Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: ÚŽEH ČI ÚPAL?EXISTUJE ZDRAVÉ OPALOVÁNÍ?

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Letní dovolená, užívání si sluníčka a krásného počasí neodmyslitelně k prázdninám patří. Co ale můžeme udělat pro to, bychom pobyt na slunci a v horkém počasí zvládli bez úpalu, úžehu, bolestí hlavy a celkově bez potíží?

Základem je soubor režimových opatření:

Pitný režim: pít nejlépe čistou vodu, nechlazenou. Dále jsou vhodné šťávy z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny nebo smoothie.

Přijímat ve stravě dostatek přirozených antioxidantů (vit.C, vit.E a čerstvé enzymy obsažené v ovoci, zelenině, v semínkách, oříšcích a klíčcích)

- V době od 11-15 hodin je sluneční záření nejintenzivnější, v tuto dobu raději na přímé slunce nechodit

- Používat ochranné prostředky (opalovací krém, pokrývku hlavy)

Mezi nejčastější komplikace spojené s pobytem v horku a na slunci patří úpal a úžeh.

Úpal představuje soubor příznaků, které vzniknou pobytem v horku. Nejčastěji jde o přehřátí z pobytu v nevětraných místech s vysokou teplotou (např. jízda v autě ve velkých vedrech nebo sportování v nevětraných místnostech). Obzvláště malé děti a starší lidé jsou více citliví.

Mezi příznaky patří bolest hlavy, pocit na omdlení, slabost až zmatenost, horká a suchá kůže.

Naproti tomu úžeh je spojený s přímým působením slunce na organismus. Často vzniká, když není hlava chráněna pokrývkou. Mezi příznaky patří celková nevolnost, bolest hlavy, nauzea až zvracení, kůže může být spálená.

Nejdříve nemocného co nejdříve dopravíme do stínu. Je třeba postupně, pomalu doplňovat tekutiny, které by ale neměly být studené. Také příjemná vlažná sprcha prospěje. Nesmí být studená, abychom nezpůsobili tepelný šok!

Homeopatie nám v těchto případech může být velkým pomocníkem.

Belladonna 15C - je lékem první volby úpalu i úžehu. Mezi příznaky patří zarudlý, zpocený obličej nebo i celé tělo, tepavé bolesti hlavy, žízeň, může být teplota až horečka. Podáváme co nejčastěji (po 10 min. nebo rozpuštěné ve vodě).

China 9C - pomáhá regulovat metabolismus vody v těle. Zabraňuje dehydrataci a pomáhá organismu lépe distribuovat tekutiny v těle. Můžeme ji podávat i preventivně, pokud je období veder nebo u dětí, které málo pijí. Dávkování 3x denně nebo formou pitného režimu (10 granulí do 0,5 l neperlivé vody)

Mezi další časté komplikace patří spálení kůže od sluníčka. Co nejdříve zabráníme působení paprsků na kůži a lokálně potíráme přípravky s obsahem panthenolu, kys.hyaluronové nebo Dapis gelem. Vnitřně podáváme homeopatika na podporu regenerace poškozených buněk. Dávkujeme často, po 10 - 15 min. nebo v pitném režimu. Po zlepšení příznaků pokračujeme 3x denně do vyléčení.

Apis mellifica 15C - podáváme při spálení kůže od sluníčka, které je provázeno pocitem píchání. Velmi ulevuje studená voda nebo studený obklad. Na kůži může vzniknout i otok, kůže je horká a silně narůžovělá až červená.

Cantharis 9C - na spálené kůži jsou puchýře vyplněné čirou tekutinou.

Belladonna 9C - zarudlá opocená kůže s pocitem žízně

Pro ty, kteří trpí sluneční vyrážkou (nepříjemná kožní reakce po slunění), doporučuji  preventivně užívat lék Hypericum perforatum 15C - je vhodné začít už týden před sluneční sezónou užívat 1x denně a pak v době nejsilnějších slunečných dní 2x denně.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie