Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: ACH TEN KRKHlavně si toho moc nenaložit

Se začátkem roku přichází mnoho předsevzetí. Někdo chce zhubnout, jiný začít pravidelně běhat, začít s kurzem angličtiny, začít zdravěji vařit, začít s kurzem na počítači, začít s ...

Každý si snadno doplní sám za sebe.

K tomu ale zůstávají také stávající povinnosti. Může toho být na jednoho moc. Den má pořád jen 24 hodin, týden 7 dní, měsíc nemá kvůli nám více dní. Je toho více, než naše páteř unese.

Začíná to zatuhnutím krční páteře, pokračuje pozvolna níž a níž, až můžeme skončit se zablokovanými celými zády. Zatuhlý krk je většinou zapříčiněn přetížením svalů krční páteře. K tomu nejčastěji dochází prací v nevhodné poloze - v sedě, v předklonu, s rukama nad úrovní ramen, se skloněnou hlavou. V kombinaci se špatným držení těla je na větší problém relativně rychle zaděláno. Co s tím? Krátká otázka, na kterou ale není tak jednoduchá odpověď. 

Svaly je možné uvolnit několika způsoby

Nejlepší je kombinace více přístupů, abychom dosáhli relativně rychlých výsledků. Píši relativně, protože pokud něco nezměníme v našem vnitřním nastavení, za chvíli jsme v potížích zase. Svaly je možné uvolnit několika možnostmi. Mezi velice časté způsoby uvolnění svalů patří aplikace lokálního tepla. Ať už je to aplikace hřejivých obkladů, přilepení prohřívajících náplastí nebo namazání hřejivých mastí, cílem tepla je zvýšit prokrvení v postižené oblasti, které uleví. V kombinaci s masážemi a pozvolným rozcvičováním a protahováním bolavých míst se nám může relativně rychle ulevit. Abychom předešli opakovanému navrácení potíží, je vhodné trénovat i správné postoje a držení těla. Nedílnou součástí je také správné nastavení pracovní židle, na které sedíme v zaměstnání a správná ergonomie pracovního místa.

Možností léčby a ovlivnění našeho bolavého stavu je mnoho. Doplnění minerálů do těla, ať už ve stravě nebo pomocí tablet, dokáže také pomoci ulevit od bolestí. 

A jaké možnosti nabízí homeopatie?

Vždy záleží na tom, jak se bolest projevuje.

Rhus toxiconedron 9C - tento lék funguje výborně na ztuhlé svaly následkem provlhnutí (ať už je to propocení při zvýšené námaze nebo promočení při práci ve vlhku či dešti). Bolesti jsou největší na začátku pohybu a postupným rozhýbáním se postupně vylepšují. Na tyto bolesti dobře působí přikládání lokálního tepla a jemná masáž.

Bryonia 9C- tento lék působí na bolesti, jenž se zhoršují při sebemenším pohybu. Bolest se zmírňuje v naprostém klidu. Bolest vyzařuje většinou do obou ramen a zlepšuje se tlakem na bolavé místo.

Actea racemosa 9C - ostrá bolest v šíji, která nutí zaklánět hlavu. Jedná se většinou o bolesti šíje způsobena prací v předklonu se skloněnou hlavou - práce u počítače, u strojů apod. Krční páteř je velice citlivá na dotyk a tlak.

Gelsemium sempervirens 15C - tento lék dobře působí při pocitu zhmoždění, kdy bolest vystřeluje do zadní části hlavy a často je doprovázena otupělostí, únavou a závratí. Pohybem se bolesti zhoršují.

U bolestí krční páteře, které jsou způsobeny přetížením, bychom neměli zapomínat na lék Arnica montana 9C. Pomáhá zregenerovat bolavé svaly a dobře se kombinuje a doplňuje s jinými léky proti bolesti.

Pokud bolesti vystřelují a jdou po dráze nervu, je vhodné použít lék Hypericum perforatum 15C. Bolest často vyzařuje do horních končetin a může ji doprovázet i pocit mravenčení v rukou.

Použití určitého léku je vždy vázáno na to, jak bolest vypadá a záleží i na ostatních okolnostech, které bolest doplňují. Řešení bolestí krční páteře je vždy komplexní a je vhodné jej zkonzultovat s homeopatem i fyzioterapeutem.

Přeji všem krásný rok bez bolestí.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024, když byla vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vzešly z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců v nezávislém průzkum Randstad Employer Brand Research. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v ČR. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY 25.–31. KVĚTNA

Letošní 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy nese podtitul „Táhneme za jeden provaz“. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o různých formách poruch štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat ty, kteří o své nemoci nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Endokrinologů je nedostatek, proto se o nemocné stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů. V České republice je Týden štítné žlázy odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a podpořen společností Merck.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY