Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK ALKOHOL OVLIVŇUJE CUKROVKUMáme tu čas vánočních a silvestrovských oslav, firemních večírků a rodinných setkání. V naší zemi se oslavy pojí s popíjením alkoholu, který patří k místní kultuře jako pěna k pivu. A kdo nepije, je často považován za podivína, který kazí zábavu. Bohužel, někdy není ve společnosti uznanou omluvou ani onemocnění diabetem.

Vzdorovat společenskému tlaku je sice těžké, ale kdo si nastaví jako prioritu své zdraví před názorem ostatních, může odolat snadněji. A stále je tu velký rozdíl mezi přípitkem na rodinné oslavě a prohýřenou nocí s kumpány v hospodě. Stejně jako si diabetik může dát výjimečně kousek dortu nebo jinou laskominu, může si dopřát i sklenku nebo dvě.

Vybrali jsme pro vás pár tipů z webu FREESTYLELIBRE.CZ

 ........................................

Pivo, naše národní „tekuté zlato", má velmi vysoký glykemický index (110), proto po jídle velmi rychle zvedá glykémii.

Je tedy pro diabetiky ve větší míře nevhodné.

Kromě jediného případu - když poslouží jako řešení hypoglykémie.

 ........................................

Alkohol versus diabetes

Alkohol brzdí tvorbu glukózy v organismu a snadněji tak vzniká hypoglykémie. Zdaleka nejrizikovější je kombinace alkoholu a velké fyzické námahy, při sportovním turnaji nebo na túře v horách proto pivo určitě vynechejte. Alkoholické nápoje navíc obsahují cukr, a rozhodně ne málo. Půllitr piva obsahuje kromě alkoholu ještě zhruba 14 gramů sacharidů. Bohužel nealko piva často mají podíl sacharidů ještě větší.

Pod vlivem alkoholu se člověk nehlídá, což je zrovna v případě diabetu velký problém. Je potřeba alkohol správně zkombinovat s jídlem, vyřešit kompenzaci, pohlídat hladinu glykémie zejména v noci a dodržet další zásady. U sklenky vína k večeři je to samozřejmě mnohem menší problém než při divokém večírku.

Kombinace alkoholu s některými diabetickými léky navíc zvyšuje riziko vedlejších účinků. Zejména kombinace s metforminem může opravdu ohrozit váš život, proto užíváte-li tento lék, alkoholu se zcela vyvarujte. Úplně abstinovat by měli také diabetici se závažnými vedlejšími projevy nemoci, tedy s postižením periferních nervů (neuropatií), postižením zraku (retinopatií) nebo s vysokým tlakem.

Sedm doporučení pro diabetiky při pití alkoholu

 • Pijte s mírou. Toto pravidlo platí vždy a pro každého, bez ohledu na diabetes.
 • Když už, dejte si suché víno, a ještě lépe ve formě vinného střiku. Pivo nebo tvrdý alkohol obsahují více cukru a zdaleka nejnáročnější jsou pro tělo sladké likéry (například vaječný) nebo sladká a dezertní vína, typicky portské.
 • Pijete-li ve společnosti, vždy se ujistěte, že někdo ve vašem okolí ví, že jste diabetik, a že ví, jak vypadá projev hyperglykémie a první pomoc. Projevy opilosti a hypoglykémie mohou být velmi podobné, pro jistotu si proto nasaďte i speciální náramek.
 • Vždy u sebe mějte rychlé cukry. Bonbon, sladký nápoj, případně jinou formu první pomoci.
 • Kromě alkoholu pijte dostatek čisté vody. I toto pravidlo platí pro každého.
 • Nikdy nepijte nalačno, naopak zvyšte příjem sacharidů. Riziko hypoglykémie v noci snižuje i extra porce sacharidů před spaním.
 • Kontrolujte si glykémii průběžně, rozhodně před spaním a ideálně i okolo třetí hodiny ranní.
 • Zdroj:freestylelibre.cz

  Zpět

  WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

  Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

  NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

  Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

  DOPORUČUJEME


  JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

  verbální komunikace
  neverbální komunikace
  empatie