Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TEN KRKHlavně si toho moc nenaložit

Se začátkem roku přichází mnoho předsevzetí. Někdo chce zhubnout, jiný začít pravidelně běhat, začít s kurzem angličtiny, začít zdravěji vařit, začít s kurzem na počítači, začít s ...

Každý si snadno doplní sám za sebe.

K tomu ale zůstávají také stávající povinnosti. Může toho být na jednoho moc. Den má pořád jen 24 hodin, týden 7 dní, měsíc nemá kvůli nám více dní. Je toho více, než naše páteř unese.

Začíná to zatuhnutím krční páteře, pokračuje pozvolna níž a níž, až můžeme skončit se zablokovanými celými zády. Zatuhlý krk je většinou zapříčiněn přetížením svalů krční páteře. K tomu nejčastěji dochází prací v nevhodné poloze - v sedě, v předklonu, s rukama nad úrovní ramen, se skloněnou hlavou. V kombinaci se špatným držení těla je na větší problém relativně rychle zaděláno. Co s tím? Krátká otázka, na kterou ale není tak jednoduchá odpověď. 

Svaly je možné uvolnit několika způsoby

Nejlepší je kombinace více přístupů, abychom dosáhli relativně rychlých výsledků. Píši relativně, protože pokud něco nezměníme v našem vnitřním nastavení, za chvíli jsme v potížích zase. Svaly je možné uvolnit několika možnostmi. Mezi velice časté způsoby uvolnění svalů patří aplikace lokálního tepla. Ať už je to aplikace hřejivých obkladů, přilepení prohřívajících náplastí nebo namazání hřejivých mastí, cílem tepla je zvýšit prokrvení v postižené oblasti, které uleví. V kombinaci s masážemi a pozvolným rozcvičováním a protahováním bolavých míst se nám může relativně rychle ulevit. Abychom předešli opakovanému navrácení potíží, je vhodné trénovat i správné postoje a držení těla. Nedílnou součástí je také správné nastavení pracovní židle, na které sedíme v zaměstnání a správná ergonomie pracovního místa.

Možností léčby a ovlivnění našeho bolavého stavu je mnoho. Doplnění minerálů do těla, ať už ve stravě nebo pomocí tablet, dokáže také pomoci ulevit od bolestí. 

A jaké možnosti nabízí homeopatie?

Vždy záleží na tom, jak se bolest projevuje.

Rhus toxiconedron 9C - tento lék funguje výborně na ztuhlé svaly následkem provlhnutí (ať už je to propocení při zvýšené námaze nebo promočení při práci ve vlhku či dešti). Bolesti jsou největší na začátku pohybu a postupným rozhýbáním se postupně vylepšují. Na tyto bolesti dobře působí přikládání lokálního tepla a jemná masáž.

Bryonia 9C- tento lék působí na bolesti, jenž se zhoršují při sebemenším pohybu. Bolest se zmírňuje v naprostém klidu. Bolest vyzařuje většinou do obou ramen a zlepšuje se tlakem na bolavé místo.

Actea racemosa 9C - ostrá bolest v šíji, která nutí zaklánět hlavu. Jedná se většinou o bolesti šíje způsobena prací v předklonu se skloněnou hlavou - práce u počítače, u strojů apod. Krční páteř je velice citlivá na dotyk a tlak.

Gelsemium sempervirens 15C - tento lék dobře působí při pocitu zhmoždění, kdy bolest vystřeluje do zadní části hlavy a často je doprovázena otupělostí, únavou a závratí. Pohybem se bolesti zhoršují.

U bolestí krční páteře, které jsou způsobeny přetížením, bychom neměli zapomínat na lék Arnica montana 9C. Pomáhá zregenerovat bolavé svaly a dobře se kombinuje a doplňuje s jinými léky proti bolesti.

Pokud bolesti vystřelují a jdou po dráze nervu, je vhodné použít lék Hypericum perforatum 15C. Bolest často vyzařuje do horních končetin a může ji doprovázet i pocit mravenčení v rukou.

Použití určitého léku je vždy vázáno na to, jak bolest vypadá a záleží i na ostatních okolnostech, které bolest doplňují. Řešení bolestí krční páteře je vždy komplexní a je vhodné jej zkonzultovat s homeopatem i fyzioterapeutem.

Přeji všem krásný rok bez bolestí.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie