Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U ULCERÓZNÍ KOLITIDY A ULCUS CRURIS?



MUDr. Eva Kettmannová

Minerální abeceda je název série článků o využití solí Dr. Schüsslera v klinické praxi. V každému článku z letošního ročníku Magazínu uvádíme diagnózy, u kterých máme dobré výsledky v naši vlastní praxi. U některých běžných potíží se minerální soli osvědčily jako hlavní léčba, u komplikovaných, chronických nebo vleklých potíží je předepisujeme jako efektivní doplňkovou léčbu ke klasické léčbě. Pro úplné začátečníky doporučuji přečíst si naše články o jednotlivých Schüsslerových solích, je jich celkem 12. 

Články najdete na Magazínu v záložce SERIÁLY.

Ulcerózní kolitida

Klinicky se toto onemocnění projevuje průjmovitou stolici s příměsí krve a hlenů, typické je časté bolestivé nutkání na stolici.  Pacient si stěžuje na silné křeče břicha, ztrátu chuti k jídlu a časem i na úbytek hmotnosti. Následkem tohoto onemocnění je i anémie a chronická únava. Schüsslerovy soli mohou pacientovi pomoci jako komplementární léčba k výše uvedeným projevům.    

Při výběru Schüsslerových solí vycházíme také z patofyziologie - ulcerózní kolitida se řadí mezi nespecifické zánětlivé onemocnění střeva, v léčbě volíme proto sůl No. 3 Ferrum phosphoricum D12 a využíváme její protizánětlivý účinek. Zároveň nám tato sůl pomůže doplnit zásoby železa. Přidáním soli No. 7 Magnesium phosphoricum D6 využíváme kromě analgetického a spasmolytického efektu této soli i relaxační účinek na psychiku pacienta. 

V případě, že se u pacienta již dostavila i dehydratace nebo má vysloveně vodnaté průjmy, doporučuji přidat No. 8 Natrium chloratum D6.

Dávkování: Od každé zvolené soli 6 tbl nasypat do 1/2L vody a odpíjet během dne, ideálně s frekvencí stolice (po každé stolici). Takto bude dávkování kopírovat intenzitu potíží. 

Ulcus cruris

Bércový vřed vzniká následkem trofických změn tkáně poškozené předchozím onemocněním, nejčastěji se jedná o vaskulární poškození. U této diagnózy je zvlášť důležité nacházet účinné komplementární přípravky, jelikož se obvykle jedná o protrahované, na klasickou léčbu špatně reagující stavy, a dochází k výraznému snížení kvality života pacienta. 

Léčba je vždy dlouhodobá. Na doléčení zařazuji i sůl No. 1 Calcium fluoratum D12. U diabetiků přidávám i No. 9 Natrium phosphoricum D6.

Dávkování: Od každé soli 6 tbl do 2dcl vody a popíjet během dne.

.......................................

Pro zájemce o léčebnou metodu Dr. Schüsslera bych ráda doporučila přehlednou příručku od německého kolegy, odborníka na Schüsslerovy soli, Günthera H. Heepena: Schüsslerovy minerální soli, vyd. Fontána, 2022. Najdete v ní doporučení solí u běžných potíží, stejně jako i základy Antlitzdiagnostiky (Obličejové diagnostiky).

Pokud byste se o této terapeutické metodě chtěli dozvědět více, můžete se přihlásit na online vzdělávací cyklus níže či využít záznamy z již proběhlých akcí na www.vzdelavani-seminare.cz



SRDEČNĚ VÁS ZVEME NA NOVÝ, PODZIMNÍ CYKLUS ODBORNÝCH PŘEDNÁŠEK SPOLU S PRAKTICKÝM WORKSHOPEM NA TÉMA:

SCHÜSSLEROVY SOLI V LÉKÁRENSKÉ PRAXI

 

MINERÁLNÍ SOLI U NEURALGIE TRIGEMINU, TIKŮ A TENISOVÉHO LOKTE
SCHŰSSLEROVY SOLI PŘI SINUSITIDĚ A SEBOROICKÉ DERMATITIDĚ
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT NA RŮŽI A U REFLUXU?

Zpět

DOBRÉ VÝSLEDKY PROJEKTU PACIENTSKÉ SPOKOJENOSTI V ČR

Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.

PŘEDÁNY CENY A. MASARYKOVÉ ZA OŠETŘOVATELSTVÍ

Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.

DOPORUČUJEME