Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHOMEOPATIE ZA TÁROU: STRES I.Celospolečenských a celosvětových problémů narůstá a my jsme o nich díky moderním zpravodajským technologiím každý den informováni. Většina z nás se v posledních čtyřech letech musela vyrovnávat s psychickými i fyzickými dopady covidové pandemie. Přišla válka do Evropy. Přinesla nám obavy a nejistoty, které nás zasáhly nejen psychicky, ale promítají se i do ekonomických a profesních stránek života.

Jaká pravidla je vhodné zavést, aby na tom psychika byla lépe? A v jakých případech je možné ji podpořit homeopatií? Takovým tématům se věnovalo lednové neformální setkání s novináři, které pořádala Homeopatická lékařská asociace (HLA). Na tiskovém brífinku, který vedla manažerka HLA Lucie Nestrašilová, o stresu promluvila MUDr. Ilona Ludvíková, praktická lékařka, stomatoložka, předsedkyně HLA a lektorka mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH.

Podle MUDr. Ludvíkové čelíme nyní přemíře negativních a znepokojujících informací, na které není lidské tělo adaptované: „Lidské tělo je nastavené pouze na určitý přísun informací. Ve chvíli, kdy je objem katastrofických scénářů několikanásobně větší, aniž bychom chtěli, podprahově se stresujeme. A to i informacemi, se kterými nemůžeme nic dělat a z nichž se nás některé ani nedotýkají," vysvětluje lékařka a dodává: „Ve chvíli, kdy tělo nezvládá stres vstřebávat, řekne „STOP", rozumová část se odpojí od fyzické, stresovou situaci přejde, adaptuje se na ni, a neřeší ji. Začíná být k podnětům pasivní, a to je v dlouhodobém horizontu chyba."

Cesta k lepšímu zvládání stresu: návrat k přirozenému fyzickém biorytmu

1. Třídit informace pro lepší zpracování - rozlišovat, jaké informace jsou důležité a jaké naopak nedůležité, vyhýbat se každodennímu zpravodajství a nepouštět k sobě negativní informace, které neumíme ovlivnit a které se nás netýkají; jít si místo toho třeba zacvičit.

2. Soustředit se na to, co jíme a co pijeme - v období stresu je třeba vynechat tučná a pro organismus z hlediska zpracování náročná jídla, soustředit se na pitný režim, jíst hodně ovoce, zeleniny a lehčí zdravou stravu a ulevit tím trávení - platí to nejen ve stresu, ale i v nemoci (pokud jste na dovolené, dopřejte si, ale pokud přijde nemoc či stres, je třeba tělu ulevit - pomocí lehké, snadno stravitelné a zdravé stravy).

3. Navrátit zpět do svého těla rytmus a pohyb - tanec, pravidelný pohyb, vycházky; působí pozitivně nejen psychicky, ale i fyzicky.

4. Zaměstnávat své smysly - je potřeba se o ně starat, a to kvůli ukládání důležitých emočních okamžiků (covid byl v tomto velmi těžký a zablokoval vnímání smyslů - lidé přišli na nějakou dobu o čich a o chutě - nejvíc byli zasaženi teenageři - kteří zůstali ze dne na den zavření doma, nemohli prožívat život s vrstevníky, a svými smysly poznávat, zažívat první lásky a vztahové emoce).

5. Postarat se o správný dech - každé ráno, když se vzbudíme, nastartovat den dechových cvičením - 4 x 4 doby tzv. „BOX BREATHING" neboli „krabicové dýchání": 4 doby nádech, 4 doby zadržení dechu, 4 doby výdech, 4 doby zadržení dechu (opakování celkem 8krát) - pomáhá přenastavit tlakové poměry v hrudníku, vhodné na srdce a kardiovaskulární systém, jediná cesta, jak se dají rozumem ovlivnit vnitřní orgány, jak rehabilitovat a poradit si po virózách; pravidelné dechové cvičení je vhodné doplnit krátkým protažením, jógou.

Jak může pomoci v krizové situaci homeopatie

Každá krizová situace působí na každého člověka jinak. To, jak jsou emoce intenzivní, a jak je dotyčný vnímá, záleží na citlivosti a nastavení osobnosti člověka.

„Devadesát procent homeopatické péče je o vyladění těla, aby fungovalo co nejlépe. Zdraví je veličina neustále proměnlivá v čase. Celkové zdraví je ovlivněno emocemi, které prožíváme - je potřeba s nimi dobře pracovat a správně je zpracovávat, aby se neukládaly v těle a neblokovaly správnou funkci pohybového aparátu," vysvětluje MUDr. Ludvíková.  

Jaké homeopatické přípravky doporučit?

  • Causticum 15 C

- pro pacienty, kteří mají úzkosti a strach nejen o sebe samotné, ale i o blízké, o celé lidstvo a o osud celé planety

- pro lidi trpící syndromem prázdného hnízda

- dávkování: 5 granulí 1 x denně navečer

  • Aconitum napellus 15 C

- lidé ohrožení v oblasti osobního bezpečí, v krizové situaci se musí schovat, omezí kontakty a trpí večerní úzkostí

- dávkování: 5 granulí 1 x denně večer

  • Gelsemium sempervirens 30 C

- v případech paralýzy, neschopnosti cokoliv udělat, reagovat na situaci jakýmkoliv činem

- dávkování: 5 granulí 2 x denně, ráno a večer

  • Arsenicum album 15 C

- pro úzkostné typy, lidi, kteří prožívají vše intenzivně, necítí se dobře a mají strach z nemocí, z kontaktu s lidmi

- tyto úzkosti vygradovaly v covidovém období

- dávkování: 5 granulí 1 x denně večer, dlouhodobě, minimálně 3 měsíce

Podle MUDr. Ludvíkové je třeba ke zdraví přistupovat komplexně, a ne pouze z pohledu jedné lékařské metody či odbornosti.

„Homeopatie je v tomto případě velmi užitečná, praktický lékař má totiž příležitost se pomocí homeopatie o pacienta lépe postarat a pomoci mu vyřešit jeho zdravotní problém. Často se pak vyhne dalším odborným vyšetřením, na které se dlouhé měsíce čeká. Díky tomu, že si praktičtí lékaři doplní portfolio svých lékařských možností o homeopatické léky a naučí se s nimi pracovat, rozšíří se jim terapeutické možnosti zejména u funkčních psychosomatických potíží. Pomohou tím spoustě pacientů, kteří by pasivně čekali na odbornou péči," uzavírá MUDr. Ilona Ludvíková.

-red-

Zdroj: Setkání s novináři organizované Homeopatickou lékařskou asociací, 25. 1. 2024

 

....................................

V dalším pokračování problematiky stresu připomene MUDr. Ilona Ludvíková, že jeho zvládání záleží zejména na citlivosti a nastavení osobnosti člověka. Ukáže, že lidé trpící stresem, se dají rozdělit do tří základních skupin. Trápí vás spíš pracovní nebo rodinný stres?

Sledujte pravidelně Magazín Healthcomm...

JAK NA DETOX A PREVENCI JARNÍ ÚNAVY

JÓGA V DENNÍM ŽIVOTĚ

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie