Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: CESTOVNÍ NEVOLNOST



Letní prázdniny vypukly a všichni se těšíme na dovolenou. S létem je spojeno také cestování, které ovšem nemusí být pro všechny příjemné. Cestovní nevolností neboli kinetózou trpí často malé děti, dospělí, ale i zvířata.

Kinetóza je stav, kdy vestibulární systém vnímá jinak pohyb a jinak vizuální vjemy. Nejčastěji se tak děje při cestování v autě, v autobuse, na lodi, v letadle nebo na pouťových atrakcích. Výsledkem je pak pocit nevolnosti až zvracení, závratě, mžitky před očima, bolest hlavy, bledost v obličeji a pocit zmatenosti.

Pokud víme, že cestování hůře snášíme, je vhodné se na cestu dobře vybavit. Příznivý vliv na žaludek má zázvor. Před cestou nebo i během ní můžeme popíjet zázvorový čaj. Možností jsou i zázvorové bonbony, lízátka nebo sušený či kandovaný zázvor.

Svou roli má i aromaterapie. Esenciální olejíčky můžeme nakapat na papírový kapesníček a během cesty přičichávat nebo si můžeme vyrobit vlastní rozprašovač a osvěžovat s ním během cesty vzduch. Z esenciálních olejíčků na cestování používáme mátu, zázvor, levanduli, eukalyptus, heřmánek, citron nebo grapefruit.

Homeopatie je při cestovních nevolnostech nezastupitelným pomocníkem:

Cocculus indicus 9 C- pocit závratí, nauzea. Zhoršuje se silnými pachy i zrakovými vjemy. Zlepšení nastává v teple. Je to také lék na harmonizaci narušených biorytmů (např. při cestování přes časová pásma, tzv. jet lag).

Tabacum 9 C - bledost, nauzea, slinění a pocit bušení srdce. Zlepšení na čerstvém vzduchu a zavřením očí. Při cestování v přeplněném dopravním prostředku může být pocit, že se tam zadusíme.

Borax 9 C - nesnese pohled z výšky dolů. Je to lék mořské nemoci i nevolnosti při cestování letadlem nebo na pouťových atrakcích. Je zde silný pocit ztráty půdy pod nohama, přecitlivělost na hluk a také strach z bouřky - z hromu.

Ipecacuanha 9 C - nauzea se silným zvracením, které nepřináší úlevu, pacient nemá žízeň, jazyk je čistý bez povlaku.

Bryonia 9 C - zhoršuje se sebemenším pohybem nebo dotekem, pocit intenzivní žízně.

Petroleum 9 C - nesnese pohled z okna, musí sedět vždy ve směru jízdy, lepší se se zavřením očí. Neschopnost při jízdě číst.

Nux vomica 9 C - přecitlivělost na pachy, hluk i chlad. Při jízdě bývá často netrpělivý, má v sobě silný pocit zodpovědnosti a často mívá poruchy zažívání.

Dávkování: podáváme během cesty, nejlépe rozpuštěné ve vodě, a popíjíme po malých doušcích, nebo často ( i po 10 min.) podáváme granule pod jazyk.

Na cesty je také vhodné využít polykomponentní přípravek Cocculine, který je vhodný podat už půl hodiny před cestou a pak během cesty dle potřeby.

Pohodovou cestu za letním dobrodružstvím přeje čtenářům PharmDr. Jana Strieglerová.

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME