Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyHORMONY A ŽENY 2. – TĚHOTENSTVÍDruhou nejdůležitější hormonální změnou prochází organismus ženy v těhotenství. Toto období končící porodem se dá označit za zázrak, a to i proto, že tělo, hormony a metabolismus umějí skvěle spolupracovat.

Ten zázrak se u nás každý rok opakuje více než stotisíckrát, a to - když raději nepočítáme porody doma - v třiadevadesáti našich porodnicích. 

„V období, kdy chce žena otěhotnět," říká porodník doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D., „musí být hormony ve správné souhře. Zralá vajíčka se uvolní a dostanou do dělohy přesně v době, kdy je její sliznice dobře připravená, a to díky ideální hladině progesteronu a správné funkci štítné žlázy."

Ve vaječnících vzniká žluté tělísko, které zabraňuje další menstruaci a produkuje progesteron. Později tuto funkci přebírá placenta, které se stane dočasným endokrinním orgánem a jakýmsi výrobcem těhotenských hormonů. A právě díky placentě se zvyšuje hladina progesteronu a estrogenu, a ta zůstává vysoká až do porodu.

Komplikace v těhotenství nebo před ním

Tyto vysoké hladiny hormonů (progesteronu a estrogenu) mohou v tomto období způsobit nevolnosti, otoky nohou, varixy a hemeroidy, ale třeba i infekci močových cest. Vyšší hladina estrogenu má u těhotných vliv na zvýšení krevního tlaku, vyšší hladina progesteronu tlumí činnost střev a způsobuje zácpu. V této době je nutné myslet na dostatek tekutin, které podporují trávení. Nedostatek progesteronu může způsobit i potrat nebo předčasný porod.

Hormony se vzájemně ovlivňují - pozitivně, ale někdy i negativně. Cílové buňky, k nimž hormony putují, buď způsobí vyšší produkci hormonů, nebo naopak jejich utlumení. Na tomto principu funguje například i klinické zjišťování problémů s otěhotněním: pacientce je podán určitý synteticky připravený hormon, a pak se testuje, zda se vytvoří ženské pohlavní hormony. Pokud ne, nastupují další testy směřující k poznání jedné z možných příčin neschopnosti otěhotnět.

Dva tělní oběhy

Biochemička RNDr. Michaela Bebová, spolupracovnice AquaLife Institutu, připomíná, že především v tomto období (a pak také u seniorů) je velmi důležitý dostatečný příjem tekutin; dva tělní oběhy potřebují dostatečně hydratovat, udržet správnou tekutost krve a také doplňovat plodovou vodu. 

„V této době se kromě čisté vody hodí konzumovat slabě a středně mineralizované přírodní minerálky. Z jejich obsahu se v této době výrazně uplatňuje hořčík; jednak ho organismus během těhotenství vylučuje větší množství a je třeba jej doplňovat, jednak má význam pro dělení a růst buněk embrya a společně s vápníkem je důležitý pro dětské kosti," připomíná biochemička. 

Ne mnoho, ale kvalitně

Možná se řada z nás pamatuje na rady našich babiček, které nám říkaly - musíš jíst za dva! Dnes víme, že to neplatí.

„Budoucí maminka by měla jíst pravidelně v menších dávkách, ovšem kvalitní stravu," doporučuje nutriční terapeutka Věra Boháčová, DiS.

1. trimestr:

„V této době jsou důležité především plnohodnotné bílkoviny, v tomto případě bílkoviny především živočišného původu, které jsou nezbytné pro vývoj plodu i pro nastávající maminku. Vegetariánské stravování není v tomto období dobrou volbou. Kromě bílkovin je důležité železo jako prevence anémie, omega 3 mastné kyseliny pro vývoj nervové soustavy plodu a kyselina listová, která je prevencí poruch nervové trubice - rozštěpů patra a páteře," zdůrazňuje nutriční terapeutka.

2. trimestr:

Plod už intenzivně roste, a tak potřebuje energii a živiny, vápník, hořčík, jód a železo. Dostatečná konzumace mléčných výrobků je prevencí odvápnění kostí nastávající maminky, hořčík pomáhá proti křečím, ryby a jód jsou důležité pro hormon štítné žlázy plodu, k pití kromě vody již citované minerálky.

3. trimestr:

Pro toto období platí všechny uvedené údaje, a také konzumace vlákniny a vitaminu D, který napomáhá správnému vstřebávání vápníku. Pro imunitní systém a tvorbu inzulinu je nezbytný vitamin C, omega 3 mastné kyseliny a zinek. 

Co omezit a co vyloučit

Vyloučit ze stravy syrové maso a syrová vejce, výrazně omezit uzeniny a cukr, nepasterované mléčné výrobky a potraviny s obsahem plísní, a to raději i těch ušlechtilých. Pozor i na bylinné čaje, vhodné jsou ty, které jsou určené přímo těhotným a kde je garantováno bezpečné složení. Sycené nápoje mohou být důvodem nadýmání a pálení žáhy.

Samozřejmostí je v tomto období vyloučení alkoholu, nápojů s chininem a také velkého množství kávy.

Mgr. Jana Ulíková

Příště: Hormony a ženy 3. - MENOPAUZA

Neuniklo vám?

HORMONY A ŽENY 1. - PUBERTA

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie