
MUDr. Eva Kettmannová
Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každém článku uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naší vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě.
Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, kterých je celkem 12. Najdete je v záložce SERIÁLY na Magazínu Healthcomm ZDE.
Hydrosadenitis suppurativa
Jedná se o chronické zánětlivé kožní onemocnění charakterizované opakujícími se abscesy, tvorbou cyst a následnými jizvami v oblasti s vyšším výskytem potních žláz (podpaží, hýždě a třísla).
Kauzální léčba není známá, symptomatická léčba spočívá v předpisu lokálních i perorálních ATB, u pokročilých stavů se nově doporučuje biologická léčba nebo chirurgický zákrok.
Schüsslerovy soli a homeopatické léky můžou vzhledem k úpornému charakteru potíží představovat netoxickou alternativu ATB léčby bez nežádoucích účinků na GIT.
Z homeopatických léků se osvědčily zejména: Bellis perennis, Belladonna, Hepar sulphur, Arnica montana, Silicea, Apis mellifica, Myristica sebifera.
Při výběru Schüsslerových solí můžeme doporučit tuto kombinaci, a to v případě, že nemáme možnost pacienta vyšetřit (v lékárně):
No. 9 Natrium phosphoricum D6 + No. 11 Silicea D12 + No. 12 Calcium sulfuricum D6
Další možnost je předpis podle lokálního nálezu viz tabulka:
Dávkování minerálních solí: 6 tbl od každé vybrané soli nasypat do 1/2l vody a popíjet během dne. Uvedené minerální soli lze libovolně kombinovat. Když má pacient aktuálně zapáchající hnisavý výtok z podpažních potních žláz, můžete nasadit kombinaci na pokročilý zánět a další sůl: No. 4+No. 11 + No. 5.
Herpangína
Je časté, vysoce infekční, onemocnění způsobené viry Coxsackie A nebo B s výskytem zejména v letních měsících a postihuje starší děti a dospělé. Typicky probíhá s náhlým nástupem horečky a dalších nespecifických příznaků, jako nechutenství, malátnost a bolesti hlavy. Na krčních mandlích se objevují drobné vřídky s červeným lemem. Průběh je obvykle bez komplikací.
Ze Schüsslerových solí můžeme nasadit obecnou kombinaci na akutní virové onemocnění viz níže. Výhodou je, že tuto kombinaci můžeme nasadit i v prvotní fázi nemoci, kdy si pacient stěžuje na slabost, malátnost a stoupající teplotu. Samozřejmě v případě zhoršení stavu musí být vždy vyšetřen svým ošetřujícím lékařem.
Dávkování minerálních solí: 6 tbl od každé vybrané soli nasypat do 2dcl vody a popíjet během dne. Se zlepšením stavu postupně vysadit.
Pro zájemce o léčebnou metodu minerálních solí dle Dr. Schüsslera bych ráda doporučila workshop Obličejová diagnostika pro lékárníky. Jedná se o praktickou a rychlou diagnostickou metodu na výběr vhodné minerální soli. Až 90 % lékárníků vyškolených v ČR v této metodě ji používá ve své každodenní praxi a pochvalují si, že se jim dostává pozitivní zpětná vazba od pacientů, kteří pak chodí „za svým lékárníkem".
Bližší info najdete zde www.vzdelavani-seminare.cz.
Název léčivého přípravku: Kalium sulfuricum/Natrium phosphoricum/Natrium sulfuricum DHU D6 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Kalium sulfuricum/Natrium phosphoricum/Natrium sulfuricum D6 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 6/9/10. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. PokudVám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 16. 7. 2021/25. 3. 2021/5. 10. 2021. Registrační číslo: 93/ 274/92-A/C/93/ 296/92-A/C/93/ 297/92-A/C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
MINERÁLNÍ SOLI U VYBRANÝCH GYNEKOLOGICKÝCH POTÍŽÍ
MINERÁLNÍ SOLI U DIABETICKÉ NEUROPATIE A NA DEMINERALIZACI ZUBŮ
MINERÁLNÍ SOLI U JATERNÍ CIRHÓZY A OVARIÁLNÍCH CYST
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.