidat vařené kuřecí maso a další potraviny zařazovat do jídelníčku velice opatrně a pozvolna.

Často se používají střevní adsorbencia - látky schopné vázat na sebe nejrůznější toxiny - jde např. o aktivní uhlí a diosmectid. U infekčních průjmů je vhodné použít střevní desinficiencia (cloroxin) nebo některá antibiotika, která nám předepíše lékař.

Pomoci nám může i homeopatie

Arsenicum album 9CH je lék na páchnoucí průjem, často po zkaženém jídle, stolice je tmavá, často i se zvracením. Pacient je unavený a bledý, bez chuti k jídlu. Mohou se objevovat i pálivé bolesti.

V případě vyčerpávající průjmu s křečovitými bolestmi nám uleví lék Podophyllum peltatum 9CH. Stolice je velice vodnatá a často po požití nadměrného množství ovoce, zejména v teplých krajích.

Pokud je průjem bez křečí a spojený s nadýmáním, výborně nám pomůže lék China 9CH. Tento lék ovlivňuje hospodaření těla s vodou a je proto vhodný u každého průjmu, abychom se z jeho následků rychleji zotavili.

Homeopatika bereme 5 granulí vždy v rytmu stolice. Na doléčení průjmu užíváme lék China 2x denně 5 granulí.

Při cestách do cizích krajin je dobré přibalit i lék Nux vomica 9CH, který nám uleví od zažívacích potíží spojených s konzumací nezvyklých jídel a koření.

Přeji Vám krásnou dovolenou bez rychlého hledání toalet.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

PŘIHLASTE SE NA ZÁŘIJOVÝ ONLINE KONGRES

Další kongres Health communication s.r.o. se uskuteční online od 2. do 23. září 2022. Je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a všeobecným zdravotním sestrám. Situován je do virtuální Budapešti a nabídne bohatý odborný program, například přednášky na téma prevence trombózy nebo výživy žen v menopauze. Registrovat se můžete přes banner na Magazínu nebo na https://www.healthcomm.cz.

SZÚ O ČÍNSKÉ NÁKAZE HENIPAVIREM

SZÚ upozorňuje, že se nejedná o aktuálně hlášené nákazy. Pozornost k problematice přitáhla nejspíše aktuálně zveřejněná publikace v New England Jurnal of Medicine. Poslední případ z Číny je z dubna 2021. V ČR se tato zoonóza od rejsků nevyskytuje.

DRUHÁ POSILOVACÍ DÁVKA JE K DISPOZICI

Od 18. července lze dostat druhou posilovací dávku na očkovacích místech bez registrace v nemocnicích a u praktických lékařů. U rizikových skupin je nutná konzultace ošetřujícího lékaře. Podmínkou je odstup minimálně 4 měsíce od předchozího očkování. Aktuální informace o dostupností očkovacích míst na ockoreport.uzis.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie