
PharmDr. Jana Strieglerová
V letošním pravidelném seriálu o využití minerálních solí v klinické praxi jsme už u písmene H. Pro dnešní téma vybírám ze dvou diagnóz: hemoroidy a herpes labialis. U obou mám dobré zkušenosti s léčbou akutních exacerbací i snížení frekvence jejich výskytu pomocí Schűsslerových solí a homeopatie.
Hemoroidy
Jde o chronické onemocnění žilního systému v oblasti konečníku. Podstatou léčby je podpora zpevnění žilní stěny a zabránění vzniku akutních exacerbací.
Základní dlouhodobá léčba:
Dávkování: 3x denně 2 tablety od každé soli. Tato kombinace se užívá dlouhodobě, nejlépe formou 3 měsíční kúry. Dle stavu je vhodné 2 - 3x do roka zopakovat.
U akutní exacerbace můžete zvolit soli dle dominantních příznaků z této tabulky:
Soli vybrané dle jednotlivých příznaků je vhodné doplnit se základní kombinací solí No. 1+ No. 11. V dávkovacím schématu 3x denně 2 tablety rozpustit v ústech nebo formou pitného režimu (ve 2dcl vody rozpustit tablety a pomalu popíjet).
Herpes labialis
Téma herpetických infekcí trápí velké množství pacientů. Je to známka oslabení imunitního systému, a proto by i léčba měla být komplexní. Vždy volím jako základ homeopatikum Rhus toxicodendron 15 nebo 30 CH a při velkém otoku a bolestivosti Apis mellifica 30 CH. Pro podporu imunity a zamezení recidivy volím mezi následujícími solemi:
Tabulka dle příznaků:
Dávkování: Protože se jedná o akutní stav, je třeba volit i intenzivnější dávkování - každou půl hodinu až hodinu 2 tbl. rozpustit v ústech. Se zlepšením příznaků postupně snižovat na 3x denně 2 tablety.
Tyto Schűsslerovy minerály mohou být podány i u genitálního oparu (herpes simplex genitalis) nebo pásového oparu (herpes zoster).
firemní prezentace
Název léčivého přípravku: Calcium fluoratum/Silicea DHU D12 tablety. Složení: 1 tableta obsahuje Calcium fluoratum/Siliceu D12 250 mg, laktózu, pšeničný škrob, magnesium-stearát. Obvyklé dávkování: 3x 2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 1/11. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Pokud Vám lékař sdělil, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem, než začnete tento léčivý přípravek užívat. Pšeničný škrob v tomto léku obsahuje lepek ve velmi malém množství (je považován za bezlepkový) a je velmi nepravděpodobné, že by způsobil problémy, pokud máte celiakii. Jedna tableta neobsahuje více než 0,95 μg lepku. Pokud máte alergii na pšenici (odlišnou od celiakie), neměl (a) byste tento lék užívat. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko. Datum revize textu: 5.10. 2021/16. 7. 2021. Registrační číslo: 93/ 196/92-A/C, 93/327/92-A/C. Výdej možný v lékárně. Není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Přečtěte si také:
JAKÉ SCHÜSSLEROVY MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT U EKZÉMŮ NEBO ERYSIPELU?
JAKÉ MINERÁLNÍ SOLI DOPORUČIT PŘI FEBRILII, FRAKTUŘE NEBO FLATULENCI
Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.
Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.