Cookie Consent by Free Privacy Policy website


HOMEOPATIE ZA TÁROUChronická rýma je rýma, která se opakovaně vrací. Většinou trvá déle než tři měsíce a není součástí jiné běžné nemoci. Příčin chronické rýmy může být několik. Jedním z nejčastějších důvodem bývá alergie, změny na nosní sliznici - polypy nebo opakované infekce. Sliznice v nosu je oteklá, nosní dírky se střídavě ucpávají a nemocný je nucen většinou dýchat ústy. Občas se může objevit i malé množství sekretu z nosu. Při snaze uvolnit nosní dírku smrkáním může zvýšený tlak v nosní dutině přivodit praskání žilek v nosní sliznici a následné krvácení z nosu. U zduřelé sliznice se častěji setkáme i s možností infekce.

Často si nemocný může chronickou rýmu přivodit sám častým používáním nosních kapek. Kapky používané na ucpaný nos stahující cévy v nosní sliznici. Zúžením cév dojde ke snížení otoku nosní sliznice. Účinek kapek je ale silně návykový a nutí k další a další aplikaci, která je již ale s menším účinkem. Stažené cévy špatně vyživují nosní sliznici a často dochází k její atrofii. Sliznice se ztenčuje, v nose je sucho a objevuje se pálení v nose. Může dojít i k narušení nosní přepážky.

U léčby je důležité odstranit příčinu, pokud to tedy lze. U alergicky podmíněné rýmy je základem snaha o odstranění alergenu a protialergická léčba pomocí vakcín. Alergickou odpověď organismu je možné snižovat tabletami proti alergii a nosními kortikoidy. Nedílnou součástí je i používání nosních sprejů s mořskou vodou, které sliznici očišťují a pomáhají ji zvlhčovat. Zvýšení vlhkosti vzduchu v místnosti pomocí zvlhčovače a častého větrání pomáhá zlepšit stav nemocného.

Chronická rýma se může vyvinout jako následek neléčené akutní rýmy, kdy zánět v nosní sliznici může přejít do chronického stavu.

V případě překážky v nosní dutině je nutný chirurgický zákrok, v některých případech je možné u zduřené sliznice použít laserové odstranění. 

Možnosti použití homeopatie se vždy odvíjí od příčiny vzniku chronické rýmy. U opakovaných zánětů lze použít lék Silicea 15C, který pomáhá zaléčit nosní sliznici. Podává se 1-2x denně 5 granulí.

U alergického původu můžeme potížím ulevit léky na alergii. Poumon histamine 15C má celkový účinek na alergické potíže. Jeho efekt je komplexní a ovlivňuje několik aspektů alergické reakce. Užívá se 1x denně dlouhodobě. U alergií na pyly trav a stromů je vhodnější lék Pollens 15C.

V případě, že suchou nosní sliznici doprovází ucpaný nos v noci, může ulevit lék Nux vomica 9C.

Suchost v nose a pocit sevření kolem kořene nosu je typická pro lék Sticta pulmonaria 9C.

Ferrum phosphoricum 9C se přidává v případě častého krvácení z nosu.

Uvedené léky mohou ulevit od potíží, ale v případě chronické rýmy je vždy vhodná konzultace s lékařem.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

SVĚTOVÝ DEN BEZ TABÁKU

Před silnou závislostí, kterou vyvolává nikotin nejen v cigaretách, varují odborníci u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten připadá na 31. května. Při intenzivní léčbě pod dohledem specialistů nekouří po roce přibližně 35 % kuřáků. Možnosti této léčby hrazené ze zdravotního pojištění loni využilo jen 692 kuřáků, tedy pacientů s diagnózou F17. Závislost na nikotinu vzniká podle odborníků již u dětí. Typický věk pro první cigaretu je 10–12 let.

KVĚTNOVÉ STUDIO EDUCOMM

V květnovém vydání Studia Educomm uvidíte rozhovor na téma odvykání kouření s Mgr. Michaelou Dobrou, s PharmDr. Josefem Suchopárem se podíváte na interakce léků s potravinami a na aktuální téma elektronických poukazů jsme položili několik otázek PharmDr. Kopeckému z ČLnK. Absolvováním získáte 25 edubodů.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Letošní 14. ročník osvětové kampaně s názvem Týden štítné žlázy a podtitulem Rozumíte řeči štítné žlázy? se koná od 25. do 31. 5. a zaměří se na komunikaci mezi lékařem a pacientem. Cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o poruchách štítné žlázy, což může lépe a včas diagnostikovat pacienty, kteří o svém onemocnění nevědí. Kampaň rovněž boří zakořeněné mýty o nemoci. V ČR je projekt, který podporuje společnost Merck, odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP. Více informací na www.tydenstitnezlazy.cz.

MONKEYPOX

Virus opičích neštovic byl poprvé objeven v roce 1958. Jde o zoonotické onemocnění vyvolané virem rodu Orthopoxvirus z čeledi Poxviridae. K přenosu na člověka dochází při kontaktu s infikovaným zvířetem, člověkem nebo kontaminovaným materiálem. Virus se do těla dostává dýchacími cestami, sliznicemi a při poranění kůže. Z Evropy, USA a Austrálie je zatím v květnu hlášeno cca 100 případů nemoci, první nakažený v Česku zůstává v izolaci v ÚVN Praha.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

CELOSTNÍ MEDICÍNA
METABOLICKÁ ONEMOCNĚNÍ
PSYCHOLOGIE