Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK ALKOHOL OVLIVŇUJE CUKROVKUMáme tu čas vánočních a silvestrovských oslav, firemních večírků a rodinných setkání. V naší zemi se oslavy pojí s popíjením alkoholu, který patří k místní kultuře jako pěna k pivu. A kdo nepije, je často považován za podivína, který kazí zábavu. Bohužel, někdy není ve společnosti uznanou omluvou ani onemocnění diabetem.

Vzdorovat společenskému tlaku je sice těžké, ale kdo si nastaví jako prioritu své zdraví před názorem ostatních, může odolat snadněji. A stále je tu velký rozdíl mezi přípitkem na rodinné oslavě a prohýřenou nocí s kumpány v hospodě. Stejně jako si diabetik může dát výjimečně kousek dortu nebo jinou laskominu, může si dopřát i sklenku nebo dvě.

Vybrali jsme pro vás pár tipů z webu FREESTYLELIBRE.CZ

 ........................................

Pivo, naše národní „tekuté zlato", má velmi vysoký glykemický index (110), proto po jídle velmi rychle zvedá glykémii.

Je tedy pro diabetiky ve větší míře nevhodné.

Kromě jediného případu - když poslouží jako řešení hypoglykémie.

 ........................................

Alkohol versus diabetes

Alkohol brzdí tvorbu glukózy v organismu a snadněji tak vzniká hypoglykémie. Zdaleka nejrizikovější je kombinace alkoholu a velké fyzické námahy, při sportovním turnaji nebo na túře v horách proto pivo určitě vynechejte. Alkoholické nápoje navíc obsahují cukr, a rozhodně ne málo. Půllitr piva obsahuje kromě alkoholu ještě zhruba 14 gramů sacharidů. Bohužel nealko piva často mají podíl sacharidů ještě větší.

Pod vlivem alkoholu se člověk nehlídá, což je zrovna v případě diabetu velký problém. Je potřeba alkohol správně zkombinovat s jídlem, vyřešit kompenzaci, pohlídat hladinu glykémie zejména v noci a dodržet další zásady. U sklenky vína k večeři je to samozřejmě mnohem menší problém než při divokém večírku.

Kombinace alkoholu s některými diabetickými léky navíc zvyšuje riziko vedlejších účinků. Zejména kombinace s metforminem může opravdu ohrozit váš život, proto užíváte-li tento lék, alkoholu se zcela vyvarujte. Úplně abstinovat by měli také diabetici se závažnými vedlejšími projevy nemoci, tedy s postižením periferních nervů (neuropatií), postižením zraku (retinopatií) nebo s vysokým tlakem.

Sedm doporučení pro diabetiky při pití alkoholu

 • Pijte s mírou. Toto pravidlo platí vždy a pro každého, bez ohledu na diabetes.
 • Když už, dejte si suché víno, a ještě lépe ve formě vinného střiku. Pivo nebo tvrdý alkohol obsahují více cukru a zdaleka nejnáročnější jsou pro tělo sladké likéry (například vaječný) nebo sladká a dezertní vína, typicky portské.
 • Pijete-li ve společnosti, vždy se ujistěte, že někdo ve vašem okolí ví, že jste diabetik, a že ví, jak vypadá projev hyperglykémie a první pomoc. Projevy opilosti a hypoglykémie mohou být velmi podobné, pro jistotu si proto nasaďte i speciální náramek.
 • Vždy u sebe mějte rychlé cukry. Bonbon, sladký nápoj, případně jinou formu první pomoci.
 • Kromě alkoholu pijte dostatek čisté vody. I toto pravidlo platí pro každého.
 • Nikdy nepijte nalačno, naopak zvyšte příjem sacharidů. Riziko hypoglykémie v noci snižuje i extra porce sacharidů před spaním.
 • Kontrolujte si glykémii průběžně, rozhodně před spaním a ideálně i okolo třetí hodiny ranní.
 • Zdroj:freestylelibre.cz

  Zpět

  PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

  Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

  NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

  Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024, když byla vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vzešly z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců v nezávislém průzkum Randstad Employer Brand Research. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v ČR. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche.

  TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY 25.–31. KVĚTNA

  Letošní 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy nese podtitul „Táhneme za jeden provaz“. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o různých formách poruch štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat ty, kteří o své nemoci nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Endokrinologů je nedostatek, proto se o nemocné stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů. V České republice je Týden štítné žlázy odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a podpořen společností Merck.

  DOPORUČUJEME


  JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

  ANDROPAUZA
  MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
  CHRONICKÉ ZÁNĚTY