Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: KOMÁŘI A ŠTÍPANCELéto přináší s sebou krásné počasí, sluníčko, koupání, procházky, toulání po loukách a lesích. Na těchto cestách můžeme potkat mnoho zde žijících obyvatel, a ne vždy jsou tato setkání příjemná. Takoví komáři dokáží pokazit i jinak nádherný výlet.

Poštípání hmyzem je nejlépe předcházet. Jako velice účinné se jeví repelenty. Je možné vybrat z mnoha druhů od chemických až po čistě přírodní. Pro jejich dobrý efekt je vhodné po určité době jejich aplikaci zopakovat. Repelenty je možno aplikovat na kůži i na oděv. Vhodným oblečením je možno se také dostatečně chránit. Je vhodné nezapomínat na hlavu a krk. Oblečení by mělo být z lehkých prodyšných materiálů světlé barvy. Z barev je vhodné vyhýbat se žluté, která přitahuje hmyz. 

Preventivně můžeme užívat kromě B-komlexu také homeopatika. Lék Ledum palustre 15C působí proti kousnutí komáry. Bere se 1x denně 5 granulí. V případě pobytu u vody nebo v lokalitách hojného výskytu může zvýšit na 2 - 3x denně.

I přes všechna preventivní opatření se nám nejspíše obtížný hmyz nevyhne. Mnoho z nás má bohaté zkušenosti s tím, jak vypadají hmyzí kousnutí. Reakce našeho těla záleží na mnoha okolnostech - na tom, co nás štípne, kam nás daná potvůrka kousne, a hlavně na tom, jak naše tělo zareaguje na hmyzí bodnutí.

Po štípnutí je místo většinou oteklé, svědí, bolavé i pálivé. Lékem volby na štípance je Ledum palustre 15C. Je to základní lék na všechny bodné rány, a to štípance jsou. Užívá se 3 - 4x denně 5 granulí.

Při velkém otoku, který se zlepšuje studenými obklady a chladem, přidáme k Ledum palustre lék Apis mellifica 15C. Podle akutnosti stavu podáváme 3 - 5x denně.

Oba léky jsou obsaženy v hojivém zklidňujícím gelu Dapis

Pokud nemá Apis po několika dávkách účinek proti otoku a pálení, je možné přidat lék Cantharis 15C. Tento lék doprovází většinou silná pálivá bolest, která se zlepšuje teplem nebo teplými obklady.

Někdy dojde ale v místě vpichu k velkému začervenání, otoku, místo je velice bolestivé na dotek a teplé. Lék Belladonna 9C působí velice dobře na tyto zanícená ložiska.

V případě alergické reakce přidáme lék Poumon histamine 15C, který podáváme dle akutnosti stavu velice často. Působí jako homeopatické antihistaminikum.

Pokud nedochází ke zlepšení, je vhodné navštívit lékaře.

Přeji Vám krásné pohodové léto bez štípanců a alergických reakcí na ně.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie