HOMEOPATIE ZA TÁROU: ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHAZánět středního ucha je způsoben virovou infekcí, která se dostala do středoušní dutiny nejčastěji přes Eustachovu trubici z nosohltanu. Virové infekci se často přidá ještě bakteriální infekce. Pokud je Eustachova trubice zúžená, ve středoušní dutině se může hromadit tekutina, ve které se snadno uchytí bakteriální infekce. Neodtékající tekutina tlačí na bubínek, způsobuje silnou bolest. Může dojít i k protržení bubínku. Nejčastěji jsou tímto zánětem postiženy děti. Mají kratší Eustachovu trubici a její sklon k nosohltanu je menší a snadněji se v ní rozšíří infekce. Nejčastěji je zánět středního ucha spojován s infekcí horních cest dýchacích - rýmou. Mezi riziková faktory patří také zvětšená nosní mandle.

Akutní stav vzniká nejčastěji v noci. Poloha vleže napomáhá posunu infekce do středoušní dutiny. Může postihnout jedno ucho, ale velice často postupně zasáhne obě uši. Příznaků je mnoho. Silná bodavá bolest ucha, nespavost, neklid, zvýšená teplota až horečka. Léčba závisí vždy na závažnosti stavu. Pokud není přítomen hnisavý zánět, podávají se léky na snížení teploty, bolesti a nosní kapky pro „splasknutí" sliznice v nosu a zlepšení průchodnosti Eustachovy trubice. Pokud je ale již hnisavý zánět, nasazují se antibiotika. V případě hromadění tekutiny v středoušní dutině může lékař propíchnout bubínek pro snadnější odtékání hnisu. Zánět středního ucha by měl být zkontrolován lékařem.

Možností ovlivnění zánětu homeopatiky:

Aconitum napellus 9C - u prudkého nástupu horečky, kdy je kůže horká, ale suchá. Ucho je zarudlé, často se objevuje po prochladnutí - nafoukání větru. Většinou má nemocný i velkou žízeň.

Belladonna 9C - prudká bolest, která vystřeluje do ucha, často je spojeno s horečkou a pocením. Bolesti ulevuje teplý obklad.

Capsicum annum 9C - prudká bodavá bolest za uchem, pocit pálení, vysoká citlivost na dotyk, často se objevuje nucení na polykání, bolest se zlepšuje teplým obkladem.

Chamomilla 15C - velká přecitlivělost na bolest, bolest je nesnesitelná, podráždění až vztek, děti mají velkou potřebu se  chovat. Často bývá červená jen jedna tvář a druhá je bledá.

Mercurius solubilis 9C - při hnisavém zánětu, doplňuje a podporuje další léčbu k rychlejšímu uzdravení. Hnis je zapáchající, většinou je také oteklý jazyk.

Kalium muriaticum 9C - v uchu se objevuje loupání a praskání, rýma je bělavá, vodnatá, jen lehce viskózní.

Ferrum phosphoricum 9C - teplota je jen lehce zvýšená, nepřevyšuje 38 °C. Bolest nastupuje pozvolna, mohou se objevit kapky krve v uchu nebo krvácení z nosu. Bolest se zmírňuje přikládáním studených obkladů.

Dulcamara 9C - potíže nastupují po promoknutí, prochladnutí z vlhka (déšť, mlhy, ...).

Kalium bichromicum 9C - zánět je doprovázen hustým hlenem, který ulpívá na sliznici, mohou se v něm objevovat proužky krve. Někdy hlen stéká do krku.

Při léčbě je možné léky vzájemně kombinovat a dle potíží střídat - podle akutnosti stavu po 10 až 15 minutách. Akutní stav je vhodné konzultovat s lékařem.

Přeji poklidnou zimu bez jakýchkoliv zdravotních potíží.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět