Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJÓGA V DENNÍM ŽIVOTĚSystém známý pod tímto názvem je soubor cvičení a jógových technik, který je do značné míry přizpůsobený životnímu stylu západních zemí a moderní civilizaci. Tato metoda má co nabídnout všem, a to bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici.

Vyučuje se prakticky ve všech světadílech nejen v jógových střediscích, ale i v některých zdravotnických zařízeních, rehabilitačních centrech a v lázeňských domech, a také ve sportovních klubech a na vysokých školách. Nevyžaduje žádné „akrobatické" schopnosti, jak by si někdo mohl představovat, vhodné techniky se hodí i pro netrénované nebo nemocné jedince. Existují speciální programy proti bolestem zad nebo kloubů, jóga pro manažery, seniory i pro děti. 

Poruchy paměti - i po covidu

Výzkum pomocí testu inteligence, kterého se účastnilo více než 80 tisíc respondentů, prokázal významné zhoršení kognitivních funkcí u těch, kteří prodělali covid. Kromě pohybu na čerstvém vzduchu (aerobní fyzická aktivita) a zdravé stravy umějí i jógové techniky zlepšovat okysličování krve, i paměť a koncentraci. 

Aerobní aktivita 

K aerobní fyzické aktivitě patří velmi jednoduchá činnost - každodenní svižná procházka; nestresujme se, často citovaných 10 tisíc kroků není nutnost, při vyšším věku stačí i něco kolem 7500 denních kroků. Obecně platí, že pravidelná lehká nebo středně těžká fyzická zátěž znamená nejen prevenci covidu, ale i zlepšení aktivity imunitního systému a kardiovaskulárních funkcí. Velmi intenzivní a nepřiměřená zátěž bez dostatku odpočinku naopak zhoršuje buněčnou imunitu.

Pravidelný pohyb a cvičení snižuje i riziko demence, protože zvětšuje i objem mozkových oblastí spojených s pamětí a prostorovou orientací. Vědomý pohyb se správným zapojením dechu (ásány) zlepšuje koncentraci a působí proti depresi. 

I strava ochraňuje paměť

V poslední době se hodně mluví o středomořské dietě. Pro nás to znamená více se soustředit na to, abychom každý den pamatovali na tři a lépe více porcí zeleniny a ovoce a rostlinné oleje a omezili nadměrný přísun živočišných bílkovin. Převedeno do naší denní praxe - mnozí z nás konzumují příliš mnoho masa a uzenin. Pro ochranu paměti jsou důležité kyselina listová a vitamin C v rostlinné stravě. Podle některých studií je Alzheimerova choroba zčásti důsledkem nadměrného konzumu masa, tučných mléčných výrobků a cukru. Omezením tohoto typu stravy se do jisté míry bráníme i covidu. 

Zlepšení respiračních parametrů

Dýchání s plným vědomím - koncentrace na dech - zlepšuje nervové oscilace v mozku. Pokud se naučíme zklidnit nebo dokonce meditovat, a s tím souvisí i vědomé a správné dýchání, zlepšíme si funkci plic a srdce, okysličíme krev a neuronální aktivitu, posílíme paměť. Meditace zlepšuje koncentraci, posiluje nervové spoje, zmírňuje stres, zlepšuje paměť, imunitu a chrání kardiovaskulární systém.

„U účastníků studie stárnutí (Czech Brain Aging Study CBAS v ICRC/FNUSA Brno) se v osmitýdenním programu - za pomoci vybraných jógových technik - proti kontrolní skupině dlouhodobě zlepšily depresivní symptomy, rychlost myšlení a imunologický profil," říká MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D., vedoucí Výzkumného centra pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. „Pravidelná duchovní aktivita - meditace nebo modlitba - podporuje osobnostní rozvoj (spiritualitu)." 

MUDr. Kateřina Sheardová o józe v době covidu

Vliv SWB na atrofii mozku

SWB velmi zjednodušeně: vlastní hodnocení různých oblastí života - emoční, fyzické, profesní, finanční, spirituální... Vztah k sobě samému a důležitým aspektům okolního světa lze měřit dotazníkovou formou.

Studie, do které se zapojilo 134 účastníků a trvala tři roky, prokázala velmi zajímavou skutečnost: nižší míra Spiritual well-being souvisí s úbytkem mozkové kůry v oblastech spojených s pamětí, vlastní vůlí, rozhodováním, emoční empatií a hodnotovým systémem. Tyto výsledky jsou doloženy magnetickou rezonancí mozku.

Obsah knihy Systém Jóga v denním životě najdete na https://joga.cz/system/

Mgr. Jana Ulíková

K tématu by vás mohlo zajímat:

JÓGA V DOBĚ COVIDU

Zpět

SVĚTOVÝ DEN DÁRCŮ KRVE

Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, Mezinárodní federace dárců krve a Mezinárodní společnosti transfúzního lékařství se spojily a vznesly myšlenku vyhlášení Světového dne dárců krve. 14. června veřejně děkují těm, kteří darují krev, protože právě dárci krve zachraňují denně mnoho životů po celém světě. V tento den se narodil držitel Nobelovy ceny Karl Landsteiner, který objevil Rh faktor v krvi. Odběr plné krve trvá přibližně 5 až 10 minut, odebírá se 450 ml. Přístrojové odběry krevních složek trvají kolem hodiny, nejčastěji se tímto způsobem odebírá plazma a krevní destičky.

MIKROBIOM LIDSKÉHO TĚLA V SOUVISLOSTECH

Ojedinělý on-line kongres s problematikou lidského mikrobiomu, který připravila společnost Healthcomm Professional a akreditovala ho u ČLnK, končí 7. června. Nyní můžete lektorům zasílat své doplňující otázky k jejich sdělením. Odpovědi zveřejníme v prostředí kongresu a následně na Magazínu. Na akci, která byla ohodnocena 10 body do systému CV, se můžete přihlásit přes banner na Magazínu nebo na stránkách www.healthcomm.cz

MIGRENIKŮM DVEŘE OTEVŘENÉ

Dny otevřených center pro léčbu migrény se letos odehrají v šesti regionech. První specializované centrum otevře své dveře 1. června v 15:00 v Městské poliklinice Praha. Od 15:00 do 18:00 budou k dispozici také individuální konzultace s odborníky přímo na místě. 14. června bude akci následovat centrum v Nemocnici Teplice. Do podzimní vlny se zapojí další čtyři nemocnice. Na akci se představí i pacientská organizace Migréna-help. Detaily k akci na www.omigrene.cz.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie