
MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každému článku již od ročníku 2022 uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naší vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě. Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích v záložce SERIÁLY, je jich celkem 12.
Klimakterické potíže
Při řešení celé škály klimakterických obtíží s oblibou volím Schüsslerovy soli a doplňuji je Bachovými esencemi (zejména Walnut), které pomáhají zpracovat emoční blokády a lépe nahlédnout na souvislosti. Považuji za důležité zmínit, že klimakterické potíže nepovažuji za „patologii", ale za signály těla, které nám oznamují, že je potřeba něco změnit - jak ve stravovacích návycích, denním režimu, tak i ve vztahu k sobě, ke svým potřebám, svým prioritám. V dnešní uspěchané době nám musí tělo vysílat intenzivnější signály, abychom se konečně zastavili...Ženy, které mají odvahu postavit se této výzvě čelem a pracují „na sobě", pochopí, že jejich tělo není nepřítel a že sami můžou rozhodnout o tom, jak vstoupí do další životní fáze.
Schüsslerovy soli pomáhají zmírnit návaly horka, pocení, výkyvy nálad, poruchy spánku nebo otoky dolních končetin zapříčiněné hormonálními změnami. Co se týče dávkování, ráda bych tady upozornila, že platí stejné pravidlo jako u akutních nemocí - čím intenzivnější jsou potíže, tím častěji dávkujeme zvolené soli. Se zlepšením vysazujeme. Moje zkušenost z praxe potvrzuje velmi rychlý efekt solí podávaných v horké vodě i u těchto potíží.
Dávkování: 3 - 5x denně 2tbl od každé soli.
Obecně platí: Soli podáváme podle intenzity potíží.
*Lymphomyosot gtt. je polykomponentní homeopatický preparát se schválenou indikací na otoky dolních končetin.
Křečové žíly
Pocit těžkých nohou, napětí a křeče v lýtkách v noci, otoky dolních končetin - na tyto potíže doporučuji Schüsslerovy soli, homeopatika a každodenní pohyb. Do jídelníčku pravidelně zařazovat pohanku. V tabulce uvedená kombinace posiluje žilní stěnu, navrací jí elasticitu.
Schüsslerovy soli kosmetický problém nevyřeší, zpomalí však progresivní zhoršování stavu a zmírní výše vyjmenované nepříjemné potíže. Výjimkou jsou v těhotenství vzniklé menší křečové žíly - můžu potvrdit z vlastní praxe, že pokud jsou soli podávané v těhotenství (spolu s režimovými opatřením), křečové žíly můžou po porodu zmizet.
Užívání je dlouhodobé - 3x denně 2tbl. Celkem 2 měsíce, opakovat 3x ročně.
Z homeopatie Hamamelis virginiana 5C, Aesculus hippocastanum 5C, Arnika Montana 9C nebo polykomponentní preparát Traumeel.
Na výraznější otoky dolních končetin doporučuji výše zmíněný polykomponentní prostředek Lymphomyosot gtt.*
Firemní prezentace
Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum/Silicea DHU D12 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Calcium fluoratum/Siliceu D12 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 1/11. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 5.10. 2021/16. 7. 2021. Registrační číslo: 93/ 196/92-A/C, 93/327/92-A/C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
..............................................
Mohlo by vás dále zajímat:
JAKÉ SCHŰSSLEROVY SOLI DOPORUČIT PŘI LÉČBĚ HERPES LABIALIS A HEMOROIDŮ?
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U INFEKČNÍ MONONUKLEÓZY NEBO ISCHIASU?
MINERÁLNÍ SOLI V LÉČBĚ JEČNÉHO ZRNA A NA PODPORU JATERNÍCH FUNKCÍ
Zveme vás na další, tentokrát tematický online kongres z dílny Healthcomm Professional. Hlavním tématem bude SENIOR jako specifický pacient v lékárně, ale dozvíte se spoustu dalších zajímavých informací. Kongres bude přístupný 30 dní v období od 7. 5. 2025 do 5. 6. 2025. Budete mít opět možnost vystudovat odborné přednášky akreditované u ČLnK, ČKFA, POUZP a SKMTP a získat tak nejen nové poznatky pro praxi, ale také bodové ohodnocení do systému celoživotního vzdělávání. Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským profesionálům z ČR a SK. Přednášky si připravili: prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., RNDr. Pavel Suchánek, doc. MUDr. Iva Holmerová, PharmDr. Marek Lžičař, PharmDr. Jana Matušková a další osobnosti farmacie a medicíny. Registrace je již spuštěna: https://www.healthcomm.cz/okjaro/
Odstartoval další, již 24. ročník prestižní oborové soutěže Sestra roku. Přihlašování kandidátů je možné prostřednictvím webu soutez-sestraroku.cz či e-mailem na registrace@soutez-sestraroku.cz.
Od začátku ledna bojují němečtí, rakouští, maďarští a slovenští veterináři s extrémně nakažlivým virem slintavky a kulhavky. Od 26. března, kdy se potvrdila nákaza v chovu tří tisíc kusů skotu v Maďarsku a následně na konci března i na Slovensku, zavádí čeští veterináři ochranná opatření. Do Česka se nesmí dovážet skot, ovce, kozy, prasata a další druhy zvířat vnímavých ke SLAK z Maďarska, Slovenska a částí Rakouska. Týká se to také jakýchkoliv živočišných produktů, včetně krmiv nebo sena. Nově Státní veterinární správa (SVS) zpřísňuje od 4. dubna 2025 podmínky vjezdu vozidel nad 3,5 tuny do ČR z SK. Nákladní vozidla bez rozdílu vezeného nákladu budou moci pro vjezd na území ČR použít pouze pět hraničních přechodů se Slovenskem. Všechna vozidla nad 3,5 tuny zde budou podrobena dezinfekci. Také se dočasně omezuje provádění kontrol vyžadujících vstup veterinárních inspektorů do českých chovů hospodářských zvířat jen na neodkladné případy. SLAK je sice považována za zoonózu, nicméně výskyt nemoci u člověka je velmi vzácný. Aktuální informace k nákaze včetně platných mimořádných veterinárních opatřeních, třeba zákazu vstupu do některých obor nebo ZOO koutků, jsou k dispozici na webu SVS.