Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK TO LETOS BUDE S COVIDEM A CHŘIPKOU?Podzim a zima vždy přinesou respirační potíže a lékařům se plní ordinace. Jak letos vypadají chřipkové a covidové předpovědi?

Loni u nás zemřelo mnoho lidí, podle statistik nejvíc v létě letošního roku. Proto není dobré podcenit předpovědi odborníků. 

Covid

Očkování proti covidu-19 včetně posilovacích dávek už akceptuje víc našich občanů, především těch starších a chronicky nemocných, ale ještě zdaleka to není ideální stav. V současnosti je situace stále poměrně dobrá, ale přece jen musíme počítat s možností jejího zhoršení. Doc. MUDr. Rastislav Maďar, epidemiolog a děkan LF Ostravské univerzity a předseda Lékařské rady center očkování a cestovní medicíny Avenier, k tomu sděluje fakta: „K u nás dominantním virovým kmenům čekáme subvariantu BQ.1 a subvarianty BQ.11 a BF.7., a tak je prevence stále velmi důležitá."

Žádoucí opatření do blízké budoucnosti

o očkování nejnovější vakcínou

o sedmidenní izolace nemocných (ovšem ministr Válek nedávno navrhoval její zrušení)

o dostatečně větrat; platí to výrazně především v této době, kdy budeme šetřit energiemi a omezovat topení, a to především v místnostech s větším výskytem osob - školy, spolupracovníci apod., žádoucí je používání čističek vzduchu

o monitorovat odpadní vody, včas zachycovat nové subvarianty koronavirů

o při zhoršení situace zavést opět ve zdravotnických a sociálních zařízeních povinnost nošení respirátorů; dobrovolnost nošení roušek a respirátorů souvisí s ohleduplností každého z nás, především v místech velké koncentrace osob - MHD, obchody v předvánočním i dalším období 

Chřipka

V období sezony pravé chřipky v roce 2021 a 2022 byl výskyt jejích virů minimální. Preventivní opatření proti covidu účinkovala i proti ostatním respiračním nákazám, výskyt této nemoci se snížil a posunul do jarních měsíců.

V současném období má velká část naší populace nízkou hladinu ochranných látek proti chřipce:

„Obáváme se, že by mohla nastat nejhorší sezona za posledních 13 let - od pandemie způsobené virem A H1N1 v roce 2009," tvrdí doc. Maďar. „Naznačuje nám to epidemiologická situace v Austrálii v jejich zimních měsících, která byla nejhorší za posledních pět let. Varující jsou i údaje z chřipkové epidemie v některých částech jižní Ameriky."

Doc. Maďar v průběhu tiskové konference aktivně diskutoval se zástupci zdravotnických médií.

Hrozící epidemie chřipky by měla podle některých prognóz vrcholit po novém roce. Těžší forma chřipky oslabuje imunitu, a pokud by do tohoto vyčerpaného „terénu" nastoupila větší infekce SARS-CoV-2, může dojít dokonce i k hospitalizacím nerizikových skupin populace.

U chřipky platí stejné preventivní opatření jako u covidu: hygiena rukou, dodržování dostatečného odstupu od druhých osob nebo nošení respirátoru, a především očkování.

U nás je proočkovanost proti chřipce hluboko pod úrovní vyspělých zemí, kde se udává 30 procent u běžné populace a 75 procent u rizikových skupin. U nás se proočkovanost stále drží pod 10 procenty. A stále trvá, což je téměř nepochopitelné, nízká proočkovanost u zdravotnických a ostatních pracovníků, kteří pečují o rizikové pacienty.

K ohrožené populaci patří především osoby starší než 65 let, chronicky nemocní (srdce, cévy, diabetes, plíce, ledviny, oslabená imunita...) 

Novinky v očkovací praxi

Používají se tetravalentní vakcíny s širší ochranou, pro osoby starší 60 let je letos k dispozici i vakcína (Efluelda) s čtyřnásobně vyšším počtem antigenů a možnost očkování dětí od dvou do 18 let nosní vakcínou, tedy pro malé ohrožené děti méně stresující možnost bezjehlové aplikace.

V budoucnu se očekává, že by byla k dispozici společná mRNA vakcína proti chřipce a covidu. Už dnes někteří lékaři nevylučují možnost podat obě očkování ve stejný den. Ale je třeba zároveň dodat, že na tento postup není jednotný odborný názor a že je zřejmě lepší dodržet odstup 14 dnů od jednotlivých očkování.

Chřipku tedy můžeme čekat, doufejme, trochu později - v lednu a únoru, tak nám zbývá čas dojít se naočkovat. Zdravotníci by opravdu měli jít příkladem.

Mgr. Jana Ulíková

PROGNÓZA OČEKÁVANÉ CHŘIPKOVÉ SEZÓNY

ZA OČKOVÁNÍM DO LÉKÁRNY?

Zpět

PERTUSE (KONEČNĚ) NA ÚSTUPU

Do ISIN bylo v období od ledna do 7. července 2024 nahlášeno celkem 23 127 případů pertuse; poprvé byl v prvním červencovém týdnu zaznamenán výrazný pokles pod tisíc nových hlášených případů. Podobný příznivý vývoj se předpokládá i během prázdnin. Nejvíce případů onemocnění černým kašlem i nejvyšší nemocnost zůstává stále ve věkové skupině 15 až 19 let. U dětí do jednoho roku je od začátku roku hlášeno 344 případů, za poslední týden bylo evidováno dalších 12. Dospívající a dospělí jsou zdrojem infekce pro nejmenší děti, protože v proočkované populaci může mít onemocnění pertusí mírný průběh a často není rozpoznáno a správně diagnostikováno. Z celkového počtu případů hlášených v roce 2024 bylo podle údajů v ISIN 17 256 osob očkováno, 1 737 osob neočkováno a u 4 134 osob informace o očkování chybí. (SZÚ)

KONGRES U VIKINGŮ

Healthcomm Professional zve lékárníky a farmaceutické asistenty na další, v pořadí již devátý on-line 3D 360° kongres, který proběhne od 11. září do 10. října 2024. V prostředí norského hlavního města nabídne akreditovaná akce nejen zajímavé informace o historii a současnosti farmacie království ze severní Evropy, ale samozřejmě také kvalitní odborný program. On-line kongres bude spuštěný na dobu 30 dní a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Registrovat se můžete již nyní na webu Healthcomm.cz

DERIVÁTY HHC MEZI NÁVYKOVÝMI LÁTKAMI

Ministerstvo zdravotnictví dostalo souhlas od Evropské komise pro zařazení psychoaktivních látek HHCP, HHCH, HHCB, HHC-C8, THCH, THCB a THC-C8 a esterů z nich odvozených na seznam návykových látek. S předmětnými látkami mohou zacházet pouze právnické osoby či podnikající fyzické osoby, kterým Ministerstvo zdravotnictví vystavilo povolení k zacházení nebo mají zákonnou výjimku pro toto zacházení, a to pouze k omezeným výzkumným, vědeckým a velmi omezeným terapeutickým účelům. Výrobci, distributoři a prodejci musí zajistit, aby po nabytí účinnosti nevykonávali činnost s předmětnými látkami nebo výrobky, které by tyto látky obsahovaly. V opačném případě se vystavují riziku trestního stíhání. Látky jsou v současné chvíli zařazeny na seznamu návykových látek s časovým omezením do 1. ledna 2025. Jejich další případná reklasifikace závisí na výsledku hodnocení rizik podle nové právní úpravy, která se nyní nachází ve stadiu schvalování v Parlamentu ČR. (MZ ČR)

DOPORUČUJEME