Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: VÍTEJ ŠTÍHLÝ ROKU 2020Přelom prosince a ledna je téměř vždy spojen s bilancováním předchozího roku. Co se povedlo, v čem je prostor pro zlepšování, co úplně nedopadlo podle našich představ. A jako každý rok je tu kopa novoročních předsevzetí. Mezi velice časté patří „konečně zhubnu", „začnu cvičit", „začnu zdravě jíst". 

Teď jen nastudovat všechny „zázračné" redukční diety, vybrat si jednu z nich a hurá do toho. Aby bylo dílo kompletní, pořídit ještě permanentku do posilovny nebo na jiné cvičení. V lednu, a ještě tak v půlce února, jsou tělocvičny plné, všichni plni nadšení jak na startu Beskydské sedmičky a nikdo si nepřipouští, že by do vysněného cíle nedošel. Ale statistka je neúprosná. Čím víc velkých změn najednou, tím rychlejší ukončení snahy a návrat do starých kolejí.

Lidské tělo, aby mohlo dobře fungovat, musí být v rovnováze a o svoji rovnováhu se neustále snaží

Každá buňka v těle potřebuje pro své fungování glukózu. Cukr není špatný, ale jde o to, kolik jej tělu dáme. Pokud sníme talíř cukroví, hladina cukru v krvi letí do závratných výšin. Tam ji ale tělo nemůže nechat, protože příliš mnoho cukru škodí a způsobuje potíže. A naše chytré tělo okamžitě vyplaví inzulín, aby snížil vysokou hladinu cukru, která tělu škodí, a nastolil opět rovnováhu. Kam ale s tak velkým množstvím cukru? Inu, přeměnit na tuk a uložit na horší časy. Však on se bude hodit, až bude tělo trápit nějakou nesmyslnou dietou. Vše v těle je o rovnováze.

Nebudu zde psát o tom, co dělat: že je třeba zdravě jíst, přirozeně se dostatečně hýbat, pořádně odpočívat, zbytečně se nestresovat. To všichni dobře znají, jen je tyto zásady nutné začít postupně dodržovat.

A co na to homeopatie?

Neznám homeopatický lék, který po vycucání několika pilulí způsobí, že tuky na našem těle začnou okamžitě mizet. Homeopatické léky pomáhají našemu tělu udržet v těle rovnováhu a naši snahu o zdravé tělo podpořit. Jejich efekt je relativně pomalý, ale stojí za to. Na prostorově výraznějším těle jsme pracovali mnoho měsíců a rychlý účinek by nestihl pomoci upravit léty naučené návyky. A které léky mohou pomoci? 

S rychlejším nastartováním metabolismu pomůže lék Calcarea carbonica 9C. V jejím popisu najdeme nejen obezitu jablíčkového typu, ale také silné pocení na hlavě, únavu a vyčerpání, ale také chuť na sladkosti, vejce a těžce stravitelné potraviny. Do jejího obrazu patří i metabolický syndrom a vysoký tlak. Pokud je zpomalený metabolismus spojen s nadýmání, zácpou, hemoroidy a prasklinami je vhodné zavolat na pomoc lék Graphites 9C. Oba léky se dávkují 2x denně 5 granulí.

Nadváhu a zpomalený metabolismus většinou doprovází zadržování vody v těle. Léky Natrum sulfuricum  a Natrum muriaticum v ředění 5C či 9C pomáhají odvést zadržovanou vody z těla pryč. Tyto léky můžeme obden střídat 5 granulí. Thuya occidentalis 9C odplavuje z našeho těla nejen přebytečnou vodu, ale také nánosy zplodin, které jsme si ve svém těle hezky uložili.

Při stavech záchvatovitého přejídání je vhodné užít lék Antimonium crudum 9C. Pokud jsou stavy „žravé" časté, můžeme užívat každý den 5 granulí. Po určité době stačí jen v době, kdy to nejvíce hrozí, např. u sledování televize.

Do nového roku Vám všem přeji mnoho štěstí, zdraví, pevné vůle a co nejvíce vnitřní rovnováhy!

PharmDr. Lenka Štýsová

 

Zpět

26. DEN LÉKÁREN

Česká lékárnická komora pořádá ve čtvrtek 20. června tradiční Den lékáren, tentokrát na téma „Farmaceut, profesionál po celý život”. Doprovodné aktivity budou probíhat po celý týden od 17. do 21. června ve více než 1 288 lékárnách po celé České republice. K tradiční akci České lékárnické komory se připojuje také Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy.

EPICANAFEST UPOZORNÍ NA SYDROM DRAVETOVÉ

Syndrom Dravetové je velmi vzácná a těžká forma epilepsie, se kterou bojují desítky dětí v Česku. Druhý ročník charitativního festivalu EpicanaFest nabídne kromě osvěty o nemoci i hudební vystoupení a zábavný program pro děti. Akci pořádá nezisková organizace EPICANA a startuje v neděli 23. června ve 13 hodin v pražském areálu Gutovka. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude využit na realizaci dalšího ročníku ‚epitábora‘, na němž se pravidelně setkávají celé rodiny dětí s různými neurologickými problémy. Více na www.epicana.cz.

NOVÁ HLAVNÍ HYGIENIČKA ČR

Vláda 12. 6. 2024 rozhodla, že na pozici hlavní hygieničky nastoupí ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) MUDr. Barbora Macková. Jejím hlavním úkolem je realizace transformace hygienické služby ke stabilnímu a funkčnímu systému ochrany veřejného zdraví. Nadále také zůstane v pozici ředitelky SZÚ. Podle ministra Válka je vzhledem k úzké spolupráci obou institucí volba Mackové velkou výhodou. Barbora Macková vystudovala 3. lékařskou fakultu UK v Praze a do SZÚ nastoupila v roce 1995 jako klinická mikrobioložka. V rámci praxe prošla všemi odbornými centry SZÚ, klinickou laboratoří v nemocnici i praxí na krajské hygienické stanici. V období pandemie Covidu-19 působila v Integrovaném centrálním řídícím týmu jako koordinátor vyšetřujících laboratoří.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete stále registrovat na www.healthcomm.cz/online-akce

2. ČÁST ZÁKONA O LÉČIVECH VSTOUPILA V PLATNOST

Od června by se měla díky novele zákona o léčivech č. 456/2023 Sb. výrazně zvýšit ochrana pacientů před dopady výpadků dodávek léčiv a zpřísní se i pravidla exportu léčiv do zahraničí. Kombinace povinnosti distributorů držet zásoby vybraných léčiv a držitelů licence dodávat léčiva ještě v období po nahlášení výpadku také povede k překlenutí kratších výpadků a poskytne čas pro řešení výpadků dlouhodobějšího charakteru. Zásadní změnou, která vstupuje 1. 6. 2024 v účinnost, je povinnost držitele rozhodnutí o registraci zajistit pro pacienty v ČR dodávky léčivého přípravku, pro který oznámil přerušení nebo ukončení uvádění na trh v ČR, v množství odpovídajícím 1-2 průměrným měsíčním dodávkám, příp. léku, který jej může nahradit. SÚKL bude omezeně dostupná léčiva a nahrazující léčiva označovat příznakem „omezená dostupnost“. Ministerstvo zdravotnictví může nařídit distributorům vytvoření jednoměsíčních rezervních zásob. Více na mzd.gov.cz

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY