Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK LÉPE SNÁŠET HORKO I S POMOCÍ BYLINDusné a horké počasí dává našemu organismu pořádně zabrat. Přáli bychom si strávit celý den někde u vody, ale místo toho se musíme věnovat povinnostem. Jak si s teplým počasím co nejlépe poradit? Zajistěte proudění vzduchu v místnosti a pro sebe dostatek nápojů a náhradní oblečení. Organismu mohou se zvládáním horka pomoci i bylinky.

Kdo má to štěstí a pracuje v klimatizované místnosti, snáší letní parno celkem v pohodě. Na neustálé proudění chladného vzduchu si však musíme dát také pozor. Foukání by nikdy nemělo mířit přímo na nás a teplotní rozdíl mezi teplotou uvnitř místnosti a venku by neměl přesáhnout pět stupňů Celsia. Fukar klimatizace by proto měl mířit do volného prostoru, stejně tak klasický větrák. K ochlazení vnitřku místnosti může pomoci též rozvěšení namočených ručníků a osušek. 

Přírodní materiály lépe odvádějí teplo

Pokud to firemní dress code umožňuje, oblékejte se do oděvů z lehkého přírodního materiálu, které nebudete mít příliš těšně obtažené kolem těla. Bavlna nebo len sice pocení nezabrání na sto procent, ale pokožka bude moci daleko lépe odvádět teplo, než kdyby byla zahalená do umělých vláken. Dobrý tip je brát si s sebou košili či halenku na převlečení, abyste se vyhnuli zápachu potu vsáknutého do oblečení.

Při pocení se ztrácejí minerály 

Že je nutné v horku pít dostatek tekutin, ví asi každý. Problém ovšem bývá s jejich výběrem. Sycené limonády nebo džusy sice v první chvíli osvěží, ale kvůli vysokému obsahu cukru se po chvíli opět dostaví pocit žízně. Ideální ovšem není ani čistá voda. Kvůli pocení totiž tělo ztrácí minerální látky, které obyčejná voda nedoplní. V horku je vhodné pít minerálky, nejlépe s obsahem hořčíku. Další možností jsou bylinkové a ovocné čaje. Černému čaji nebo kávě se je lepší vyhnout, protože jsou močopudné a přispívají tak k dehydrataci. 

K udržení správné hladiny minerálů se dají využít i bylinky

„Pro doplnění stopových prvků do organismu a zároveň odstranění únavy doporučuji jalovec a maralí kořen. Nejvíce minerálů dodá tinktura z pupenů, tedy takzvané gemmoterapeutikum, z borovice, sekvoje a jedle," doporučuje bylinkářka, Mgr. Jarmila Podhorná.

Sport a práci na zahradě odložte

Pokud meteorologové předpovídají vlnu veder, je dobré tomu přizpůsobit svůj denní režim a snažit se omezit pohyb venku v době největšího parna. Na nákupy vyrazte raději brzy po ránu nebo k večeru. Zvažte, jestli by pracovní schůzka nešla zvládnout raději přes videohovor, abyste si ušetřili přesun rozpálenými ulicemi. Náročnější sportovní aktivity jako běhání, posilování nebo míčové sporty přeložte na chladnější dny. Stejně tak práci na zahradě nebo například návštěvu hřiště s dětmi.

Horké počasí, zejména když trvá více dnů, je pro organismus velkou zátěží. A to nejen u kardiaků nebo lidí trpících vysokým tlakem. Kolaps z přehřívání hrozí také obézním lidem, seniorům nebo lidem s onemocněním štítné žlázy. Riziko přehřátí mohou snížit také bylinné přípravky.

„Pro udržení stabilní teploty organismu využijeme byliny, které podpoří činnost srdce a cév. Je to především gotu kola, echinacea, gemmoteraputikum z kaštanů, jinanu, olše a jeřábu oskeruše. Na zlepšení vysokého tlaku využijeme gemmoterapeutikum z hlohu a kotvičníku," dodává bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zdroj: http://www.nadeje-byliny.eu 

Zpět

ZMĚNY V OČKOVACÍM KALENDÁŘI 2024

Od 1. ledna 2024 bude očkování proti lidskému papilomaviru (HPV) plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění mnohem větší skupině „náctiletých“. Doposud proplácely zdravotní pojišťovny vakcíny jenom 13letým, od nového roku je uhradí všem dívkám a chlapcům ve věku od 11 do dovršení 15 let. Vakcínami proti HPV zdravotníci očkují již od roku 2006.

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie