
Jsou sice ještě prázdniny, ale srpen se velice rychle přehoupne do své druhé poloviny a začne příprava na září. Pro mnoho maminek je tento čas spojen i s velkými obavami, jak jejich potomek zvládne začátek školního roku, který se kvapem blíží, zda budou zdravé a snadno odolají náporu nemocí.
Dítě přichází z tepla rodinného prostředí do většího kolektivu, kde se učí navazovat s ostatními vrstevníky přátelství, společnou hru i vzájemné soužití s větším počtem osob, než jen s maminkou a tatínkem. Tak, jak je dítě vystavenou novým podnětům, tak i imunitní systém prochází velkou zkouškou. Ranní vstávání, kolektiv dětí, intenzivnější zapojení do her a činností ve školce, to vše představuje velkou zátěž, která se může projevit větší nemocností. Jen velmi málo dětí si začátek školky neodstoná. Jedná se o zcela přirozenou reakci a nutný trénink jeho obranyschopnosti.
Jak podpořit imunitu, aby zátěž dítě zvládlo?
Základem je dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Tělo se postupně otužuje a je odolnější všem vnějším vlivům. Aby bylo tělo dostatečně připravené, potřebuje k tomu i dostatek vhodného a zdravého paliva - zdravé stravy. V jídelníčku by měl být dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny, výživné klíčky, polévky, cibule, ryby, a mnoho dalších zdravých potravin. Nedílnou součástí režimu je i dostatečný odpočinek a posilující spánek.
Imunitu můžeme posílit i vhodným doplňky stravy, jako je echinacea, rakytník, betaglukany a laktobacily. Výborným pomocníkem mohou být i homeopatika.
Oscillococcinum - vynikající protivirový lék, který lze užívat preventivně i od prvních příznaků nemoci. Od září nejlépe pravidelně 1x týdně a pokud se v blízkém okolí objeví nemocní, je vhodné dávku užít každé ráno.
Tento lék vhodně doplňuje Echinacea 5CH, který se užívá 1x denně týden a poté další týden přestávka. Takto střídat celé podzimní a zimní období.
Nedílnou součástí tohoto období je i lék Silicea. Užívá se v ředění 15CH 1x týdně a vhodně posiluje kombinaci Oscilla s Echinaceou.
Pokud se přeci jen nemoc vyskytne, je třeba dát malému tělíčku dostatek času na rekonvalescenci, aby se imunitní systém dostal opět do kondice. Oslabený organismus je mnohem náchylnější na další útok nemoci a snadno by jí mohl podlehnout.
PharmDr. Lenka Štýsová
Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.
Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.
Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.