Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: ŠKOLA VOLÁ



Než jsme se stačili pořádně rozkoukat, prázdniny utekly jako voda a je tady opět září. A s ním i školní povinnosti. Někteří zvládají start ve škole bez problémů, jiní to mají o něco náročnější. Po dvou měsících volna znovu usednout do školních lavic, v klidu sedět, poslouchat potichu výklad pana učitele a k tomu ještě dávat pozor, když se myšlenky stále vrací k prázdninám.

Základem pro úspěšný start je dostatek živin nejen pro hlavu, ale i pro celé tělo. Do stravy bychom měli zařadit potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny jako jsou vlašské ořechy, vejce, chia semínka a tučné mořské ryby jako je losos. Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro soustředění. Vhodně je k tomuto účelu doplňuje hořčík. Ten najdeme v avokádu, špenátu, banánech, mandlích, ovesných vločkách, pohance a třeba v čočce. Neméně důležitý je i přísun zinku a vitaminů skupiny B, C, D a E. Velké množství zinku najdeme v dýňových semínkách, špenátu, kešu a obilných klíčcích. 

I přes náročný začátek školy ale nesmíme zapomínat na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Pohyb posiluje nejen svaly a celkovou kondici, ale zlepšuje se zásobování kyslíku do všech koutů lidského těla. A když se k tomu přidají ještě sluneční paprsky, je to úžasný balzám pro tělo i duši. Každá buňka dostane svůj příděl živin a kyslíku a může znovu vesele pracovat. Pohyb posiluje i celý imunitní systém, který po návratu z prázdnin jede na plné obrátky. Setkávání se se spolužáky, které jsme neviděli celé prázdniny, plná škola dětí, které ani pořádně neznáme, to vše přispívá k velké kumulaci různých bacilů a virů, s kterými si musí imunitní systém poradit. 

A jak může pomoci homeopatie?

U psychického vyčerpání pomůže Kalium phosphoricum 15C. Působí výborně u duševního přepracování, které je často spojeno i s fyzickou únavou a bolestmi hlavy. Pokud duševní vyčerpání vede až k celkovému zpomalení a neschopnosti přemýšlet a lhostejnosti, můžeme sáhnout po léku Phosphoricum acidum 15C. Oba léky je vhodné užívat 2x denně, popřípadě podle potřeby přidat 3x denně.

Imunitu můžeme podpořit vhodnými doplňky stravy s obsahem rakytníku a betaglukanů. S podporou imunity pomůže i echinacea a laktobacily. V homeopatii máme úžasný lék na posílení - a to je Oscillococcinum. Působí protivirově a lze jej užívat jak od prvních příznaků, ale také preventivně. Preventivně se podává 1x týdně celá tuba od začátku září. Tento lék můžeme doplnit lékem Echinacea 5C. ten se užívá vždy po týdnech - jeden týden 1x denně a druhý týden vynechat. Takto střídáme celý podzim a zimu. Tuto dvojici homeopatických léků doplňuje lék Silicea 15C. užívá se 1x týdně a úžasně posiluje účinek kombinace Oscillococcina s Echinaceou.

Září je spojeno také se začátkem různých pravidelných sportovních kroužků. O prázdninách bylo spoustu času na pohyb, ale také na odpočinek. Nyní ale do volného času zasahuje škola a příprava na ni. Proto je vhodné nezapomenout na lék Arnica montana 9C. pomůže s rychlejší regenerací svalů a únava rychleji zmizí. Alespoň po dobu, než si na nový režim tělo přivykne.

PharmDr. Lenka Štýsová

Četli jste také?

HOMEOPATIE ZA TÁROU: TRAMPOTY VÝLETNÍKŮ

HOMEOPATIE ZA TÁROU: CHRAPOT

HOMEOPATIE ZA TÁROU: JEČNÉ ZRNO

HOMEOPATIE ZA TÁROU: KRČNÍ PÁTEŘ

Zpět

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie