Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyJÓGA V DENNÍM ŽIVOTĚSystém známý pod tímto názvem je soubor cvičení a jógových technik, který je do značné míry přizpůsobený životnímu stylu západních zemí a moderní civilizaci. Tato metoda má co nabídnout všem, a to bez ohledu na věk nebo fyzickou kondici.

Vyučuje se prakticky ve všech světadílech nejen v jógových střediscích, ale i v některých zdravotnických zařízeních, rehabilitačních centrech a v lázeňských domech, a také ve sportovních klubech a na vysokých školách. Nevyžaduje žádné „akrobatické" schopnosti, jak by si někdo mohl představovat, vhodné techniky se hodí i pro netrénované nebo nemocné jedince. Existují speciální programy proti bolestem zad nebo kloubů, jóga pro manažery, seniory i pro děti. 

Poruchy paměti - i po covidu

Výzkum pomocí testu inteligence, kterého se účastnilo více než 80 tisíc respondentů, prokázal významné zhoršení kognitivních funkcí u těch, kteří prodělali covid. Kromě pohybu na čerstvém vzduchu (aerobní fyzická aktivita) a zdravé stravy umějí i jógové techniky zlepšovat okysličování krve, i paměť a koncentraci. 

Aerobní aktivita 

K aerobní fyzické aktivitě patří velmi jednoduchá činnost - každodenní svižná procházka; nestresujme se, často citovaných 10 tisíc kroků není nutnost, při vyšším věku stačí i něco kolem 7500 denních kroků. Obecně platí, že pravidelná lehká nebo středně těžká fyzická zátěž znamená nejen prevenci covidu, ale i zlepšení aktivity imunitního systému a kardiovaskulárních funkcí. Velmi intenzivní a nepřiměřená zátěž bez dostatku odpočinku naopak zhoršuje buněčnou imunitu.

Pravidelný pohyb a cvičení snižuje i riziko demence, protože zvětšuje i objem mozkových oblastí spojených s pamětí a prostorovou orientací. Vědomý pohyb se správným zapojením dechu (ásány) zlepšuje koncentraci a působí proti depresi. 

I strava ochraňuje paměť

V poslední době se hodně mluví o středomořské dietě. Pro nás to znamená více se soustředit na to, abychom každý den pamatovali na tři a lépe více porcí zeleniny a ovoce a rostlinné oleje a omezili nadměrný přísun živočišných bílkovin. Převedeno do naší denní praxe - mnozí z nás konzumují příliš mnoho masa a uzenin. Pro ochranu paměti jsou důležité kyselina listová a vitamin C v rostlinné stravě. Podle některých studií je Alzheimerova choroba zčásti důsledkem nadměrného konzumu masa, tučných mléčných výrobků a cukru. Omezením tohoto typu stravy se do jisté míry bráníme i covidu. 

Zlepšení respiračních parametrů

Dýchání s plným vědomím - koncentrace na dech - zlepšuje nervové oscilace v mozku. Pokud se naučíme zklidnit nebo dokonce meditovat, a s tím souvisí i vědomé a správné dýchání, zlepšíme si funkci plic a srdce, okysličíme krev a neuronální aktivitu, posílíme paměť. Meditace zlepšuje koncentraci, posiluje nervové spoje, zmírňuje stres, zlepšuje paměť, imunitu a chrání kardiovaskulární systém.

„U účastníků studie stárnutí (Czech Brain Aging Study CBAS v ICRC/FNUSA Brno) se v osmitýdenním programu - za pomoci vybraných jógových technik - proti kontrolní skupině dlouhodobě zlepšily depresivní symptomy, rychlost myšlení a imunologický profil," říká MUDr. Kateřina Sheardová, Ph.D., vedoucí Výzkumného centra pro poruchy paměti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. „Pravidelná duchovní aktivita - meditace nebo modlitba - podporuje osobnostní rozvoj (spiritualitu)." 

MUDr. Kateřina Sheardová o józe v době covidu

Vliv SWB na atrofii mozku

SWB velmi zjednodušeně: vlastní hodnocení různých oblastí života - emoční, fyzické, profesní, finanční, spirituální... Vztah k sobě samému a důležitým aspektům okolního světa lze měřit dotazníkovou formou.

Studie, do které se zapojilo 134 účastníků a trvala tři roky, prokázala velmi zajímavou skutečnost: nižší míra Spiritual well-being souvisí s úbytkem mozkové kůry v oblastech spojených s pamětí, vlastní vůlí, rozhodováním, emoční empatií a hodnotovým systémem. Tyto výsledky jsou doloženy magnetickou rezonancí mozku.

Obsah knihy Systém Jóga v denním životě najdete na https://joga.cz/system/

Mgr. Jana Ulíková

K tématu by vás mohlo zajímat:

JÓGA V DOBĚ COVIDU

Zpět

WHO ŽÁDÁ ČÍNU O PODROBNÉ INFORMACE O DĚTSKÉM ZÁPALU PLIC

Od poloviny října hlásí severní Čína nárůst chřipce podobných onemocnění ve srovnání se stejným obdobím v předchozích třech letech. Čína má zavedené systémy pro zachycování informací o trendech v oblasti chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System. Předpokládá se, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic. Čínské úřady připisovaly toto zvýšení nemocnosti zrušení omezení COVID-19 a příchodu chladného období. WHO pozorně sleduje situaci a je v úzkém kontaktu s národními úřady v Číně.

NOVELA ZÁKONA O LÉČIVECH

Sněmovna schválila novelu Zákona o léčivech. Jde o největší propacientskou změnu za posledních 15 let. Stěžejní změnou je povinnost dodavatelů léčiv zajistit dodávky pro české pacienty 1 až 2 měsíce po nahlášení přerušení nebo ukončení dodávek jejich léku. Distributoři budou mít nově povinnost každý pracovní den poskytovat SÚKLu informaci o aktuálních skladových zásobách přípravků s omezenou dostupností. Jejich aktuální stav budou hlásit i lékárny, a díky tomu bude Ministerstvo zdravotnictví přesně vědět, kolik je daného přípravku v distribuci, k dispozici pro dodání do lékáren a kolik je ho ještě v lékárnách. Plošné rozdělení mezi lékárny má zajistit povinnost objednávat léčivý přípravek s omezenou dostupnosti pouze v množství obvyklém pro danou lékárnu, namísto vytváření neúměrných zásob. Schváleny nebyly návrhy týkající se zařazení léčiv do strategických rezerv státu a zavedení automatizovaných boxů pro léčivé přípravky s výdejem bez lékařského předpisu.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie