Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHORMONY A ŽENY 1. - PUBERTAŽeny u nás žijí asi o šest let déle než muži, tvrdí statistiky. Během života projdou dvěma, ale obvykle třemi hormonálními změnami, které někdy mohou způsobit zdravotní komplikace.

Loni se u nás narodilo 112 tisíc dětí, téměř polovina holčiček. 

Puberta - první hormonální vlnění

Je tu rozvoj sekundárních pohlavních znaků a nástup menstruace kolem 13. roku věku. 

„Pokud se menstruační krvácení nedostaví do 15 let, anebo se objeví růst prsů před 8. rokem života," je dobré poradit se odborníkem," radí doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., gynekolog a porodník, a také předseda České menopauzální a andropauzální společnosti. 

Dva z možných problémů

Extrémní rozestupy mezi jednotlivými menstruacemi může způsobit syndrom polycystických vaječníků; tato nemoc bývá často spojena s obezitou nebo nadprodukcí testosteronu a bývá příčinou akné, nadměrného ochlupení i snížené plodnosti. Jednou z cest, jak napravit tyto potíže, je redukce hmotnosti a užívání léků na diabetes (metformin, kyselina inositolová).

Mnoho mladých žen nemá z menstruace radost, je jich prý 30 až 50 procent. Primární dysmenorea (potíže už od první menstruace) je vyvolaná nadprodukcí prostaglandinů a projevuje se bolestí v podbřišku, bolestmi hlavy, nevolností a zvracením nebo průjmem anebo i kolapsovým stavem. Primární dysmenoreu mohou způsobit i vývojové vady - septum v pochvě, stenóza děložního hrdla. Pomocí minimálně invazivní chirurgie je možné některé vady nejen odhalit, ale i ošetřit. Další možností je užívání léků na bolest, které snižují tvorbu prostaglandinů, a také některé typy fytoterapie, které ovšem podle doc. Forejta zatím nemají naprosto přesvědčivé účinky.

Antikoncepce

Už brzy po této době může dívka v případě potřeby uvažovat o některém typu antikoncepce, ale tady je nutné jednak pečlivé zvážení, jednak vyšetření včetně rodinné anamnézy a konzultace s gynekologem.

Akné

Období dospívání s hormonální nerovnováhou přináší některé nepříjemné vnější projevy, například akné. Existuje řada možností, jak jeho projevy aspoň ztlumit; kromě různých kosmetických přípravků je první pestrá vyvážená strava a správný pitný režim včetně minerálek - hydratace pleti je v těchto případech základ pro její vzhled.

Stravování je v tomto období základ

Dospívající dívky často řeší svou postavu a s oblibou zkoušejí nejrůznější diety, protože je časopisy a internet zásobují obrázky modelek (fotoshop umí divy), kterým se chtějí podobat. Hodně záleží na rodinné atmosféře a stravovacím stylu, který nedovoluje vynechávat zdravé tuky. Je vhodné připomenout, že je to právě cholesterol, který je výchozí látkou pro tvorbu pohlavních hormonů. Nízký příjem tuků může způsobit i ztrátu menstruace.

„Děvčata chtějí mít ‚svobodu' stravování, některé si kromě módních výživových trendů oblíbily energetické nápoje a slazené limonády," říká podle svých zkušeností nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS., a potvrzuje, že by rodiče měli jít dětem správným příkladem. Vysvětlit jim nutnost vyvážené pestré stravy a pravidelné fyzické aktivity. 

Rychlý růst v tomto období přináší vyšší nároky na některé významné složky výživy - bílkoviny, vápník, hořčík, selen, jód, vitaminy C, A a B2.

S ohledem na ztráty krve menstruací je vhodné pamatovat i na železo a vitamin B12.

Mgr. Jana Ulíková

Příště: Hormony a ženy 2. - TĚHOTENSTVÍ

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie