Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyIMUNITA OD A DO ZKdyž určitou problematiku umíme dobře uchopit, pokud považujeme stav či obsah za kompletní nebo výčet přístupů a řešení za komplexní, říkáme, že to známe od A do Z. Látky, které nám pomohou k harmonizaci našeho imunitního systému, nám postupně od A do Z představí PharmDr. Tomáš Arndt.

„V těchto sloupcích bych se rád věnoval některým vitaminům, minerálům či léčivým rostlinám, které tak či onak mohou přispět posílení imunitního systému. Každou látku bych stručně charakterizoval a zmínil, v čem konkrétně může být prospěšná, " říká autor.

Připomeňme si měsíc po měsíci na Magazínu abecedu naší imunity...

A a B ZDE

C a Č ZDE


DUBEN: D, E

Divizna velkokvětá
Divoký pomeranč
Dřišťál obecný
Ergokalciferol
Echinacea purpurea
Eleuterokok ostnitý


Divizna velkokvětá (Verbascum multiflorum) je výrazná, až dva metry vysoká rostlina, patřící do čeledi krtničkovitých - Scrophulariaceae. Je známá svým hroznem výrazných žlutých květů. Obsahuje řadu důležitých obsahových látek, ze kterých je možné zmínit polysacharidy (kyselina uronová, galaktóza a arabinóza), žluté barvivo krocetin, slizy, třísloviny flavonoidy (rutin), saponiny, iridoidy (aucubin, catalpol), karotenoidy, glykosidy lignanů. Všechny jsou obsaženy v květu rostliny.

Z nich některé přispívají k posílení imunitního systému. Jedná se zejména o karotenoidy a flavonoidy, které patří k antioxidantům. Tyto látky ochraňují náš organismus před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí. Flavonoidy, navíc zesilují účinek vitaminu C. Obsažené saponiny mají antimikrobiální vlastnosti, posilují ochranu před plísněmi, bakteriemi a viry. Navíc zlepšují imunitní funkci stimulací produkce T-buněk.

I obsažené slizy jsou užitečné. Při kašli mírně dráždí dýchací cesty. To se využívá společně s účinkem saponinů a flavonoidů (reflektoricky zvyšují bronchiální sekreci). Používá se při suchých zánětech dýchacích cest spojených s dráždivým, neproduktivním kašlem. To má využití při kašli, černém kašli, zánětu průdušek, astmatické bronchitidě nebo chrapotu.

Divoký pomeranč (Pomerančovník hořký, Citrus aurantium). Pomerančovník hořký (Citrus aurantium,), také známý pod jménem bigaradie, divoký pomeranč nebo Bitter orange, je obdobou našeho známého pomeranče. Má bílé květy a oranžové plody. Jsou z něj využívány listy, výhonky, květy a slupky (oplodí) plodů. Z jeho listů, výhonků a slupek se destilují silice. Ty se pak používají při přípravě lihových tinktur. Hlavní obsažená látka je synefrin, ta ale neovlivňuje imunitu. Je svou chemickou strukturou blízká adrenalinu a efedrinu a působí centrálně.

Z dalších látek obsahuje zejména bioflavonoidy, hesperidin, naringenin, hořčiny, silici s obsahem limonenu, linalolu a geraniolu. Hesperidin, naringenin a flavonoidy působí jako antioxidanty, flavonoidy navíc posilují účinek vitaminu C. Důležité je působení obsaženého flavonoidu hesperidinu, které působí proti otoku a posiluje imunitu. Obsažené látky působí i protizánětlivě. Čaj z pomerančovníku divokého se v přírodní medicíně používá k detoxikaci a posílení celého organismu. 

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) patří do čeledi dřišťálovité (Berberidaceae). Důležitý je obsah alkaloidů, jako oxyacanthin nebo berberin. U berberinu někteří odborníci zmiňují, že působí proti řadě původců infekcí, jako jsou stafylokoky, streptokoky, původce průjmových onemocnění (např. salmonela, úplavice), infekcí močových cest (Escherichia coli) a na další mikroorganismy způsobující infekční onemocnění.

Z dalších látek obsahuje třísloviny, pryskyřice, silice, cukr, škrob, pentosu nebo flavonové sloučeniny. V plodech můžeme nalézt četné kyseliny (nejvíce kyselina jablečná, citronová a vinná) a významné množství vitaminu C a K. Vzhledem k obsahu alkaloidů, je třeba užívat obsažený berberin či dřišťál jako takový pouze v doplňcích stravy. Je ale třeba vyvarovat se právě v našich podmínkách rostoucího dřišťálu obecného (a samozřejmě i dalších rostlin tohoto druhu). 

Ergokalciferol a cholekalciferol (vitamin D2 a D3)

Vitamin D je látka, která je v současnosti velmi často zmiňována. Vitamin D je vlastně souhrnné označení pro steroidní hormonální prekurzory, známé pod názvem kalciferoly. Je důležité si uvědomit, že existuje ve dvou formách: jako ergokalciferol (D2) a cholekalciferol (D3). Vitamin D2 se vyskytuje zejména v rostlinách, kdežto vitamín D3 je v živočišných zdrojích. Vitamin D2 se v organismu mění na D3. Vegetariáni a vegani musí mít na mysli, že abychom dostali do těla dostatečné množství aktivního vitaminu D2, je ho potřeba mnohonásobně větší množství než živočišného vitamínu D3.

Obecně je vcelku známo, že vitamin D3 společně s parathyroidním hormonem (parathormonem) napomáhají regulovat hladiny vápníku a fosfátů v organismu. Pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu a je důležitý pro pevnost zubů a kostí.

Vitamin D je ovšem také důležitý pro funkci imunitního systému. V těle se naváže na specifický receptor. Tento receptor je přítomen ve všech buňkách imunitního systému, zejména v tzv. antigen prezentujících buňkách a T-lymfocytech. V případě přirozené (nespecifické) imunity vitamin D aktivuje změnu monocytů na makrofágy a blokuje uvolnění protizánětlivých cytokinů a chemokinů. V případě druhé, adaptované (nespecifické) imunity je vitamin D důležitým a hlavním aktivátorem tohoto druhu imunitní odpovědi. Pokud nemáme dostatek vitaminu D, nedojde k aktivaci T-lymfocytů. Ty jsou významné, protože plní důležité imunitní funkce-například likvidují nádorové buňky nebo buňky napadené viry. 

Echinacea purpurea (Třapatka nachová) je léčivá rostlina, která je oblíbená jednak při prevenci v období chřipkových epidemií, ale i jako doplněk léčby nachlazení a chřipek. Obsahuje celou řadu zajímavých přírodních látek, jako silice, ß-sitosterol, mastné kyseliny - palmitová a linolová, fenolické látky a polysacharidy. Důležitými látkami jsou echinakosidy, což jsou deriváty kyseliny kávové. Cukerná frakce obsahových látek této rostliny je používána jako imunostimulans. Odborníci zjistili, že lipofilní frakce (hlavně alkylamidy, dále polyacetyleny a éterické oleje) je účinnější, než část hydrofilní. Hlavní význam mají alkylamidy. Jejich přesný mechanismus účinku není znám. Někteří odborníci předpokládají, že jsou strukturálně podobné s endogenním ligandem kanabinoidních receptorů. Na ně se navážou, a to by mělo vysvětlit jejich imunostimulační účinek.

Echinacea se doporučuje užívat při prvních příznacích nachlazení a měla by se dále užívat sedm až deset dnů. K možným nežádoucím účinkům patří alergie na tuto rostlinu, gastrointestinální potíže, sucho v ústech, ústní vředy a nespavost.

K dalším zástupcům z rodu třapatek patří Echinacea angustifolia (třapatka úzkolistá) nebo Echinacea pallida (třapatka bledá). Echinacea se nesmí užívat při chorobách autoimunitního původu.

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) patří svými účinky do skupiny tzv. adaptogenů. Adaptogeny jsou skupina látek, které mají komplexní účinek, hlavně pomáhají obnovovat energii, povzbuzovat celkové zdraví, zlepšovat paměť či zlepšují přizpůsobení organismu stresu. Někdy se u něj můžeme setkat se zavádějícím označením sibiřský ženšen. Je to proto, že je svým účinkem blízkým ženšenu všehoj (Panax ginseng) a roste na Sibiři.

Mezi důležité obsažené přírodní látky patří tzv. eleuterosidy (velká skupina), dále deriváty kyseliny benzoové, polysacharidy, tokoferoly, sesamin nebo syringin. Tokoferoly (vitamin E) patří mezi antioxidační látky. Extrakt z kořenů této rostliny (mimo jiné) zvyšuje počet lymfocytů a fagocytární aktivitu. Rovněž inhibuje viry RNA-typu (humánní rhinovirus, respiratorní virus, influenza A virus). Na druhé straně není však účinný na DNA-viry, jako je adenovirus nebo herpes simplex typ-1. Obsažené látky sesamin a syringin (patří do skupiny lignanů) mají imunostimulační efekt. Eleuterokok jako adaptogen je vhodným tonizujícím prostředkem při dlouhodobých vlivech přepracovanosti, rekonvalescenci po nemocech a operacích a při pobytu v zdraví škodlivém prostředí.

Nesmí se užívat současně s digoxinem a sedativy (zejména barbituráty, které se ale v současnosti předepisují vzácně). Nesmí se užívat při tzv. spánkové apnoe, narkolepsii, vysokém krevním tlaku a dále v období těhotenství a kojení.

PharmDr. Tomáš Arndt

ABECEDA HOMEOPATIE

Homeopatické léky jemně stimulují organismus tak, aby všechny systémy těla byly v rovnováze, aby se zmobilizovala vnitřní síla těla a celý náš imunitní systém. Tuto léčebnou metodu lze použít bez omezení věkem, u těhotných, kojících, dětí i starších osob. Průvodcem homeopatií od A do Z je PharmDr. Lenka Štýsová.

D - Drosera - Drosera rotundifolia

Lék Drosera se vyrábí z drobné rostliny Drosera rotundifolia - rosnatky okrouhlolisté. Je to masožravá rostlina. Chloupky na listech vylučují na polapený hmyz tekutinu, která obsahuje pepsin na lepší strávení. Po požití se objevuje podráždění sliznic a dýchací potíže. Na tyto potíže se v homeopatickém ředění používá nejčastěji.

Katarální podráždění sliznice s pocitem šimrání v hrtanu způsobuje kašlací reflex. Pocit šimrání jakoby pírkem je celkem typickým příznakem pro tento lék. Podráždění sliznice může přecházet až ve spastický kašel, kdy se objevuje sevření na prsou. Kašel se většinou zhoršuje v noci a v teple postele při zahřátí, při mluvení. Příznaky se zlepšují pohybem a tlakem dlaní na hrudník. Při záchvatu kašle se může objevit až cyanóza v obličeji. Lék se užívá podle rytmu záchvatů kašle.

D - Dulcamara - Drosera rotundifolia 

Dulcamara se vyrábí z rostliny Drosera rotundifolia - z lilku hořkosladkého. Tato rostlina roste ve vlhku na březích potoků. Obsahuje saponiny a glukoalkaloidy. Působí na sliznice, lymfatický systém i svaly a kůži.

Sliznice mohou produkovat žluto zelený sekret. Naprosto typickým znakem pro tento lék je zhoršení ve vlhku a chladu. Po prochladnutí, při dešti, v mlze...Mezi nejčastější potíže, na které se Dulcamara používá, patří ucpaný nos, pocit zahlenění a potřeba si neustále odkašlávat. Potíže se vždy objevují s příchodem deštivého a mlhavého počasí. S úspěchem jej lze podat i při bolesti svalů a šlach v chladném a vlhkém počasí nebo po promoknutí čí zpocení. Na kůži se může projevovat buď svědivá mokvající vyrážka či ekzém, kterému nesvědčí studená voda, nebo jako široké, měkké bradavice.

Pokud se respirační potíže objevují pravidelně v období podzim-zima, je možné lék užívat 2x týdně preventivně.

E - Echinacea 

I v homeopatické ředění využíváme lék Echinacea 5C k posílení celkové imunity. V nízkém ředění má imunostimulační a protizánětlivé účinky. Velice dobře doplňuje i klasickou léčbu vytrvalého hnisání. Doplňuje a podporuje lék Silicea.

E - Euphasia - Euphrasia officinalis

Tento lék se získává z rostliny Euphrasia officinalis - ze světlíku lékařského. Obsahuje silice, alkaloidy a steroly, které působí na oči. Způsobují především zánět a podráždění očí a nosu. Při podráždění očí dochází k silnému dráždivému slzení, které je spojeno se zarudnutí spojivek, a k otoku očních víček. Při zasažení nosu se objevuje hojný, ale nedráždivý vodnatý sekret. V homeopatickém ředění se nejčastěji používá při téměř jakémkoliv podráždění spojivek, u kterého dochází k dráždivému slzení. Většinou je doprovázeno pocitem písku v očích a pálením očí. Ke zlepšení dochází v klidu a temnu. Sluníčko, horko a vítr příznaky zhoršují. S úspěchem lze přidat k léčbě nejen alergií, které zasahují oči - pyly a sena, ale i při virózách, které mají přidané potíže s podrážděním očí.

PharmDr. Lenka Štýsová

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024, když byla vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vzešly z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců v nezávislém průzkum Randstad Employer Brand Research. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v ČR. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY 25.–31. KVĚTNA

Letošní 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy nese podtitul „Táhneme za jeden provaz“. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o různých formách poruch štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat ty, kteří o své nemoci nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Endokrinologů je nedostatek, proto se o nemocné stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů. V České republice je Týden štítné žlázy odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a podpořen společností Merck.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY