Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: CHŘIPKA A CHŘIPKOVÉ STAVYChřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které není radno podceňovat. Na její následky a komplikace ročně zemřou stoky, ba i tisíce lidí. Její inkubační doba je krátká - 1 až 3 dny a v tuto dobu nejčastěji nakazí nemocný ostatní. Propuká vždy z plného zdraví vysokou horečkou, zimnicí, bolestí hlavy. Přidávají se i další příznaky jako je bolest kloubů a svalů, malátnost, světloplachost a většinou se objeví i suchý kašel. U starších, oslabených a chronicky nemocných osob je větší riziko komplikací zahrnujících zápal plic i onemocnění srdečního svalu nebo zánět středního ucha.

Preventivní opatření hrají velice důležitou roli nejen v předcházení infekce, ale i v zastavení šíření chřipky. Měli bychom mít na paměti nejen očkování a mytí rukou, používání jednorázových kapesníků a pravidelné větrání místností, ale i aktivní pohyb, otužování a dostatek vitamínů. Neméně důležitý je i dostatek kvalitního spánku. Naši imunitu můžeme podpořit také bylinkami - dobrou službu pro nás vykonají echinaceové kapky, zázvor či rakytník. Oscillococcinum podáváme preventivně 1x týdně. V případě rizika přenosu virové infekce - pokud kolem nás padá jeden člověk za druhým - zvyšuji preventivní dávkování na 1x denně.

Léčba chřipky je symptomatická, vždy se léčí příznaky, které se u nemocného projeví. Základem léčby je klid na lůžku a dostatek spánku. Mnozí tento důležitý fakt přehlíží. Možnost dát tělu věnovat se jen boji s infekcí většinou urychlí celkovou léčbu i následnou rekonvalescenci o mnoho dní. Neméně potřebným faktorem pro rychlou léčbu je dostatek tekutin - vody, zeleninové a ovocné šťávy, bylinkový čaj při nachlazení. Již naše babičky znaly léčivou moc silného maso zeleninového vývaru - ať už byl slepičí či hovězí.

Na vysokou horečku, kdy se nemocný nepotí, velice dobře zabírá lék Aconitum napellus 15C. Horečka se většinou objeví kolem půlnoci, může být doprovázena i zimnicí. Všechny slizinice jsou suché a nemocný má velkou žízeň na studenou vodu. Lék podáváme velice často do úlevy, i po 30 minutách. V případě velkého pocení u nemocného, dáme lék Belladonna 15C. Pocení bývá většinou velice intenzivní, nemocný propotí většinou pyžamo i postel, žízeň ale nemusí mít. Tváře a tělo mohou být horké a rozpálené, chodidla mohou být studená. U vysoké horečky je snazší lék rozpustit do vody a popíjet. Pro zchlazení těla při horečce přes 39 °C je dobré použít studený zábal na předloktí a lýtka. Aplikujeme jej tak na 20 minut. 

Horečku se žízní má ve svém obraze i lék Bryonia 15C. Nastupuje ale většinou postupně a doprovází ji bolest celého těla a hlavy, která se zhoršuje sebemenším pohybem. Nemocný tak leží bez jediného pohybu. Lék podáváme podle akutnosti stavu 3 až 5x denně 5 kuliček. Může nastat i opačný případ, kdy s sebou nemocný neustále šije a nevydrží v klidu ležet. Bolesti kloubů jsou horší v klidu a zlepšují se pohybem. V tomto případě je krásně zabírá lék Rhus toxicodendron 15C. Podáváme jej podle potřeby a akutnosti stavu 3x až 5x denně. Při rozbolavělosti celého těla, kdy má nemocný pocit příliš tvrdé postele, je dobré přidat Arnicu montanu 15C. Pokud přetrvávají jen bolesti svalů a kloubů a horečka již ustoupila, můžeme dát tyto léky v ředění 9C.

Gelsemium 15C patří mezi léky na chřipku též Horečka postupuje postupně a je spojena se silnou bolestí hlavy a celkovou slabostí celého těla. Dávkujeme též dle intenzity příznaků 3x až 5x denně.

Po chřipce je tělo hodně vyčerpané a potřebuje v období rekonvalescence nabrat ztracených sil. Není dobré toto období podceňovat a okamžitě se vracet do plného zatížení v práci. Organismus a jeho obranyschopnost jsou oslabeny a náchylnější k další infekci. Při přetrvávající únavě a slabosti pomůže lék China 9C. Tělo s ní lépe hospodaří s vodou a rychleji se zotaví. Podáváme ji při ztrátách tekutin nejen pocením, ale i při průjmu, horečce, zvracení i krvácení.

Pokud je pacient unavený a bledý, popřípadě přetrvává lehce zvýšená teplota, velice mu prospěje lék Ferrum phosphoricum 9C. Podporuje krvetvorbu a pomůže navrátit do normálu krevní obraz, který po viroze bývá zhoršený. Při přetvávajícím kašli a rýmě s bolestí kloubů můžeme přidat lék Sulfur iodatum 9C. Léky rekonvalescence podáváme 2x denně aspoň týden.

Přeji Vám, abyste zůstali zdrávi a pokud přeci jen Vaše tělo podlehne viróze, abyste se z ní rychle dostali a mohli si užívat krásný začátek jara.

PharmDr. Lenka Štýsová

Foto: silviarita z Pixabay 


OSCILLOCOCCINUM je homeopatický léčivý přípravek užívaný tradičně v homeopatii k prevenci a léčbě chřipkových stavů, jako jsou například horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů. Zkrácená informace (SPC): ZDE


Zpět

SVĚTOVÝ DEN BOJE PROTI TBC

24. března před 141 lety oznámil Robert Koch objev bacilu Mycobacterium tuberculosis. Dodnes si tento objev připomínáme jako Světový den boje proti tuberkulóze. Předpokládá se, že tuberkulózními bacily je infikována třetina lidstva. Česká republika patří mezi země s nejnižším výskytem tuberkulózy v Evropě, očkování u nás bylo zahájeno v roce 1953 a plošně bylo ukončeno v roce 2010. Očkovány jsou jen děti z rizikových skupin nebo na přání rodičů.

NA VIDĚNOU V BRNĚ

Odborný kongres Healthcomm Professional proběhne 14. 4. 2023 a 15. 4. 2023 v brněnském hotelu Avanti. Na programu bude i přednáška o povinnostech lékárny při nakládání se zdravotnickými prostředky od Mgr. Jiřího Morávka. PharmDr. Jana Matušková se zaměří na správnou expedici enzymových přípravků a MUDr. Lukáš Eimer rozebere problematiku racionální ATB léčby u dětských pacientů. Registrovat se můžete již nyní na healthcomm.cz/vzdělávací akce/fyzicke akce

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA ŘEDITELE SÚKL

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele SÚKL. Podle mluvčího ministerstva musí být podle nového služebního zákona vypsána výběrová řízení u všech ředitelů, kteří působí ve své funkci déle než pět let. Irena Storová nastoupila do funkce v roce 2018. Zájemci se mohou hlásit do 14. dubna 2023. Nový ředitel SÚKL by měl nastoupit od července 2023.

MĚSÍC ZA ATLANTIKEM

3D360° odborný kongres Healthcomm Professional z virtuální Kanady a USA začíná 6. března 2023 a bude přístupný do 2. dubna 2023. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a všeobecné zdravotní sestry. Odborné přednášky jsou akreditované u ČLnK, POUZP a ČKFA. Těšit se můžete na přednášky využitelné v praxi za tárou, ale také si můžete prohlédnout novinky z portfolia partnerů kongresu. Více na healthcomm.cz, nebo se přihlaste kliknutím na banner v Magazínu.

JAK VZROSTLY CENY VE VÝROBĚ LÉČIV V ROCE 2022?

50–160 % - meziroční nárůst vstupních výrobních nákladů 10 % - hranice, kterou překročila míra inflace v EU 65 % - nárůst ceny plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině 30 % - nárůst cen energií v souvislosti s válkou na Ukrajině 400 % - nárůst cen transkontinentální přepravy Zdroj: Medicines for Europe (data k 6/22)

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie