Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: VELKÝ DEN JE TUPo deseti dlouhých měsících, kdy si dva tvorečkové zvykali být dva v jednom, najednou nadešel den, kdy se konečně poznají, uvidí a láskyplně obejmou. Pro mnoho žen, které budou rodit poprvé, je tento den spojen s mnoha otazníky, obavami a strachem z neznámého. Projít lehčeji celým tímto dnem jim umožní zkušená porodní asistentka, která je uklidní, poradí a pomůže. Do tašky do porodnice je možné přibalit i několik tub s homeopatiky. Homeopatika během porodu mohou ovlivnit děložní kontrakce, otevírání děložního hrdla, lépe zvládnout bolest, stres a zklidnit nastávající maminku. Pojďme si říci něco o některých z nich.

Mezi jedny z prvních budu jmenovat lék Arnica montana 15C. Tento lék se používá snad celé těhotenství. Pozitivně působí na veškeré svalstvo a cévy v těle. Během porodu významně ovlivňuje krvácení tkání. Zmírňuje únavu a vyčerpání během porodu, aby zůstal dostatek sil na všechny fáze porodu. Její místo je naprosto nezastupitelné. 

Od nástupu pravidelných kontrakcí nebo po odtoku plodové vody je dobré začít užívat léky Actea racemosa 9C a Caulophyllum thalictroides 9C.

Actea racemosa 9C ovlivňuje porodní bolesti dolní části zad, které vystřelují do kyčlí a stehen. Užívá se 5 granulí každou půlhodinu.

Caulophylum thalictroides 9C působí příznivě na bolesti, které vystřelují do třísel a močového měchýře. Ovlivňuje tuhost děložního hrdla a neúčinné stahy dělohy. Užívá se také 5 granulí každou půl hodinu. Pro snadnější užívání je lepší udělat koktejl. Do 500 ml vody rozpustit po 20 granulích od každého a postupně popíjet. Uvedené množství je připravené tak na 2 hodiny, poté rozpustit další. V případě potřeby je možné do koktejlu přidat i jiná homeopatika.

Chamomilla vulgaris 15C je vhodné přidat u velké přecitlivělosti na bolest, které může dovést rodičku, jinak mírnou, až do stavu zloby až zuřivosti.

Velká dávka stresu a úzkosti může způsobit až zastavení porodu. Gelsemium sempervisrens 15C je v tomto případě vhodným lékem. Budoucí maminky, které tento lék používaly během těhotenství, by si jej měly vzít s sebou i k porodu. Gelsemium umí pomocí od bolesti hlavy s tlakem za očima během porodu.

Neměli bychom ale opomenout dva velké léky celého těhotenství. Prvním z nich je Pulsatilla 15C. Tento lék je vhodný pro ženu, která velice potřebuje podporu a přítomnost blízké osoby po celou dobu porodu. Potřebuje velkou dávku útěchy a čerstvého vzduchu.

Druhý lék celého těhotenství je úplně jiný. U nastávající maminky se spíše projevuje pesimismus, podrážděnost až zlost, nemá ráda útěchu a chce být spíše sama. To je typické pro lék Sepia officinalis 15C. U tohoto léku je navíc zřetelný pocit tíhy - nohou, v podbřišku, obava o to, aby dítě nevypadlo. 

Ne každý porod skončí vaginálním porodem. V některých případech musí lékaři přistoupit k císařskému řezu. Je to jen jiný způsob příchodu na svět. Ale i na konci tohoto na maminku čeká krásné, vytoužené miminko, které potřebuje její objetí a lásku, aby mělo rádo ten náš krásný svět.

Do tašky do porodnice je dobré přibalit ještě několik tub pro rychlejší zahojení poporodních zranění, které se téměř vždy objeví. Měla by tam být kromě Arniky také Staphysagria, Apis mellifica a China. Ale o těch až příště.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

SVĚTOVÝ DEN BOJE PROTI TBC

24. března před 141 lety oznámil Robert Koch objev bacilu Mycobacterium tuberculosis. Dodnes si tento objev připomínáme jako Světový den boje proti tuberkulóze. Předpokládá se, že tuberkulózními bacily je infikována třetina lidstva. Česká republika patří mezi země s nejnižším výskytem tuberkulózy v Evropě, očkování u nás bylo zahájeno v roce 1953 a plošně bylo ukončeno v roce 2010. Očkovány jsou jen děti z rizikových skupin nebo na přání rodičů.

NA VIDĚNOU V BRNĚ

Odborný kongres Healthcomm Professional proběhne 14. 4. 2023 a 15. 4. 2023 v brněnském hotelu Avanti. Na programu bude i přednáška o povinnostech lékárny při nakládání se zdravotnickými prostředky od Mgr. Jiřího Morávka. PharmDr. Jana Matušková se zaměří na správnou expedici enzymových přípravků a MUDr. Lukáš Eimer rozebere problematiku racionální ATB léčby u dětských pacientů. Registrovat se můžete již nyní na healthcomm.cz/vzdělávací akce/fyzicke akce

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA ŘEDITELE SÚKL

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na nového ředitele SÚKL. Podle mluvčího ministerstva musí být podle nového služebního zákona vypsána výběrová řízení u všech ředitelů, kteří působí ve své funkci déle než pět let. Irena Storová nastoupila do funkce v roce 2018. Zájemci se mohou hlásit do 14. dubna 2023. Nový ředitel SÚKL by měl nastoupit od července 2023.

MĚSÍC ZA ATLANTIKEM

3D360° odborný kongres Healthcomm Professional z virtuální Kanady a USA začíná 6. března 2023 a bude přístupný do 2. dubna 2023. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a všeobecné zdravotní sestry. Odborné přednášky jsou akreditované u ČLnK, POUZP a ČKFA. Těšit se můžete na přednášky využitelné v praxi za tárou, ale také si můžete prohlédnout novinky z portfolia partnerů kongresu. Více na healthcomm.cz, nebo se přihlaste kliknutím na banner v Magazínu.

JAK VZROSTLY CENY VE VÝROBĚ LÉČIV V ROCE 2022?

50–160 % - meziroční nárůst vstupních výrobních nákladů 10 % - hranice, kterou překročila míra inflace v EU 65 % - nárůst ceny plynu v souvislosti s válkou na Ukrajině 30 % - nárůst cen energií v souvislosti s válkou na Ukrajině 400 % - nárůst cen transkontinentální přepravy Zdroj: Medicines for Europe (data k 6/22)

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie