Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: PYLOVÁ ALERGIES příchodem jara rozkvetly stromy, keře i květiny. Všude je po zimě najednou mnoho barev, vůní a nový život dýchá na nás ze všech stran. Někteří z nás ale nemohou užívat tento nádherný stav plnými doušky. Ke slovu se také hlásí alergie a pylová sezona. Alergie na pyl je jednou z nejrozšířenějších alergií a každoročně ji potká mnoho z nás. Spouštěčem je poletující pyl dřevin, trav i bylin, který se usazuje skoro všude - na kůži, v nose, v očích. Její příznaky jsou velice nemilé. Od častého kýchání přes svědící a slzící oči, výtoku z nosu, svědění v uších, krku a nose až ke zhoršení astma a únavě. Nošení roušek může částečně zabránit vdechování pylových zrníček, ale na druhou stranu ztěžuje péči o akutní stav. 

K zmírnění projevů je zapotřebí snížit množství daného alergenu v nejbližším okolí. Mezi opatření patří větrání mimo pylové maximum (ráno, v noci, po dešti), „dekontaminace" domova (častější vysávání, pračka vzduchu), ochrana před pylem (sluneční brýle, respirátor). Velice důležité je pylová zrníčka co nejčastěji odstraňovat - sprcha, výplach očí i nosu. Nos je vhodné vypláchnout konvičkou s roztokem soli nebo důkladně vystříkat mořskou vodou několikrát denně. Po příchodu z venkovního prostředí je vhodné se převléknout a omýt, abychom minimalizovali přenos pylů domů. 

Homeopatická léčiva nám mohou v tomto období velice dobře pomoci

Pokud již s alergií na pyly máme zkušenosti z minula, začneme včas - asi měsíc před objevením se našeho pylu - užívat lék Pollens 15C. Bereme jej 1x týdně 10 granulí a po objevení příznaků 1x denně 5 granulí po celou dobu kvetení našeho pylu. Pollens 15C je vyroben z nejčastějších pylů květin.

Základním lékem na alergické reakce je Poumon histamine 15C. Užíváme jej od prvních příznaků alergie 1x denně. V případě zhoršení reakce na pyl zvýšíme dávkování na 2 - 3x denně.

Podle objevujících se příznaků přidáváme další jednotlivá homeopatika. Při jakémkoliv otoku sliznice, které se lepší v chladu a studeným, sáhneme po léku Apis mellifica 15C.

Nux vomica 9C je vhodný při ucpaném nosu, které doprovází velké kýchání. Kýchání je většinou záchvatovité a projevuje se i citlivost na vůně a přímo přecitlivělost na průvan.

Lékem užívaným při hojném výtoku z nosu je Allium cepa 9C. Výtok je hojný, vodnatý a velice dráždivý. Odírá nejen těsné okolí nosních dírek, ale drážní i okolí rtu. Pocit ucpaného nosu se zlepšuje na čerstvém vzduchu.

Jiným lékem na výtok z nosu je Arsenicum album 9C. Tento výtok je také vodnatý, ale je ho mnohem méně a je velice pálivý. Příznaky se ale zlepšují teplem. Většinou se projevuje i únava a vyčerpání.

Při postižení očí pomůže většinou lék Eupharasia officinalis 9C. Slzení je velice dráždivé a pálí nejen oči, ale i víčka, která mohou vypadat jako zanícená. Oči pálí s pocitem písku v nich.

Pokud se při kýchání objevuje i pocit svědění měkkého patra, které dotyčného neustále nutká třít jazykem o měkké patro, doplníme léčbu o lék Sabadilla 9C. Kýchání se většinou objevuje při přechodu z tepla do chladu.

Všechny léky jednotlivých příznaků podáváme dle intenzity potíží. V akutním stavu i 5x denně 5 granulí. Při odeznění akutních potíží stačí 1x denně.

Přeji Vám krásné jaro bez alergických potíží.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ

Třetí zářijovou sobotu si připomínáme Světový den dárců kostní dřeně. Slaví se ve více než 50 zemích na všech kontinentech jako poděkování všem dárcům krvetvorných buněk. Český červený kříž oceňuje humánní přístup a obětavost těch, kteří darovali krvetvorné buňky za účelem záchrany zdraví či života, a letos počtvrté předal 43 dárcům Plaketu prof. Haška – významného českého imunologa, který svými mezinárodně uznávanými objevy vytvořil teoretické předpoklady pro úspěšné transplantace kostní dřeně. Slavnostní oceňování se odehrálo 16. září v prostorách Kaiserštejnského paláce.

NOVÁ ŘEDITELKA SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) povede Mgr. Kateřina Podrazilová, Ph.D., která vystřídá dosavadní ředitelku Mgr. Irenu Storovou, MHA. 19. 9. 2023 to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podrazilovou vybral do čela ústavu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek na základě výsledků výběrového řízení. Podrazilová je předsedkyní lékové komise Svazu zdravotních pojišťoven České republiky, kde měla na starost agendu lékové politiky. V minulosti v SÚKL působila na postu ředitelky sekce cen a úhrad. Jejím úkolem bude zajistit bezproblémové fungování ústavu a zaměřit se především na dostupnost léků.

VII. 3D 360° KONGRES HEALTHCOMM PROFESSIONAL

6. 9. 2023 odstartoval další 3D online kongres, tentokrát z Polska. 30denní kongres je určen lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům. Na programu budou mj. témata: management v lékárně, novinky v antibiotické terapii, nedostatek léků v lékárnách, ovlivnění mikrobiomu pomocí fytoterapie, cévní věk nebo historie polských lékáren. K vidění bude srdce ve virtuální místnosti a na své expozice zvou kongresoví partneři. Každý odborný blok VII. 3D 360° kongresu Healthcomm Professional je ohodnocený 7 body do systému CV, takže dohromady za oba vystudované bloky můžete získat od ČLnK 14 bodů. Registrujte se na www.healthcomm.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie