Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: NENÍ ZRNO JAKO ZRNO



Takové kávové zrno z cukrárny..........., už se mi sbíhají sliny. Zrno obilí - obilky - to si umím dobře představit. A co takové ječné nebo vlčí? Co si pod tím představit?

Ječné zrno je zánět mazové žlázky řasy na očním víčku. Zánět je doprovázen bulkou na očním víčku, která je zarudnutá, pálí, bolí a je tam výrazný otok. Před objevením se bulky může postižené místo svědět. Nejčastější příčinou je ucpání mazové žlázky. Většinou po několika dnech ječné zrno samo dozraje a praskne. Hnis se vyplaví a postižené místo se začne zahojit. Přikládáním teplých obkladů je možné zrání ječného zrna urychlit. Vytékající hnis opatrně otíráme a na zklidnění můžeme použít odvar z heřmánku nebo světlíku. Pokud se stav nelepší, je vhodné navštívit očního lékaře.

Vlčí zrno je podobné, ale postihuje v hlubších vrstvách víčka Meibomovy žlázky. Více se vyskytují na horním víčku a produkují sekret bohatý na lipidy. Při jejich ucpání dochází k hromadění sekretu a následnému zanícení. Může dojít, stejně jako u ječného, k bakteriální infekci. Víčko je vhodné opatrně čistit. Pokud nedojde k samovolnému vyléčení, je vhodné navštívit lékaře.

A jak nám může pomoci homeopatie? Podle příznaků můžeme použít několik homeopatik. 

Apis mellifica 9C - pokud se na víčku objeví růžový otok s bodavými bolestmi, stav se zlepšuje přikládáním studených obkladů.

Belladonna 9C - červené zduření očního víčka je doprovázeno horkostí a tepavými bolestmi, postižené oko je mnohem citlivější na světlo.

Euphrasia 9C - použije se většinou na začátku vzniku ječného zrna, kdy je oko červené, objevuje se pálení a pocit písku v oku.

Pokud je oční víčko červené, oteklé a doprovází jej palčivá bolest, která se zlepšuje přikládáním teplého obkladu, je vhodné sáhnout pro lék Arsenicum album 9C. Tento lék doprovází také pocit odřeného víčka.

Při výtoku nažloutlého hnisu použijeme lék Pulsatilla 9C. zanícené víčko bývá i slepené žlutým skretem, svědí a k úlevě dochází po přiložení studeného obkladu.

Mercurius solubilis 9C je lék na ječné zrno, kdy z něj vytéká lepkavý hnisající sekret.

K urychlení prasknutí hnisavé bulky je možno přidat lék Hepar sulfur 15C. Zrno je velice bolestivé, zanícené. Bolest se projevuje při každém mrknutí. Je citlivé na dotyk a stav se zlepšuje přiložením teplého obkladu.

Pokud je přítomno zatvrdnutí bez zjevného hnisání, je indikován lék Staphysagria 9C. Víčko většinou svědí, může být doprovázeno prasklinkami v koutku oka. Tento lék je také základním lékem na léčbu vlčího zrna.

Léky používáme podle akutnosti stavu 2-3x denně 5 granulí. Pokud během 3-4dní nedojde k zlepšení, je vhodné postiženému pacientovi se zrnem doporučit návštěvu očního lékaře. 

PharmDr. Lenka Štýsová 

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie