Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK ALKOHOL OVLIVŇUJE CUKROVKUMáme tu čas vánočních a silvestrovských oslav, firemních večírků a rodinných setkání. V naší zemi se oslavy pojí s popíjením alkoholu, který patří k místní kultuře jako pěna k pivu. A kdo nepije, je často považován za podivína, který kazí zábavu. Bohužel, někdy není ve společnosti uznanou omluvou ani onemocnění diabetem.

Vzdorovat společenskému tlaku je sice těžké, ale kdo si nastaví jako prioritu své zdraví před názorem ostatních, může odolat snadněji. A stále je tu velký rozdíl mezi přípitkem na rodinné oslavě a prohýřenou nocí s kumpány v hospodě. Stejně jako si diabetik může dát výjimečně kousek dortu nebo jinou laskominu, může si dopřát i sklenku nebo dvě.

Vybrali jsme pro vás pár tipů z webu FREESTYLELIBRE.CZ

 ........................................

Pivo, naše národní „tekuté zlato", má velmi vysoký glykemický index (110), proto po jídle velmi rychle zvedá glykémii.

Je tedy pro diabetiky ve větší míře nevhodné.

Kromě jediného případu - když poslouží jako řešení hypoglykémie.

 ........................................

Alkohol versus diabetes

Alkohol brzdí tvorbu glukózy v organismu a snadněji tak vzniká hypoglykémie. Zdaleka nejrizikovější je kombinace alkoholu a velké fyzické námahy, při sportovním turnaji nebo na túře v horách proto pivo určitě vynechejte. Alkoholické nápoje navíc obsahují cukr, a rozhodně ne málo. Půllitr piva obsahuje kromě alkoholu ještě zhruba 14 gramů sacharidů. Bohužel nealko piva často mají podíl sacharidů ještě větší.

Pod vlivem alkoholu se člověk nehlídá, což je zrovna v případě diabetu velký problém. Je potřeba alkohol správně zkombinovat s jídlem, vyřešit kompenzaci, pohlídat hladinu glykémie zejména v noci a dodržet další zásady. U sklenky vína k večeři je to samozřejmě mnohem menší problém než při divokém večírku.

Kombinace alkoholu s některými diabetickými léky navíc zvyšuje riziko vedlejších účinků. Zejména kombinace s metforminem může opravdu ohrozit váš život, proto užíváte-li tento lék, alkoholu se zcela vyvarujte. Úplně abstinovat by měli také diabetici se závažnými vedlejšími projevy nemoci, tedy s postižením periferních nervů (neuropatií), postižením zraku (retinopatií) nebo s vysokým tlakem.

Sedm doporučení pro diabetiky při pití alkoholu

 • Pijte s mírou. Toto pravidlo platí vždy a pro každého, bez ohledu na diabetes.
 • Když už, dejte si suché víno, a ještě lépe ve formě vinného střiku. Pivo nebo tvrdý alkohol obsahují více cukru a zdaleka nejnáročnější jsou pro tělo sladké likéry (například vaječný) nebo sladká a dezertní vína, typicky portské.
 • Pijete-li ve společnosti, vždy se ujistěte, že někdo ve vašem okolí ví, že jste diabetik, a že ví, jak vypadá projev hyperglykémie a první pomoc. Projevy opilosti a hypoglykémie mohou být velmi podobné, pro jistotu si proto nasaďte i speciální náramek.
 • Vždy u sebe mějte rychlé cukry. Bonbon, sladký nápoj, případně jinou formu první pomoci.
 • Kromě alkoholu pijte dostatek čisté vody. I toto pravidlo platí pro každého.
 • Nikdy nepijte nalačno, naopak zvyšte příjem sacharidů. Riziko hypoglykémie v noci snižuje i extra porce sacharidů před spaním.
 • Kontrolujte si glykémii průběžně, rozhodně před spaním a ideálně i okolo třetí hodiny ranní.
 • Zdroj:freestylelibre.cz

  Zpět

  SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

  Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

  MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

  Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

  MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

  Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

  DOPORUČUJEME


  JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

  verbální komunikace
  neverbální komunikace
  empatie