Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJAK UDRŽET JÁTRA ZDRAVÁ?V období, kdy se chladnější část roku přesouvá do jara, tj. od března do května, se to na webech, sociálních sítích a v článcích časopisů o zdravém životním stylu hemží příspěvky o potřebném detoxu lidského organismu a o jarní „očistě". Odborníci si nad podobnými pobídkami udržují nadhled s tím, že složitý lidský organismus má svoje vlastní detoxikační mechanismy a orgány, které detoxikaci zajišťují. V prvé řadě játra, která jsou klíčovým orgánem v látkové výměně organismu. Aby mohla játra plnit svoji komplexní funkci, musí být zdravá!

Játra - druhý největší orgán našeho těla a po mozku také druhý nejsložitější, mají unikátní schopnost regenerace. Své komplexní funkce se snaží plnit, i když jsou poškozena. Umí se plně zregenerovat, tj. nahradit chybějící nebo poškozené části nově vytvořenou tkání. Dokonce i po odstranění poloviny jaterní tkáně jsou schopna během několika měsíců znovu dorůst. Tato schopnost je však omezena jen do určitého stadia a zcela bez jater člověk žít nemůže. Pokud se o játra nestaráme, snadno onemocní. Zvyšování povědomí o onemocnění jater a o tom, jak o ně pečovat, je cílem Světového dne zdraví jater, který každoročně připadá na 19. dubna.    

Játra jsou jedním z nejvýkonnějších tělesných orgánů, plní stovky složitých funkcí. Vytvářejí a ukládají vitamíny a minerály, pomáhají v boji proti infekcím a nemocem, regulují hladinu cukru a cholesterolu v krvi, pomáhají produkovat hormony a uvolňovat žluč. Mají funkci krvetvornou i termoregulační. Játra dále zpracovávají a filtrují dodanou potravu, ale například i alkohol, léky nebo toxiny, které mohou pocházet nejen z potravy, ale také z kosmetiky, čisticích prostředků nebo škodlivin okolního prostředí

Poškození jater může mít vliv na normální fungování organismu a vést k vážným zdravotním problémům. Proto je důležité se o játra starat a čas od času je nechat zkontrolovat, aby byla zdravá a předešlo se případnému budoucímu vážnému onemocnění. Poškození jater totiž nemusí být zpočátku nijak patrné. Některé běžné příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti, zežloutnutí kůže, únava nebo tlak v pravém podžebří, se mohou projevit později

NEJČASTEJŠÍ PŘÍČINY ONEMOCNĚNÍ JATER

V průzkumu agentury Ipsos o povědomí české populace o zdraví a nemoci jater1, který byl zrealizován  na reprezentativním vzorku české internetové populace v termínu od 28. ledna do 8. února 2022, souhlasí téměř dvě třetiny Čechů s tím, že o játra je třeba se starat. Respondenti znají i jejich významnou úlohu při detoxikaci těla. Ze zjištění průzkumu dále vyplynulo, že oproti roku 2021 Češi v letošním roce častěji podstupovali jaterní vyšetření, především krevní testy zjišťující onemocnění jater. Přesto v České republice podlehne jaterním nemocem každoročně přes 2000 lidí (celosvětově 2 miliony).

Onemocnění jater může být způsobeno infekcí, poškozením léky nebo toxickými látkami, poraněním, ale také genetickou zátěží, stresem nebo autoimunitními procesy. V evropských zemích se na jejich výskytu podílí především škodlivá konzumace alkoholu, virové hepatitidy a velmi často metabolický syndrom spojený s nadváhou a  obezitou, jejíž výskyt se od roku 1975 ztrojnásobil.

Právě metabolický syndrom úzce souvisí nejen s výskytem kardiovaskulárních onemocnění, hypertenze či inzulínové rezistence, ale také s onemocněním jater, donedávna souhrnně označovaným jako NAFLD - nealkoholové ztukovatění jater (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease). NAFLD je dnes velmi rozšířené onemocnění a postihuje dokonce každého čtvrtého člověka na světě. Zmíněné příčiny pak mohou vést k jaterní steatóze, hepatitidě, cirhóze nebo rozvoji karcinomu jater.

V současnosti označuje odborná veřejnost toto onemocnění jako MAFLD - tuková choroba jater spojená s metabolickou dysfunkcí (Metabolic Associated Fatty Liver Disease), a to právě s ohledem na nejnovější poznatky o souvislosti s metabolickým syndromem. 

JATERNÍ STEATÓZA A STEATOHEPATITIDA

Jedná se o běžné a často „tiché" onemocnění jater, které se nemusí nijak projevit. Hlavním znakem steatózy je hromadění tuku v játrech, které může později vést k zánětu (steatohepatitidě) a dalšímu poškození, jež vyústí v jaterní cirhózu. 

„Jaterní steatóza se vyskytuje i u lidí, kteří vůbec nepijí alkohol, zato mají nadměrný příjem kalorií, nevhodnou skladbu stravy a nedostatek fyzické aktivity. Výskyt jaterní steatózy úzce souvisí s výskytem obezity a posléze i diabetu 2. typu. Vyskytuje se u více než 80 % pacientů se závažnou obezitou a u 75 % pacientů s cukrovkou," říká MUDr. Marcela Szabó, předsedkyně Sdružení ambulantních diabetologů.

 

Hepatitida 

Hepatitida je zánět jater. Tento termín se často používá pro označení virového zánětu jater. Může být způsobena imunitními buňkami v těle, které napadají játra, infekcemi způsobenými viry (např. hepatitidou A, B, C, D a E), bakteriemi, poškozením jater alkoholem, houbami, jedy nebo také dědičnými poruchami.

Cirhóza 

Jedná se o nejzávažnější typ onemocnění jater, při kterém dochází k zjizvení jaterní tkáně. Cirhóza jater postihuje 10 až 20 % těžkých pijáků. Poškození jater v této fázi nelze zvrátit a vede k jejich selhání.

Karcinom jater

Stejně jako cirhóza je posledním stadiem onemocnění jater. V celosvětovém měřítku se jedná o pátý nejčastější typ nádoru. U nás je vzácnější a postihuje téměř výhradně pacienty s jaterní cirhózou.

Jak připomíná diabetoložka Marcela Szabó, dodržováním komplexních opatření (racionální redukční diabetické diety, pohybového režimu, abstinence alkoholu, pravidelné farmakoterapie) může pacient poruchu funkce jater zmírnit nebo její postup zpomalit, a tím významně zlepšit kompenzaci diabetu. Právě poruchy funkce jater jsou totiž častou kontraindikací řady antidiabetik.

Jak ukázal únorový průzkum1, zvyšuje se povědomí Čechů o příznacích onemocnění jater i rizikových faktorech vzniku NAFLD/MAFLD. Oproti minulému roku si ovšem respondenti pohoršili v oblasti stravování - méně lidí se snaží vyhýbat tučným jídlům a fastfoodům a dodržovat správnou životosprávu. 

JAK O JÁTRA PEČOVAT?

Základním předpokladem pro udržení jater v dobrém stavu je vyhnout se všem výše uvedeným příčinám, které jim škodí, v případě hepatitidy typu A a B je pak nejlepší prevencí očkování.

„Udržet játra v dobré kondici je i není složité. Nejúčinnější cestou je zdravá, vyvážená a pravidelná strava, vyhýbání se průmyslově zpracovaným potravinám a pravidelná fyzická aktivita, která pomáhá udržet tělesnou hmotnost pod kontrolou. V ideálním případě to znamená alespoň půl hodiny mírné nebo 20 minut intenzivní fyzické aktivity 3x týdně," doporučuje nutriční specialistka Eva Chocenská, lektorka kurzů klinické výživy a zdravého hubnutí STOB. 

 

„Mnoho jaterních problémů tak lze zlepšit, nebo dokonce zcela odstranit bez jakékoliv medikace," doplňuje farmakolog doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. a dodává: „Pokud je například příčinou onemocnění jater nadměrná konzumace alkoholu, mohou se játra již po několika týdnech abstinence zcela zregenerovat. Samozřejmě ale vždy záleží na stupni poškození jater." 

V případě NAFLD/MAFLD  velmi pomáhají režimová opatření, jako je zdravá výživa a pravidelná fyzická aktivita. 

PODPORA PŘIROZENÉ REGENERACE JATER 

Při jaterní dietě je důležité omezit příjem živočišných tuků a jednoduchých cukrů. Jako podpůrný prostředek při onemocnění jater lze užívat také esenciální fosfolipidy, což jsou látky přírodního původu, které urychlují regeneraci jater tak, že se zabudovávají do membrány jaterních buněk a přispívají tak k obnově jejich struktury a funkce. Fosfolipidy lze získat ze  zvláště libového masa, ze sóji nebo vajec. Farmakoterapii ke zlepšení jaterních funkcí a urychlení regenerace poškozených jaterních buněk zastupují volně dostupné léky obsahující esenciální fosfolipidy.

Zdroj: Tisková konference Sanofi Consumer Healthcare při příležitosti Světového dne zdraví, 20. 4. 2022

Reference:
1. https://www.ipsos.com/cs-cz/cesi-vi-ze-o-jatra-je-treba-pecovat-mezirocne-vsak-polevili-predevsim-ve-vhodnem-stravovani

Co doporučuje nutriční specialistka Eva Chocenská zařadit do jídelníčku? Mohou se játra "projíst", nejen „propít", do stavu nemoci? Podívejte se na rozhovor, který vznikl po tiskové konferenci. 

......

K problematice by Vás dále mohlo zajímat:

ČEŠI SI UVĚDOMUJÍ ZÁSADNÍ ÚLOHU JATER A JEJICH NUTNOU OCHRANU
POŠKOZENÍ JATER ODHALÍ VČASNÉ A CÍLENÉ VYŠETŘENÍ
ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER

Zpět

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie