
PharmDr. Jana Strieglerová
V letošním pravidelném seriálu o využití minerálních solí v klinické praxi jsme už u písmene H. Pro dnešní téma vybírám ze dvou diagnóz: hemoroidy a herpes labialis. U obou mám dobré zkušenosti s léčbou akutních exacerbací i snížení frekvence jejich výskytu pomocí Schűsslerových solí a homeopatie.
Hemoroidy
Jde o chronické onemocnění žilního systému v oblasti konečníku. Podstatou léčby je podpora zpevnění žilní stěny a zabránění vzniku akutních exacerbací.
Základní dlouhodobá léčba:
Dávkování: 3x denně 2 tablety od každé soli. Tato kombinace se užívá dlouhodobě, nejlépe formou 3 měsíční kúry. Dle stavu je vhodné 2 - 3x do roka zopakovat.
U akutní exacerbace můžete zvolit soli dle dominantních příznaků z této tabulky:
Soli vybrané dle jednotlivých příznaků je vhodné doplnit se základní kombinací solí No. 1+ No. 11. V dávkovacím schématu 3x denně 2 tablety rozpustit v ústech nebo formou pitného režimu (ve 2dcl vody rozpustit tablety a pomalu popíjet).
Herpes labialis
Téma herpetických infekcí trápí velké množství pacientů. Je to známka oslabení imunitního systému, a proto by i léčba měla být komplexní. Vždy volím jako základ homeopatikum Rhus toxicodendron 15 nebo 30 CH a při velkém otoku a bolestivosti Apis mellifica 30 CH. Pro podporu imunity a zamezení recidivy volím mezi následujícími solemi:
Tabulka dle příznaků:
Dávkování: Protože se jedná o akutní stav, je třeba volit i intenzivnější dávkování - každou půl hodinu až hodinu 2 tbl. rozpustit v ústech. Se zlepšením příznaků postupně snižovat na 3x denně 2 tablety.
Tyto Schűsslerovy minerály mohou být podány i u genitálního oparu (herpes simplex genitalis) nebo pásového oparu (herpes zoster).
firemní prezentace
Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum/Silicea DHU D12 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Calcium fluoratum/Siliceu D12 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 1/11. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 5.10. 2021/16. 7. 2021. Registrační číslo: 93/ 196/92-A/C, 93/327/92-A/C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Přečtěte si také:
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U EKZÉMŮ NEBO ERYSIPELU?
JAKÉ MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT PŘI FEBRILII, FRAKTUŘE NEBO FLATULENCI
Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.
Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz
Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.