Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK LÉPE SNÁŠET HORKO I S POMOCÍ BYLINDusné a horké počasí dává našemu organismu pořádně zabrat. Přáli bychom si strávit celý den někde u vody, ale místo toho se musíme věnovat povinnostem. Jak si s teplým počasím co nejlépe poradit? Zajistěte proudění vzduchu v místnosti a pro sebe dostatek nápojů a náhradní oblečení. Organismu mohou se zvládáním horka pomoci i bylinky.

Kdo má to štěstí a pracuje v klimatizované místnosti, snáší letní parno celkem v pohodě. Na neustálé proudění chladného vzduchu si však musíme dát také pozor. Foukání by nikdy nemělo mířit přímo na nás a teplotní rozdíl mezi teplotou uvnitř místnosti a venku by neměl přesáhnout pět stupňů Celsia. Fukar klimatizace by proto měl mířit do volného prostoru, stejně tak klasický větrák. K ochlazení vnitřku místnosti může pomoci též rozvěšení namočených ručníků a osušek. 

Přírodní materiály lépe odvádějí teplo

Pokud to firemní dress code umožňuje, oblékejte se do oděvů z lehkého přírodního materiálu, které nebudete mít příliš těšně obtažené kolem těla. Bavlna nebo len sice pocení nezabrání na sto procent, ale pokožka bude moci daleko lépe odvádět teplo, než kdyby byla zahalená do umělých vláken. Dobrý tip je brát si s sebou košili či halenku na převlečení, abyste se vyhnuli zápachu potu vsáknutého do oblečení.

Při pocení se ztrácejí minerály 

Že je nutné v horku pít dostatek tekutin, ví asi každý. Problém ovšem bývá s jejich výběrem. Sycené limonády nebo džusy sice v první chvíli osvěží, ale kvůli vysokému obsahu cukru se po chvíli opět dostaví pocit žízně. Ideální ovšem není ani čistá voda. Kvůli pocení totiž tělo ztrácí minerální látky, které obyčejná voda nedoplní. V horku je vhodné pít minerálky, nejlépe s obsahem hořčíku. Další možností jsou bylinkové a ovocné čaje. Černému čaji nebo kávě se je lepší vyhnout, protože jsou močopudné a přispívají tak k dehydrataci. 

K udržení správné hladiny minerálů se dají využít i bylinky

„Pro doplnění stopových prvků do organismu a zároveň odstranění únavy doporučuji jalovec a maralí kořen. Nejvíce minerálů dodá tinktura z pupenů, tedy takzvané gemmoterapeutikum, z borovice, sekvoje a jedle," doporučuje bylinkářka, Mgr. Jarmila Podhorná.

Sport a práci na zahradě odložte

Pokud meteorologové předpovídají vlnu veder, je dobré tomu přizpůsobit svůj denní režim a snažit se omezit pohyb venku v době největšího parna. Na nákupy vyrazte raději brzy po ránu nebo k večeru. Zvažte, jestli by pracovní schůzka nešla zvládnout raději přes videohovor, abyste si ušetřili přesun rozpálenými ulicemi. Náročnější sportovní aktivity jako běhání, posilování nebo míčové sporty přeložte na chladnější dny. Stejně tak práci na zahradě nebo například návštěvu hřiště s dětmi.

Horké počasí, zejména když trvá více dnů, je pro organismus velkou zátěží. A to nejen u kardiaků nebo lidí trpících vysokým tlakem. Kolaps z přehřívání hrozí také obézním lidem, seniorům nebo lidem s onemocněním štítné žlázy. Riziko přehřátí mohou snížit také bylinné přípravky.

„Pro udržení stabilní teploty organismu využijeme byliny, které podpoří činnost srdce a cév. Je to především gotu kola, echinacea, gemmoteraputikum z kaštanů, jinanu, olše a jeřábu oskeruše. Na zlepšení vysokého tlaku využijeme gemmoterapeutikum z hlohu a kotvičníku," dodává bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zdroj: http://www.nadeje-byliny.eu 

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie