Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK BOJOVAT S EKZÉMEM V ZIMĚ?



Někdo příchod zimy vítá, protože se těší na vánoční svátky či procházky zasněženou krajinou, pro lidi trpící ekzémem je to však nejméně oblíbená část roku. Ekzém se totiž v mrazivém počasí zhoršuje a nošení teplého oblečení může pokožku ještě více dráždit. Kůže v tomto období vyžaduje speciální péči. Úlevu mohou přinést mastné krémy, bylinné kúry či koupele z měsíčku nebo eukalyptu, které uleví od svědění a podpoří regeneraci.

Suchá a přecitlivělá pokožka je problém, který trápí velkou část populace, zvlášť v zimním období. Obvykle jde o přechodné potíže, k jejichž řešení stačí kvalitní krém a dostatečný pitný režim. Oproti tomu atopický ekzém je chronické onemocnění, se kterým lidé často musejí žít celý život. Mezi typické projevy patří svrbění, šupinatění či zčervenání kůže, na níž se mohou tvořit prasklinky. Atopickým ekzémem jsou nejčastěji postiženy děti, objeví se až u 30 procent z nich. V dospělosti je výskyt až u desetiny populace.

Proč se atopický ekzém v zimě zhoršuje?

Lidé, kteří trpí atopickým ekzémem, mají suchou kůži bez schopnosti zadržet vodu, na níž se tvoří malé trhlinky. Mezi buňkami pokožky se totiž nachází méně ceramidů, což jsou molekuly klíčové pro hydrataci pokožky. Bez ceramidů je pokožka suchá a podrážděná. Tvorba ceramidů v zimě klesá o 30 procent. Pokožce taktéž neprospívá suchý vzduch v přetopených místnostech a jeho střídání s mrazivým venkovním prostředím, neboť ztrácí více vody.

Průběh ekzému zhoršuje nejen chladné zimní počasí, ale také nošení chlupatých rukavic, šály i čepice. Důvodem je odírání o postižené místo na pokožce a následné podráždění. Nepřiměřené oblékání v zimních měsících navíc způsobuje přílišné pocení, které pro pokožku s ekzémem rozhodně není vhodné. Kůži může postihnout zarudnutí nebo svědění. 

Bludný kruh příznaků ekzému

Bariérní funkce kůže je při ekzému narušená, není schopna uvnitř zachovat vodu ani živiny a škodliviny naopak udržet mimo pokožku. Kůže vysychá a je citlivější k vnějším faktorům. Škodliviny pronikající z vnějšího prostředí následně způsobují zánět kůže, který vyvolá pocit svědění. Škrábání stav pokožky zhoršuje a vede k další ztrátě vody. Nemocný se ocitá v bludném kruhu, proto je potřeba zahájit léčbu ekzému včas.

V zimě je lepší zvolit mastnější krémy na pokožku, případně masti nebo balzámy. Zejména ruce si v zimě zasluhují obzvláště důslednou péči. Po každém umytí je důležité je jemně vysušit a následně ošetřit krémem. Dále je vhodné dbát na péči o obličej, přičemž vhodné jsou zejména masti, které neobsahují vodu a jsou určené k péči o pleť v zimním období.

Bylinky uleví od svědění

K léčbě ekzémů mohou pomoct i bylinky, důležitý je však jejich správný výběr. Existují například čisticí byliny, které podporují funkci imunity, nebo byliny protizánětlivé, jejichž účinek je uklidňující. Další možností jsou přípravky napomáhající regeneraci pokožky.

Proti svědění jsou účinné bylinné koupele z lopuchu, měsíčku, eukalyptu, pýru, tea tree, kostivalu nebo lichořeřišnice. Koupel by měla trvat přibližně 15 až 30 minut. Po ní je vhodné využít hydratační krém například z bylin pýru, kalísie nebo lopuchu. Koupele v horké vodě by ovšem neměly být příliš časté, protože to kůži také vysušuje.

Kromě zevní péče je možné byliny užívat i ve formě tinktury. „Při řešení problémů s ekzémem se musíme zaměřit na byliny, které podporují kvalitu pokožky. Patří sem lopuch, pýr nebo penízovka a pupalka. Jelikož je ekzém většinou problém související s alergií, je vhodné použít protialergické bylinné prostředky jako je gemmoterapeutikum z černého rybízu, kaliny a rozmarýnu. Na zklidnění potíráním můžeme využít mast ze čtyř bylin - měsíčku, řebříčku, lopuchu a lnice," komentuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Další ochrana pokožky v zimním období

Kromě bylinných koupelí je vhodné dodržovat i několik dalších pravidel, která společně pomohou omezit příznaky ekzému. Kůži je vhodné pravidelně zvlhčovat krémy určenými pro citlivou pleť, po koupeli osuškou netřít tělo, ale jemně ji přikládat, a využívat neparfémovaná hydratační mýdla bez alkoholu. Dobré je vyhnout se nošení nadbytečného množství vrstev oblečení a preferovat prodyšné materiály. Pomůže rovněž dodržovat pitný režim a posílit imunitu vitamíny i zdravým jídelníčkem.

Zdroj: Mgr. Jarmila Podhorná Naděje (nadeje-byliny.eu)

Zpět

JUBILEJNÍ X. ON-LINE KONGRES HEALTHCOMMU

Zveme lékárníky a farmaceutické asistenty k účasti na jubilejním, desátém 3D 360° online kongresu Healthcomm Professional – BERN. Společně se od 20. března do 22. dubna 2025 podíváme do Švýcarska, speciálně do jeho hlavního města. Během 30dní můžete studovat v jedinečném konceptu kongresu ve virtuálním světě 3D prostoru. Na účastníky čeká pečlivě vybraný odborný i doprovodný program. Program kongresu bude rozdělen do dvou samostatně akreditovaných bloků přednášek, což vám umožní flexibilně si přizpůsobit účast podle vašich časových možností. Kongres se uskuteční online na platformě www.healthcomm.cz, kde se můžete již nyní zaregistrovat a získat všechny důležité informace. Pokud při registraci zadáte kód PHAR25BE, získáte bezplatný přístup.

ROK S ČERNÝM KAŠLEM

Do ISIN bylo v období od 1.ledna 2024 do 5.ledna 2025 nahlášeno celkem 37 510 případů pertuse. Počet hlášených případů dosáhl svého maxima v 18. kalendářním týdnu roku 2024, pak lze pozorovat setrvale klesající trend nákazy. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 226 nových případů za týden. Nové případy onemocnění se stále vyskytují ve všech věkových skupinách, ale nejvíce ve věkové skupině 15 až 19 let. Nejvíce případů pertuse zatím s novým rokem hlásí kraje: Moravskoslezský, Středočeský a Ústecký. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 a 2025 bylo 27 480 osob očkováno, 3 096 osob neočkováno a u 6 934 osob informace o očkování chybí. Podle ISIN bylo onemocnění 86x přivezeno Čechy ze zahraničí.

ZÁCHYTY V RÁMCI BEZPLATNÉHO TESTOVÁNÍ

Čtyři nově zjištěné případy HIV, pět případů syfilis a dvacet devět možných záchytů žloutenky typu C, které se dále vyšetřují. To odhalily testy v rámci listopadového Evropského týdne testování na HIV a žloutenky na 90 odběrových místech ČR. Počet zájemců o testování dosáhl čísla 2.220. Akce oslovila také osoby jiných národností, včetně Ukrajinců pobývajících na našem území. Nabídky testování využilo celkem 307 cizinců. Všem pozitivně testovaným se otevřela rychlá cesta k zahájení potřebné léčby. Web věnovaný problematice HIV/AIDS www.tadyted.com poskytuje nadále základní informace přeložené do devíti jazyků.

SKONČIL KONGRES BOLEST 2024

Healthcomm Professional děkuje všem účastníkům, lektorům i partnerům dalšího úspěšného on-line kongresu - BOLEST lidského těla v souvislostech, který proběhl od 20. 11. do 19. 12. 2024. 2D tematický online kongres přilákal lékárníky a farmaceutické asistenty z celé ČR i ze Slovenska. Do studia 11 přednášek se pustilo celkem 1380 odborníků! Vyhodnocení naleznete v článku na Magazínu. V průběhu akce mohli účastníci zasílat své dotazy týkající se léčby bolesti MUDr. Marku Haklovi. Jeho odpovědi naleznete na Educommu. Další odbornou akcí z dílny Healthcomm Professional bude březnový X. 3D 360° kongres – Bern. Přihlášení bude spuštěno od 1. 1. 2025.

DOPORUČUJEME