Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK LÉPE SNÁŠET HORKO I S POMOCÍ BYLINDusné a horké počasí dává našemu organismu pořádně zabrat. Přáli bychom si strávit celý den někde u vody, ale místo toho se musíme věnovat povinnostem. Jak si s teplým počasím co nejlépe poradit? Zajistěte proudění vzduchu v místnosti a pro sebe dostatek nápojů a náhradní oblečení. Organismu mohou se zvládáním horka pomoci i bylinky.

Kdo má to štěstí a pracuje v klimatizované místnosti, snáší letní parno celkem v pohodě. Na neustálé proudění chladného vzduchu si však musíme dát také pozor. Foukání by nikdy nemělo mířit přímo na nás a teplotní rozdíl mezi teplotou uvnitř místnosti a venku by neměl přesáhnout pět stupňů Celsia. Fukar klimatizace by proto měl mířit do volného prostoru, stejně tak klasický větrák. K ochlazení vnitřku místnosti může pomoci též rozvěšení namočených ručníků a osušek. 

Přírodní materiály lépe odvádějí teplo

Pokud to firemní dress code umožňuje, oblékejte se do oděvů z lehkého přírodního materiálu, které nebudete mít příliš těšně obtažené kolem těla. Bavlna nebo len sice pocení nezabrání na sto procent, ale pokožka bude moci daleko lépe odvádět teplo, než kdyby byla zahalená do umělých vláken. Dobrý tip je brát si s sebou košili či halenku na převlečení, abyste se vyhnuli zápachu potu vsáknutého do oblečení.

Při pocení se ztrácejí minerály 

Že je nutné v horku pít dostatek tekutin, ví asi každý. Problém ovšem bývá s jejich výběrem. Sycené limonády nebo džusy sice v první chvíli osvěží, ale kvůli vysokému obsahu cukru se po chvíli opět dostaví pocit žízně. Ideální ovšem není ani čistá voda. Kvůli pocení totiž tělo ztrácí minerální látky, které obyčejná voda nedoplní. V horku je vhodné pít minerálky, nejlépe s obsahem hořčíku. Další možností jsou bylinkové a ovocné čaje. Černému čaji nebo kávě se je lepší vyhnout, protože jsou močopudné a přispívají tak k dehydrataci. 

K udržení správné hladiny minerálů se dají využít i bylinky

„Pro doplnění stopových prvků do organismu a zároveň odstranění únavy doporučuji jalovec a maralí kořen. Nejvíce minerálů dodá tinktura z pupenů, tedy takzvané gemmoterapeutikum, z borovice, sekvoje a jedle," doporučuje bylinkářka, Mgr. Jarmila Podhorná.

Sport a práci na zahradě odložte

Pokud meteorologové předpovídají vlnu veder, je dobré tomu přizpůsobit svůj denní režim a snažit se omezit pohyb venku v době největšího parna. Na nákupy vyrazte raději brzy po ránu nebo k večeru. Zvažte, jestli by pracovní schůzka nešla zvládnout raději přes videohovor, abyste si ušetřili přesun rozpálenými ulicemi. Náročnější sportovní aktivity jako běhání, posilování nebo míčové sporty přeložte na chladnější dny. Stejně tak práci na zahradě nebo například návštěvu hřiště s dětmi.

Horké počasí, zejména když trvá více dnů, je pro organismus velkou zátěží. A to nejen u kardiaků nebo lidí trpících vysokým tlakem. Kolaps z přehřívání hrozí také obézním lidem, seniorům nebo lidem s onemocněním štítné žlázy. Riziko přehřátí mohou snížit také bylinné přípravky.

„Pro udržení stabilní teploty organismu využijeme byliny, které podpoří činnost srdce a cév. Je to především gotu kola, echinacea, gemmoteraputikum z kaštanů, jinanu, olše a jeřábu oskeruše. Na zlepšení vysokého tlaku využijeme gemmoterapeutikum z hlohu a kotvičníku," dodává bylinkářka Jarmila Podhorná.

Zdroj: http://www.nadeje-byliny.eu 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren (celkem můžete získat 13 bodů do systému CV), kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

NEJATRAKTIVNĚJŠÍ ZAMĚSTNAVATEL V OBLASTI FARMACIE 2024

Společnost GSK získala ocenění Randstad Award 2024, když byla vyhlášena nejatraktivnějším zaměstnavatelem v České republice v oblasti farmacie a zdravotnictví. Výsledky vzešly z veřejného mínění a hodnocení zaměstnanců v nezávislém průzkum Randstad Employer Brand Research. V letošním roce se do průzkumu zapojilo 165 zaměstnavatelů v ČR. V kategorii farmacie & zdravotnictví se na dalších místech po vítězné společnosti GSK umístily společnosti Zentiva a Roche.

TÝDEN ŠTÍTNÉ ŽLÁZY 25.–31. KVĚTNA

Letošní 16. ročník osvětové kampaně Týden štítné žlázy nese podtitul „Táhneme za jeden provaz“. Dlouhodobým cílem kampaně je zvýšit povědomí veřejnosti o různých formách poruch štítné žlázy, což může následně pomoci lépe a včas diagnostikovat ty, kteří o své nemoci nevědí. Onemocnění štítné žlázy je často bezpříznakové, ale včasný záchyt a léčba předejdou možným komplikacím. Endokrinologů je nedostatek, proto se o nemocné stará čím dál víc praktiků. Do jejich péče přejde až pětina pacientů. V České republice je Týden štítné žlázy odborně zaštítěn Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a podpořen společností Merck.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

ANDROPAUZA
MODRÉ SVĚTLO A STÁRNUTÍ KŮŽE
CHRONICKÉ ZÁNĚTY